wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 26 KWIETNIA]

Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 26 KWIETNIA]

Redakcja www.wroclaw.pl,

– Uważam, że w czasie epidemii trzeba odwoływać się często do wiedzy eksperckiej. Naukowcy z Wrocławia przeprowadzili badania i opublikowali raport, który zawiera m.in. rekomendacje, jak powinniśmy się zachowywać w czasie epidemii. Polecam się do nich stosować – mówi na wstępie swojej relacji z bieżących działań miasta prezydent Jacek Sutryk.

Reklama

STATYSTYKA

Dolny Śląsk

1341 – liczba zarażonych (63 nowe przypadki)

41 – liczba zgonów (1 osoba od wczoraj)

Polska

11 617 – liczba zarażonych (344 nowe przypadki)

535 – liczba zgonów (12 osoby od wczoraj)

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 11,6 tys. testów

Dotychczas przebadano 290 633 próbek

Świat

2 917 073 – liczba zarażonych

203 545 – liczba zgonów

828 259 – liczba wyleczonych

Grupa MOCOS o pandemii koronawirusa w Polsce 

– 12 lutego prof. Tyll Krüger (Politechnika Wrocławska), zajmujący się modelowaniem matematycznym w medycynie i biologii, stworzył zespół MOCOS WROCŁAW, złożony z naukowców z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz ekspertów z Nokii Wrocław, EY GDS Poland oraz MicroscopeIT. Grupa otrzymała nasze miejskie  wsparcie w swoim działaniu – mówi Jacek Sutryk Grupa MOCOS Wrocław to inicjator międzynarodowego projektu badawczego MOCOS International. Zespół zajmuje się analizą ryzyka, tworzy prognozy na kolejne dni i tygodnie, a także rekomendacje, jak zwalczyć COVID-19.Naukowcy opracowali specjalny model, który pozwala ocenić aktualne tempo rozprzestrzeniania się wirusa, a tym samym to, na jakim etapie rozwoju jest epidemia. Model pozwala także ocenić, w jakim stopniu ograniczone zostały kontakty międzyludzkie i czy jest to poziom wystarczający, aby pokonać COVID-19.Główne rekomendacje Grupy MOCOS:

  • Utrzymanie ograniczenia kontaktów społecznych
  • Skuteczniejsze i szybsze niż obecnie wyszukiwanie historii kontaktów osób zakażonych
  • Zwiększenie poziomu testowania i wykrywalności wirusa u osób z łagodnymi objawami

– Optymalnie jest rozpocząć procedurę śledzenia kontaktów już w momencie wystąpienia podejrzanych objawów, jeszcze zanim osoba otrzyma wynik testu. Można dzięki temu skrócić czas, w którym osoby nieświadome, że były w kontakcie z zakażonym, rozprzestrzeniają wirusa, a tym samym usprawnić efektywność tej procedury – czytamy w raporcie grupy. – Dlatego tak ważne jest badanie również chorych z łagodnymi objawami i jak najszybsze sprawdzenie ich kontaktów. To kluczowa sprawa, bo pozwala zwiększyć pulę osób, od których ponownie należy rozpocząć śledzenie kontaktów – przytacza wnioski badawcze prezydent Sutryk.

  • Pozostań w domu i ogranicz kontakty poza domem do minimum, niezależnie od poziomu restrykcji narzuconych odgórnie
  • Jeżeli masz gorączkę lub suchy kaszel: poddaj się dobrowolnie kwarantannie, poinformuj bliskich i znajomych
  • Stosuj się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczących higieny

Są również rekomendacje dla administracji publicznej:

  • Usprawnienie procedur pozwalających na skuteczne i szybkie wyszukiwanie kontaktów osób zakażonych (już od momentu podejrzenia o zakażenie)
  • Testowanie osób z łagodnymi objawami, niezależnie od ich historii kontaktów z chorymi

Prezydent Sutryk podkreśla szczególnie to, że – jak wskazują wrocławscy badacze – jeśli te nowe działania zostaną efektywnie wdrożone i utrzymamy ograniczenia kontaktów społecznych, wówczas epidemia skończy się szybciej i zminimalizujemy straty ponoszone przez gospodarkę. Cytuje także wypowiedź lidera zespołu MOCOS, prof. Tylla Krügera: 

– Epidemię uznaje się za skończoną, gdy przez co najmniej dwa tygodnie będzie dokładnie zero nowych przypadków zachorowań. Jak długo to potrwa, zależy od nas. Przy silnych ograniczeniach kontaktów, szerzej dostępnych testach i skutecznym śledzeniu kontaktów zajmie to kilka miesięcy i będzie dużo kosztować. Im mniej środków z trzech wymienionych powyżej zastosujemy, tym dłużej będzie to trwało i kosztowało dużo więcej. Jeśli nie zrobimy nic lub tylko trochę, to nigdy się nie skończy, a koszt będzie astronomiczny.

Więcej informacji jest dostępnych na oficjalnym portalu miasta oraz na stronie: www.mocos.pl

Między innymi o tym raporcie prezydent Sutryk będzie mówił w programie „Debata Faktów: kiedy wybory?" w TVN 24. Początek godzinie o 19.20. 

Radosna nowina z Wielkiej Brytanii

Dokładnie z Liverpoolu, gdzie ozdrowiała półroczna dziewczynka Erin. Walka o życie i zdrowie zakażonej koronawirusem dziewczynki trwała dwa tygodnie. Dziecko ze względu na wrodzoną wadę serca znajdowało się w grupie ryzyka. Dziewczynka jest jedną z najmłodszych na świecie, której udało się pokonać chorobę. Wracającą do zdrowia dziewczynkę oklaskiwali pracownicy szpitala.

– Pamiętajmy proszę, choć ta historia dodaje otuchy, że powinniśmy cały czas się autoizolować i uważać na siebie, a wiem, że jest trudno, że chcemy wyjść na słońce. Proszę pilnujcie się jeszcze! – apeluje prezydent.

Maska dla Medyka

W całej Polsce, także we Wrocławiu, w ramach inicjatywy Maska Dla Medyka zbierane są maski do nurkowania. Mogą być przerobione na skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego oraz na wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów.

W rękach Polaków znajduje się ponad 300 tysięcy masek Easybreath SUBEA z Decathlona i podobnych. Przekazali już oni kilka tysięcy takich masek.

– Jeśli macie taki sprzęt, koniecznie wejdźcie na stronę maskadlamedyka.pl i przekażcie go lekarzom – zachęca Jacek Sutryk.

WCRS: „Maseczka dla Seniora”

– Kończy się pierwszy tydzień akcji „Maseczka dla Seniora”. WCRS przekazał do tej pory prawie 15,5 tysiąca maseczek seniorom. Maseczki trafiły między innymi do dziewięciu zespołów terenowej pracy socjalnej, straży miejskiej, organizacji kombatanckich i wspierających kombatantów, powstańców warszawskich, seniorów, mieszkających na osiedlu TBS, seniorów SM Polanka, Sybiraków, Ludzi z Literą P, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, seniorów indywidualnych i tych, do których dostarczamy paczki żywnościowe – wymienia prezydent Sutryk.

#TORYwolucja trwa

Prezydent informuje o postępie prac torowych we Wrocławiu. W ten weekend remontowany był m.in. odcinek torów pomiędzy mostem Grunwaldzkim a rondem Reagana. 

– Chcę wam przedstawić listę zadań, właściwie wyliczankę prac torowych, które będzie w najbliższym czasie prowadzić MPK. Jeszcze w maju planujemy:

  • wymianę rozjazdu na skrzyżowaniu Piotra Skargi/Teatralnej
  • wymianę rozjazdu na skrzyżowaniu Świdnicka/Podwale
  • remont torowiska w ciągu ul. Pomorskiej

– Nieco później, bo od czerwca czeka nas:

  • wymiana dwóch rozjazdów na skrzyżowaniu Piłsudskiego/Świdnicka
  • wymiana rozjazdu i skrzyżowania torowego na pl. Dominikańskim – bardzo duże zadanie tworzące utrudnienia w ruchu
  • wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu Podwale/Krupnicza/Sądowa 

– Jednocześnie będziemy prowadzić inne, mniej widoczne prace, jak:

  • projekt przebudowy torowiska i trakcji tramwajowej na ul. Olszewskiego wraz z pętlą Biskupin (roboty budowlane planowane są od 27 lipca)
  • projekty remontów kabli trakcyjnych dla Stacji Biskupin, Ślężna i Żmigrodzka czy prace przy ochronie przeciwporażeniowej wiaduktów na ul. Trzebnickiej i Powstańców Śląskich

– Łączna wartość tych prac to ponad 9 mln zł – podsumowuje wyliczenia prezydent Sutryk. 

Rozliczamy PIT w naszym mieście!

– Od ciebie zależy Wrocław, jaki znasz i lubisz. Część mieszkańców Wrocławia jest zameldowana w innych, często rodzinnych miejscowościach. Na portalu Twój e-PIT możecie przejrzeć swoje gotowe zeznanie podatkowe i zmienić tam swój adres zamieszkania na wrocławski przed zaakceptowaniem zeznania. To nie musi być adres zameldowania! – zachęca ponownie Jacek Sutryk i dodaje:

– To ważne, bo w wyniku epidemii dochody miasta z PIT-ów mogą być mniejsze nawet o ok. 200 mln zł. Odnotowaliśmy już pierwsze straty w dochodach z PIT-ów za miniony marzec. To trudny moment, bo oprócz epidemii, samorządy otrzymują mniej przez obniżenie podatku z 18% na 17% i zwolnienie z odprowadzania podatku młodych do 26. roku życia. Dlatego wsparcie w tym roku jest tak ważne. 

Czytajcie także jeszcze TUTAJ

Maraton we Wrocławiu

Prezydent Sutryk: – Wczoraj mówiłem o „odmrażaniu sportu”, jakie ogłosił premier i pani minister sportu. W nadchodzącym tygodniu przedstawię wam szczegóły udostępniania naszych boisk i obiektów, a dziś chciałem przypomnieć, że organizacja dużych imprez sportowych zaczyna się na długo, zanim się odbędą. Między innymi z tego powodu odwołaliśmy w tym roku  maraton wrocławski. Ale chciałbym poinformować wszystkich biegaczy, którzy mają wykupione pakiety startowe, że albo mogą do 15 sierpnia zwrócić pakiet i wówczas pieniądze wrócą do nich na konta do końca września – nie będą potrącone o opłatę manipulacyjną, albo mogą zachować pakiet, dzięki któremu wystartują w kolejnej edycji PKO Wrocław Maratonu. Decyzja należy do was, ale pamiętajcie, że w przypadku chęci zwrotu pakietu macie czas do 15 sierpnia i wówczas musicie wysłać wiadomość na adres:  [email protected], informując o takiej chęci.

WKS maseczki

Pozostając w temacie sportu, prezydent informuje, że Śląsk Wrocław uruchomił sprzedaż bawełnianych maseczek w barwach klubu.

– Kupując gadżety, wspieracie Śląsk w tej trudnej sytuacji – a przypomnijmy, piłkarze Śląska wrócą na murawy pustych stadionów dopiero pod koniec maja. Maseczki w trzech wzorach zostały wyprodukowane we Wrocławiu i kosztują 25 złotych za sztukę. Co ważne – 5 złotych od każdej sztuki trafia na konto Fundacji na Ratunek Dzieciom Z Chorobą Nowotworową – podkreśla Jacek Sutryk.

Maseczki można kupić online w Fanshopie Śląska na: sklep.slaskwroclaw.pl

Podziękowania

  • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała Dolnośląskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu Marciniaka we Wrocławiu najnowszy model rezonansu. Jego wartość wynosi ok. 7 mln zł. Dzięki temu w szpitalu uruchomiona zostanie druga pracownia rezonansu magnetycznego. Pierwsze badania planowane są na 1 czerwca. Sprzęt będzie działał głównie dla pacjentów z oddziału neurologii dziecięcej i oddziału chirurgii dziecięcej. Brawa, Jurku, dziękuję!
  • Dziękuję studentom Uniwersytetu Medycznego za ich zaangażowanie w pomoc w szpitalach, izolatoriach, za pomoc pielęgniarską, wsparcie stacji sanitarno-epidemiologicznej.
  • Dziękuję zespołowi z Katedry i Kliniki Psychiatrii za wsparcie psychologiczne dla medyków, osób przebywających na kwarantannie, czekających na diagnozę w szpitalach zakaźnych.

O wyborach

Dziś wybory uzupełniające odbywają się łącznie w 26 gminach, m.in. w Terespolu czy Ciechocinku. Odbywają się również dwa referenda w sprawie odwołania burmistrzów. 

Sanepid wydał zalecenia, dotyczące przygotowania lokalu wyborczego. Wyborcy (w maseczkach) dostają jednorazowe rękawiczki i długopisy, są środki odkażające. Po każdym oddaniu głosu przez wyborcę dezynfekowana jest urna wyborcza oraz stolik, gdzie wyborca oddawał głos. W każdym z okręgów jest jednak po ok. 200 wyborców. 

W Chmielowie (gm. Nowa Dęba) trwają wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Nowej Dębie. W sobotę, w szpitalu w Nowej Dębie wybuchło ognisko epidemii koronawirusa. Testy potwierdziły, że 24 osoby są zakażone.

Na zakończenie prezydent Jacek Surtyk przytacza wypowiedź Wojciecha Hermelińskiego, byłego szefa PKW: 

– Wcześniej byli to sędziowie, a teraz wprowadzono osoby z mianowania politycznego. Jeśli wybory odbędą się 10 maja, to będą one niewątpliwie kwestionowane przez znaczącą liczbę wyborców, zwłaszcza tych za granicą, którzy w świetle tych przepisów nie mają w zasadzie szans, żeby móc zagłosować. Nie można zmieniać prawa na kilkanaście dni przed wyborami. To jest rażące bezprawie.

oraz Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich:

– Samorządowcy, którzy odmawiają wydania Poczcie Polskiej spisu wyborców, postępują absolutnie zgodnie z prawem. Dopiero jak wejdzie w życie ustawa, która teraz jest w Senacie, to będą mieli podstawę prawną, by je przekazywać. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl