wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 22 KWIETNIA]

Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 22 KWIETNIA]

Redakcja www.wroclaw.pl,

– Opinie epidemiologów z całego świata są skrajnie różne, od wyjątkowo optymistycznych po mało pozytywne. Jednak cały czas zachowujemy czujność, cały czas dbamy o zdrowie nasze i naszych bliskich – apeluje prezydent Wrocławia.

Reklama

Statystyki

Dolny Śląsk

  • 1144 - liczba zarażonych (od wtorku 26 nowych przypadków)
  • 36 - liczba zgonów (od wczoraj trzy kolejne zgony, w Bolesławcu, Wałbrzychu i we Wrocławiu)

Polska

  • 10 169 - liczba zarażonych (od wtorku 313 nowych przypadków)
  • 426 - liczba zgonów (od wtorku 25 kolejnych zgonów)
  • 14 tys. testów wykonano w ciągu doby

Prognozy dotyczące rozwoju epidemii

- Opinie epidemiologów z całego świata są skrajnie różne, od wyjątkowo optymistycznych po mało pozytywne – mówi prezydent Wrocławia.

Np. prof.  Didier Raoult z Marsylii stwierdził, że za kilka tygodni nie będzie już żadnych przypadków koronawirusa. Jednak francuski specjalista uchodzi zarazem za jednego najwybitniejszych wirusologów na świecie, a  jednocześnie jednego z najbardziej kontrowersyjnych.

Natomiast prof. Guido Vanham z Wydziału Wirusologii w Instytucie Medycyny Tropikalnej w Antwerpii twierdzi, że pandemia nigdy się nie skończy, a jedynym sposobem jest znalezienie skutecznej szczepionki.

Z kolei Lothar Wieler, prezes Instytutu Roberta Kocha ostrzega, że pandemia będzie trwała przynajmniej przez dwa lata, do wiosny 2022 roku. W tym czasie koronawirusem zostanie zarażone 60-70 proc. światowej populacji. Wielu też uważa, że wirus wróci już w listopadzie, jak zwykła grypa sezonowa.

– Cały czas zachowujemy czujność, cały czas dbamy o zdrowie nasze i naszych bliskich – apeluje prezydent Wrocławia.

Urząd Miasta Wrocławia

Zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym od dziś w Polsce urzędy miały się „odmrozić”. W przypadku Wrocławia cały zakres spraw (o których napisano w rozporządzeniu) był i jest realizowany. - Oczywiście namawiałem i namawiam do załatwiania spraw online, ale ci, którzy np. chcieliby odebrać dowód osobisty, albo zarejestrować samochód mogli to zrobić i mogą robić to dalej – podkreśla prezydent Wrocławia.

Od 16 marca do 20 kwietnia w placówkach UM przyjęto:

  • 10 tys. wniosków dotyczących rejestracji pojazdów,
  • tysiąc wniosków o prawo jazdy,
  • prawie 2,5 tys. wniosków o dowód osobisty,
  • prawie 1,5 tys. wniosków dotyczących działalności gospodarczej czy ewidencji ludności.

Łącznie to blisko 16 tysięcy spraw.

Jacek Sutryk: - Bardzo się cieszę, że posłuchaliście także naszych rekomendacji i korzystacie z innych, alternatywnych rozwiązań załatwiania spraw w urzędach. Poprzez platformę ePUAP złożono ponad 6 tys. wniosków, poprzez maila prawie 2,5 tys., a pocztą tradycyjną 12 tys. To w sumie ponad 20 tys. spraw, które realizowane są na bieżąco.

Sumując obie liczby załatwianych spraw - stacjonarnie i zdalnie wychodzi ponad 35 tysięcy wniosków w ciągu miesiąca.

Od poniedziałku zwiększa się zakres godzin pracy Centrów Obsługi Mieszkańców (przy ul. Zapolskiej, Bogusławskiego i Nowym Targu). Po weekendowej dezynfekcji te punkty będą działały do godz. 15.15.

Instytucje miejskie wspierają potrzebujących

Pracownicy MOPS intensywnie pracują wspierając osoby potrzebujące pomocy w okresie epidemii: prowadzą dezynfekcję, wyposażają wrocławian w środki ochrony osobistej.

Centrum Zarządzania Kryzysowego na bieżąco realizuje swoje stałe zadania, ale i wspiera potrzebujących. W środę CZK dwóm Domom Pomocy Społecznej „Samarytanin” i „Miłosierny Samarytanin” przekazało: 

  • 10 tys. rękawic ochronnych
  • 2 tys. maseczek ochronnych
  • tysiąc fartuchów fizelinowych
  • sto przyłbic ochronnych

Natomiast Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dziecięcy Dom” otrzymał:

  • 500 rękawic ochronnych
  • 250 maseczek ochronnych
  • 100 litrów płynu do dezynfekcji

Straż Miejska ponad 35 tys. razy mierzyła temperaturę osobom wchodzącym do urzędu. Strażnicy aż 467 razy wyjeżdżali na patrol w rejon szpitali, żeby sprawdzić, czy można do nich swobodnie dojechać, czy bramy wjazdowe nie są zastawione. Prawie 750 razy strażnicy pomagali osobom bezdomnym, czy objętych kwarantanną, np. dostarczając im dostarczano paczki z zaopatrzeniem oraz rozdali około 2500 maseczek seniorom.

Dzień Matki Ziemi

- Paradoksalnie w czasie epidemii Ziemia łapie teraz oddech i odpoczywa od nas, od ludzi – mówi Jacek Sutryk. – Kwarantanna sprawiła, że z weneckich kanałów zniknęli ludzie i środki transportu, a woda stała się przejrzysta, pojawiły się ryby, przypłynęły też łabędzie i meduzy. Natomiast u wybrzeży Sardynii po wielu latach przerwy ponownie widziano delfiny, zaś poziom hałasu spadł o  ok. 33 proc. - co zbadali naukowcy z Belgii.

We Wrocławiu staramy stawiać na przyrodę nie tylko w czasie epidemii. W stolicy Dolnego Śląska jest:

  • 49 parków o powierzchni 577 ha,
  • 179 zieleńców o powierzchni 135 ha,
  • zieleni przyulicznej 619 ha,
  • lasów o powierzchni 1242 ha,
  • 53 jezior i inne zbiorników wodnych.

Jacek Sutryk: - Dlatego zachęcamy was do udziału w kampanii Wrocław Nie Marnuje. My w urzędzie zrezygnowaliśmy z wody w plastikowych butelkach. Proszę was także  o rozsądne zakupy. Mimo pandemii nie trzeba robić ogromnych zapasów jedzenia, które później może się zmarnować.

Poidełka dla owadów i ptaków

- W związku z zapowiadanym kolejnym suchym i upalnym rokiem chcemy pomóc pożytecznym owadom, zwłaszcza w upalne dni, poszukującym miejsca, w którym mogą ugasić pragnienie. W tym celu planujemy ustawienie na naszych terenach poideł z których będą mogły bezpiecznie napić się wody – zapowiada prezydent Wrocławia.

ZZM coś takiego porozstawia w większości wrocławskich parków.

Zmień piec: Weź dopłatę na wymianę pieca

Przypominamy o akcji ZMIEŃ PIEC. Hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi to: „Działamy na rzecz ochrony klimatu’’.

- We Wrocławiu między innymi staramy się poprawić jakość powietrza. I dlatego będę wam przypominał nieustająco: W ramach programów KAWKA Plus i Termo KAWKA mieszkańcy mogą otrzymać nawet 20 tys. złotych dofinansowania na wymianę pieca i nieszczelnych okien – mówi Jacek Sutryk.

Dużo spraw można załatwić zdalnie:

  • Ci, którzy już wcześniej złożyli wnioski o wymianę pieca mogą zdalnie, przez kamerkę internetową zrobić wstępne i odbiory końcowe.
  • Od maja uruchomimy dodatkową infolinię, aby większa liczba mieszkańców mogła skorzystać z naszych porad i informacji.
  • Zorganizujemy szkolenia on-line z naszych programów dla instalatorów i firm. Szczegółowe informacje na stronie ZmienPiec.pl

Prospołeczne Mikrogranty

1 maja rusza nabór do Mikrogrograntów – miejskiego programu wspierania mieszkańców w realizacji różnych inicjatyw – edukacyjnych, kulturotwórczych, społecznych.

Wsparcie mogą uzyskać wszelkie pomysły, które - także na odległość, przy wykorzystaniu internetu - pomogą mieszkańcom budować więzi społeczne, które będą zachęcać do wspólnej rekreacji – np. balkonowej i optymistycznego myślenia w tym trudnym czasie.

Mikrogranty tradycyjnie podzielone są na trzy ścieżki:

  • dla osób fizycznych (także prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych,
  • dla grup młodzieżowych, czyli osób od 13 do 21 roku życia,
  • dla organizacji pozarządowych.

Nabór prowadzi Strefa Kultury Wrocław i Fundacja Umbrella. Będzie trwał od 1 do 15 maja, wyniki poznamy 8 czerwca.

PIT złóż we Wrocławiu

Warto rozliczać PIT we Wrocławiu, szczególnie w tym trudnym momencie, kiedy przez epidemię możemy stracić z PIT-u nawet ponad 200 mln zł.

Jak dochody z PIT-ów mogą przekładać się na działania?

  • 3 mln zł kosztuje nas rocznie  utrzymanie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt – a to równowartość wpływów z PIT-ów 1000 osób;
  • utworzenie Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Prądzyńskiego wraz z remontem budynku (7,5 mln zł) to równowartość wpływów z PIT-ów od 2500 wrocławian;
  • budowa kilometra drogi głównej (ok. 8,5 mln zł) to równowartość dochodów z PIT-ów od 2800 osób.

MPWIK: Nie zapychaj instalacji

Brygady MPWiK coraz częściej znajdują w sieci kanalizacyjnej chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne, a także ścinki materiałów.

– Bardzo proszę o rozwagę, jeśli te rzeczy znajdują się w rurach, dochodzi do zatorów, a te powodują większą liczbę awarii – mówi prezydent Wrocławia.

Hackaton: UE vs. Virus

Wrocław oraz Dolny Śląsk są i pozostaną nazywane polską „Doliną Krzemową”. - Chcemy niezależnie od sytuacji dalej rozwijać biznes w naszym regionie, wspierać oraz stwarzać dobre warunki dla wszystkich przedsiębiorców i startupowców.

Dlatego bardziej niż kiedykolwiek chciałbym zachęcić wrocławskich „innowatorów” do wzięcia udziału w paneuropejskim Hackathonie #EUvsVirus, nad którym również objąłem patronat.

Wydarzenie powstało z inicjatywy Komisji Europejskiej i będzie trwało od piątku do niedzieli. Cel jest jeden: wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w walce z koronawirusem.

Więcej szczegółów oraz formularz do rejestracji na stronie.

Aktorzy dla dzieci

Ciekawa inicjatywa aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Teatru Nowy Świat. Przy wsparciu Wydawnictwa Format stworzyli cykl czytań „Historyjek na raz" Bernarda Friota. To krótkie opowiadania wymyślone przez dzieci, a spisane przez Bernarda Friota. Są zaskakujące, wesołe, z przesłaniem.

Jacek Sutryk: - W dobie pandemii, kiedy teatry zawiesiły swoją działalność, aktorzy próbują działać inaczej i tak aby umilić ludziom ten trudniejszy czas.

Na Facebooku Teatr Nowy Świat można już obejrzeć osiem historyjek, a będzie ich 30. O 17:00 codziennie pojawia się nowa.

Inwestycje

  • rozstrzygnięto przetarg na budowę chodnika w ciągu ul. Tymiankowej. Na odcinku od ul. Pełczyńskiej do ul. Cynamonowej powstanie jednostronny chodnik o długości 160 m i przejście dla pieszych. Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał 3 miesiące na realizację,
  • wybrano wykonawcę prac geotechnicznych przygotowujących nas do przebudowy boiska na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 17 przy ul. Wieczystej oraz wykonawcę dokumentacji remontu żłobka nr 6 przy Krowiej,
  • przed nami również remont posadzek i modernizacja oświetlenia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 11 i przetarg na remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 96 przy ul. Krakowskiej.

Podziękowania

  • Grupa Mercedes Wróbel przekazała dziś 60 komputerów dla wrocławskich uczniów. Komputery trafiły do Sieci Centrów Aktywności Lokalnej koordynowanej przez Stowarzyszenie Żółty Parasol.
  • Osoby z niepełnosprawnościami i wolontariusze szyją „maseczki mocy”, a cały zysk ze sprzedaży przeznaczony jest na działania Fundacji SENSoR, w tym na wynagrodzenie dla osób z niepełnosprawnościami, dla których szycie maseczek stało się jedyną możliwością zarobkowania. Za maseczkę trzeba zapłacić 15 zł, cel jest szczytny. Zamawiamy przed Facebooka fundacji Sensor lub mailem: [email protected], także: kupujemy-pomagamy!
  • Pracownicy Noki z Wrocławia wspierali personel medyczny oraz pacjentów wrocławskich szpitali. Wspólnie z restauracją Cockpeat przekazali niemal 500 posiłków dla podopiecznych wrocławskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, a także uzupełnili niezbędne zapasy dla wrocławskiej EKOSTRAŻY. Jeszcze raz wielkie dzięki!
  • Ekipa hotelu THE BRIDGE i restauracji CRAFT oraz ich dostawcy od marca we współpracy z fundacją ERMED dostarczają 100 posiłków dziennie, między innymi do naszego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a już za chwile również do Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku oraz do Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej i Anestezjologii. Całość działań koordynuje Karolina Bolek.

Polityka

- Jedni politycy nasz przekonują, że wybory powinny się odbyć, inny dokładnie odwrotnie. A co na to Kościół katolicki? Milczy? Otóż nie. Co udowadnia dziś w „Rzeczpospolitej”, ksiądz Rafał  Kowalski, który jest m.in. rzecznikiem prasowym archidiecezji wrocławskiej – mówi prezydent Wrocławia. - Jak pisze ksiądz Kowalski to, że żaden z biskupów nie zabrał oficjalnie głosu, wcale nie oznacza, że Kościół w tej sprawie milczy. Problem w tym, że większość udaje, że tego głosu nie słyszy. Wystarczy  prześledzić ostatnie dokumenty Episkopatu i oficjalne wypowiedzi hierarchów sprzed dosłownie kilkunastu dni, by zauważyć, iż w tej sprawie zabierano głos przynajmniej kilka razy.

Już po wybuchu epidemii arcybiskup Józef Kupny jako przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski (KEP), postulował ograniczenie i czasowe zawieszenie rywalizacji politycznej, a w tym samym duchu wypowiedział się abp Stanisław Gądecki.

Dziękuję za ten głos i dołączam się. Raz jeszcze apeluję przełóżmy wybory!

Z kolei prof. Andrzej Zoll, były przewodniczący PKW, były prezes TK i były RPO: - To głosowanie a nie wybory. Wybory są wtedy, kiedy są zgodne z konstytucją a to, co jest przygotowywane na maj, z konstytucją nie ma nic wspólnego - uważa prof. Zoll.

Zaproszenia

  • 20.00 w Polsat News będę gościem redaktor Agnieszki Gozdyry;
  • godz. 21 widzimy i słyszymy się także dziś jeszcze na profilu Stay AT Home TV, czyli telewizji Pawła Gołębskiego na czas pandemii.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl