wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Jak będą wyglądały najbliższe Mikrogranty?
Mikrogranty Strefa Kultury Wrocław
Mikrogranty

Wydłużone terminy realizacji, elastyczna i dostosowana do naszej zmiennej codzienności formuła, a przede wszystkim chęć wspólnego działania dla lokalnej społeczności – piątek, 15 maja to ostatni dzień drugiego naboru Mikrograntów. Strefa Kultury Wrocław i Fundacja Umbrella zapraszają mieszkańców Wrocławia do zgłaszania projektów na społeczne inicjatywy w całym mieście!

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego zgłosić można swoje pomysły z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. W związku z obecną sytuacją, drugi nabór przeprowadzony zostanie w nieco innej, bardziej elastycznej formule.

Spot promujący II nabór do Mikrograntów 2020.

– Optymistycznie patrzymy w przyszłość dlatego też mamy nadzieję, że w okresie realizacji wydarzeń obecne ograniczenia będą łagodzone lub zostaną w dużym stopniu zniesione – tłumaczy Anna Bieliz ze Strefy Kultury Wrocław.

– Jesteśmy świadomi, że planowanie projektów nie jest w obecnej sytuacji łatwe. Mocno jednak liczymy na kreatywność wrocławian i wrocławianek, których pomysły pozwolą nam, w różnych formach i miejscach, odkryć na nowo radość ze wspólnego działania. Otwieramy się na fantazję, optymizm, aktywistyczne zapędy i wielką chęć zwalczania pandemicznego marazmu! – dodaje Anna Bieliz.

Mikrogranty 2020 - czytaj więcej

Jakie terminy są realne?

Zgłoszone projekty będą mogły być realizowane późnym latem i jesienią. Lipiec i sierpień będzie czasem na dokończenie spraw organizacyjnych i promocyjnych lub – w sytuacji pojawienia się takiej możliwości – zorganizowanie pierwszych działań np. wydarzeń planowanych dla dużo mniejszych grup.

Szczegółowe ustalenia co do terminów i sposobu realizacji będą ustalane z każdym ze zwycięzców indywidualnie.

Weź miasto w swoje ręce!

Jakie działania można zgłosić w trwającym od 1 do 15 maja naborze? Organizatorzy liczą na propozycje, które współorganizować będzie można w mniejszej skali podczas lub tuż po pandemii. Są również otwarci na wszelkie niestandardowe akcje przeprowadzane zdalnie, wirtualnie lub z wykorzystaniem balkonów, ogródków i podwórek.

– Przemyślcie, jakie potrzeby w związku z aktualną sytuacją pojawiają się w waszej lokalnej społeczności i spróbujcie wyjść im naprzeciw – zachęca Kazimierz Szepiela z Fundacji Umbrella. – Wielu mieszkańców i mieszkanek zostało pozbawionych oferty edukacyjnej, rekreacyjnej, animacyjnej czy sportowej, którą możecie swoimi działaniami zastąpić – dodaje.

Mikrogranty 2019 - Artystyczny Rewir Międzypokoleniowy

Mikrogranty 2019 - Artystyczny Rewir Międzypokoleniowy. Fot. Artur Miściorak

Do pracy przy mikrograntowych projektach warto zaprosić też osoby, które straciły zlecenia z powodu zawieszenia działalności firm czy instytucji, z którymi współpracowały. Realizatorzy i realizatorki powinni mieć w zanadrzu alternatywne formy przeprowadzenia działań, które będą mogły być wykorzystane w przypadku przedłużenia obecnych ograniczeń.

Działajmy razem

Wsparcie w majowym naborze uzyskać będą mogły wszelkie inicjatywy, które pomogą (także na odległość) poczuć i budować więzi społeczne, ułatwią myślenie o przyszłości z optymizmem, czy też zostaną zorganizowane z zachowaniem bezpiecznych odległości, jak plenerowe ćwiczenia dla małych grup lub realizacje na otwartych przestrzeniach (pokazy filmowe czy happeningi podwórkowe dla widzów zgromadzonych na balkonach).

Projekty będą mogły być też przeprowadzone częściowo „zdalnie”, np. poprzez warsztaty z materiałami dostarczanymi do każdego chętnego, bezkontaktowe wymiany czy edukacyjne spotkania online umożliwiające realizację zadań we własnym domu.

Ciekawe mogą być również inicjatywy skupione na wytwarzaniu nowych treści, m.in. pandemiczne sąsiedzkie magazyny lub osiedlowe seriale stworzone w czasie izolacji.

Mikrogranty 2018 - Szczepin, potańcówka

Mikrogranty 2018 - Szczepin, potańcówka. Fot. Jerzy Wypych

- Z niecierpliwością czekamy też na pomysły zgłaszane przez wrocławską młodzież. Liczmy się z tym, że to lato w większości spędzimy we Wrocławiu, więc ta nietypowa sytuacja, może być szansą, by wziąć sprawy we własne ręce i samodzielnie przygotować sobie i innym wakacje! – mówi Alicja Pietrzyk z Fundacji Umbrella.

Nie wszystko do zmiany

Drugi w tym roku nabór potrwa od 1 do 15 maja. Mikrogranty tradycyjnie podzielone są na trzy ścieżki:

  • dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą)  i grup nieformalnych

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

  • dla grup młodzieżowych, czyli osób od 13 do 21 roku życia

Mikrogranty dla młodzieżowych grup nieformalnych

  • a także dla organizacji pozarządowych działających do 5 lat oraz starszych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto.

Mikrogranty dla NGO

Zwycięskie projekty mogą liczyć na wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto w zależności od ścieżki), a także pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną.

Wyniki ogłoszone będą do 8 czerwca. Szczegółowe ustalenia co do terminów i sposobu realizacji będą ustalane z każdym ze zwycięzców indywidualnie.

Przydatne dokumenty

Wszystkie szczegóły, terminy oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) można znaleźć na stronach poszczególnych ścieżek:

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Mikrogranty NGO

Mikrogranty młodzieżowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl