wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 15 MAJA]

W ubiegłym roku z oferty Nocy Muzeów skorzystało we Wrocławiu tysiące osób. Tym razem, z powodu epidemii koronawirusa, tradycyjną imprezę zastąpi Wirtualna Noc Muzeów. – W weekend 15-17 maja zwiedzimy online 15 wrocławskich miejsc – muzeów i atrakcji. Od piątku do niedzieli od godziny 20 do północy po 5 spacerów. Każdy zaczyna się o pełnej godzinie. Ja chyba będę zwiedzał Muzeum Teatru – zapraszał w piątek Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Reklama

Statystyka

Dolny Śląsk

  • 2141 - liczba zakażonych (16 nowych zakażeń)
  • 89 - liczba zgonów (7 nowych zgonów - 1 Wrocław, 4 Legnica, 2 Bolesławiec)

Polska

  • 18 016 - liczba zakażonych (401 nowych zakażeń)
  • 907 - liczba zgonów (24)
  • 6696 - liczba wyleczonych
  • W ciągu doby wykonano ponad 21,9 tys. testów
  • Dotychczas przebadano 567 276 próbek

Całkowita liczba zachorowań na COVID-19 wynosi już ponad 4,5 miliona. Z chorobą walczy obecnie 2,5 miliona ludzi, a wyzdrowiało 1,7 miliona pacjentów. Najwięcej zachorowań odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Zachorowało tam ponad 1,4 miliona osób. Trudna sytuacja utrzymuje się ciągle w Rosji - ostatniej doby odnotowano ponad 10 tysięcy nowych przypadków, w sumie to już ponad 260 tysięcy przypadków. Tym samym Rosja jest już na 3 miejscu w liczbie zachorowań po USA i Hiszpanii.

Zaległości w opłatach za mieszkania komunalne

Prezydent podkreślił: – Wczoraj mocno powiedziałem o tych, którzy nie płacą czynszów w mieszkaniach komunalnych, które są naszą wspólną własnością, bo to jest nasz wspólny miejski majątek i należy go szanować. Mnie oburza sytuacja, bo dziś kilku takich domorosłych aktywistów się w tej sprawie wypowiedziało: co ten Sutryk mówi, te kamienice się walą i sypią, a on jeszcze każe płacić czynsz. Właśnie bardzo często dlatego one są takim stanie, bo nie mamy wystarczających pieniędzy. Jeżeli my zalegamy pół miliarda złotych w czynszach i do tego doliczmy odsetki – kolejnych 200-300 milionów, to wiecie ile za to można będzie zrobić? To jest nieuczciwe wobec tych, którzy płacą, a ich jest większość, ale 20 tysięcy osób tego nie robi. Rekordziści mają po 400 tysięcy złotych zaległości i to jest nieuczciwe – zaznaczył Jacek Sutryk i dodał, że jeżeli ktoś wymaga pomocy, może skorzystać z dodatków mieszkaniowych i całego systemu pomocy, którego udziela MOPS.

Odmrażanie w Europie

Państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia otworzyły dla siebie nawzajem swoje granice, tworząc pierwszą od początku pandemii w Unii Europejskiej strefę wolną od ograniczeń w podróżowaniu. Celem tego posunięcia jest ponowne uruchomienie ich gospodarek zamrożonych przez koronawirusa. – A premier Słowenii ogłosił wczoraj  wieczorem, że jego krajowi udało się "ujarzmić" koronawirusa i obwieścił koniec stanu epidemii, od dzisiaj podróżni z UE mogą odwiedzać Słowenię bez konieczności odbywania kwarantanny. Co ciekawe, kilka dni temu tysiące rowerzystów opanowało ulice słoweńskiej stolicy, aby zaprotestować przeciwko rządowi i nałożonym ograniczeniom – mówi Jacek Sutryk.

Koronawirus na świecie. Raport 15 maja.

Działania miasta

Mówiąc o piątkowych działaniach miasta, prezydent zaznacza, że w Centrum Zarządzania Kryzysowego można powiedzieć: dzień jak co dzień. Pomogliśmy Wrocławskiemu Centrum Integracji i przekazaliśmy pakiet środków ochrony osobistej.

  • 2.400 rękawic
  • 90 litrów płynu do dezynfekcji

Ponadto do Miejskich Bibliotek trafiło:

  • 1.200 rękawic i płyny do dezynfekcji

Do Straży Miejskiej:

  • 10.000 rękawic
  • 2.200 maseczek
  • 300 kremów ochronnych do dezynfekcji rąk

Mobilny punkt badań na obecność koronawirusa przy Stadionie Wrocław

Prezydent powołując się na organizatorów punktu poinformował: –  do dziś pobrano 707 próbek, z czego 416 to bezpłatne testy dla medyków a 278 to badania komercyjne. Na jutro zarejestrowało się 20 kolejnych medyków. Realizowana jest już kolejna transza finansowana przez nas (kwotą 150 tys. zł.). Rekordowym jak dotąd dniem była środa – wykonano 106 testów, z czego 79 to medycy.

Punkt badań na obecność koronawirusa przy Stadionie Wrocław.

Statystyka żłobkowo-przedszkolna

  • w poniedziałek z naszej opieki skorzystało 754 dzieci,
  • we wtorek 864 i otworzyła się jedna placówka,
  • w środę 887 dzieci,
  • w czwartek 920 dzieci i otworzyły się 4 kolejne placówki.

– Dziś, w piątek, na koniec pierwszego tygodnia funkcjonowania żłobków i przedszkoli - mieliśmy 682 dzieci w przedszkolach i 174 dzieci w żłobkach, w sumie 856 dzieci, czyli mniej niż wczoraj. Otwartych jest w sumie 158 placówek, w 37 nie pojawiło się żadne dziecko – zaznacza prezydent

Rusza Noc Muzeów

Prezydent przypomniał, że poza epidemią spotkalibyśmy się dzisiaj w wielu naszych muzeach. W czasie koronawirusa spotkajmy się wirtualnie - nie na jednej Nocy, a trzech Nocach Muzeów. Startujemy już dziś, a zwiedzać można online 15 wrocławskich miejsc – muzeów i atrakcji.

15-17 maja: Wirtualna Noc Muzeów we Wrocławiu [HARMONOGRAM]

Jacek Sutryk: – Od piątku do niedzieli od godziny 20 do północy możecie odbyć po 5 spacerów. Każdy zaczyna się o pełnej godzinie. Najpierw Muzeum Narodowe potem Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Muzeum Współczesne Wrocław i Muzeum Teatru. I tak przez cały weekend nie ruszając się z domu będziecie mogli zwiedzać Wrocław. Oglądajcie na visitwroclaw.eu albo na profilu miejskim na FB Wroclaw [Wroclove]. Natomiast mamy nadzieje, że wrześniu, jak już sytuacja się uspokoi, spotkamy się, jak co roku, w instytucjach kultury.

Od poniedziałku będzie więcej sportu

Na podstawie rządowych rozporządzeń Wrocław otwiera hale i sale sportowe, a także zwiększa limity osób mogących korzystać jednocześnie z obiektów otwartych. – Z naszych danych wynika, że najwięcej osób korzystało w ostatnich dniach z obiektów MCS-u wyposażonych w wiele boisk, a więc m.in. na ul. Lotniczej i Brochowie. Działają też oczywiście tor wrotkarski i korty Spartana na Spiskiej, Lubińskiej oraz Krajewskiego. Spartan rozpoczął też zapisy na szkolenia rolkarskie, tenisowe czy piłkarskie dla dzieci i dorosłych. Przygotowujemy do otwarcia halę Orbita i halę przy ulicy Krajewskiego, prowadzimy również prace remontowe na letnich basenach i kąpieliskach, natomiast kiedy i czy w ogóle będzie je można tego lata otworzyć, tego jeszcze nie wiemy – wylicza prezydent.

Strefy chillout: ożywiamy rynek, ożywiamy wrocławskie ulice

Prezydent przypomniał: – Jak wiecie nie możemy organizować imprez, nie możemy się gromadzić, ale to nie znaczy, że nie możemy korzystać z przestrzeni publicznej w pewnym oddaleniu i dystansie od siebie. Ponieważ chcemy, żebyście wrócili do centrum a jednocześnie byli bezpieczni, przygotowujemy wspólnie z wrocławskimi restauratorami strefy chilloutu. Niebawem będę mógł opowiedzieć Wam o tym więcej, a tymczasem, jeśli są tu dziś z nami restauratorzy, którzy posiadają ogródki przy swoich lokalach, to zachęcam do kontaktu z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, a tych których ogródki są w pasie drogowym, z naszym Wydziałem Inżynierii Miejskiej.

– Jutro o godzinie 10 wejdźcie na profil Etno Cafe, zobaczcie naszą rozmowę. Robiliśmy kawę, i rozmawialiśmy o kawie i o Wrocławiu, czyli o samych fajnych rzeczach – dodał prezydent.

Wracają sądy

Od najbliższego poniedziałku, 18 maja, wrocławskie sądy będą mogły prowadzić więcej spraw, a to dlatego, że będą pracować na dwie zmiany. Pierwsza potrwa od godziny 8.00 do 13.00, z kolei druga od 13.30 do 18.00.

Dotychczas rozpatrywane były wyłącznie sprawy, które uznawano za naprawdę pilne, a z resztą się wstrzymywano. Teraz przyjdzie czas, żeby nadrobić zaległości. Oczywiście, będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa - wytyczone zostaną specjalne trasy, którymi będziemy musieli poruszać się po budynku, a także będziemy zobowiązani do korzystania z płynu do dezynfekcji. Maseczki i dwumetrowe odległości także będą nas obowiązywać.

Wrocławskie sądy od 18 maja będą pracować na dwie zmiany.

Hulajnogi

Prezydent poinformował, że mamy we Wrocławiu kolejną wypożyczalnię elektrycznych hulajnóg – firmy Bolt. – Pamiętajcie proszę, aby po zakończonym przejeździe, pojazd zaparkować w bezpiecznym miejscu, najlepiej w pobliżu stojaka na rowery lub w obszarze zaznaczonym na mapie w aplikacji. Wspominając o nowej wypożyczalni chciałbym przede wszystkim skupić się na ich akcji Bohaterowie Nie Płacą!, która ma na celu pomoc personelowi medycznemu podczas walki z pandemią. I tak pracownicy szpitali, placówek medycznych i laboratoriów będą mieli zagwarantowane bezpłatne przejazdy – zaznacza.

Rusza nowa wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych Bolt.

Jak radzą sobie wrocławskie NGO w czasie pandemii?

Odpowiadając na to pytanie Jacek Sutryk mówi krótko: – Kreatywnie. Właśnie wystartował internetowy sklep charytatywny, gdzie można kupić damskie ubrania z drugiej ręki. Dochód z "Na dobrą sprawę", bo tak się nazywa sklep, w całości będzie przeznaczony na działania statutowe Fundacji Go’n’Act, która intensywnie działa w obszarach wsparcia dzieci i młodzieży oraz edukacji dla pokoju. Pamiętajcie, że Wrocław nie marnuje, niezależnie od sytuacji. Świetna inicjatywa – zaznacza.

Polityka

Rafał Trzaskowski kandydatem PO w wyborach prezydenckich.

– Trzymam kciuki za Rafała, ale nie wiemy jeszcze kiedy wybory się odbędą – dodaje prezydent Wrocławia.

Prezydent podkreślił, że czeka na rządową tarczę dla samorządów. – My się dopominamy bardzo konkretnych rozwiązań, które pozwolą nam przetrwać. Ja dlatego mówię o zaległościach w opłatach za lokale, ponieważ nam pieniędzy brakuje. Już widzę, jak istotnie obniżyły się nasze wpływy czy to z podatku PIT, CIT, czy ze sprzedaży majątku. Mamy gigantyczne straty na MPK, czyli autobusach i tramwajach i to idzie wszystko w setki tysięcy dziennie – zaznacza.

Różne sprawy i pytania

  • Czemu nie ma dentystów na NFZ? – Nie wiem, ale sprawdzimy tą sytuację. Dalej zdaje się jest tak, że z usług stomatologów powinno korzystać się w sytuacjach szczególnych i nagłych.
  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych został przedłużony do 14 czerwca.
  • W sprawie parku Krzyckiego: – Powtarzam, chcemy robić park a nie wycinać drzewa.
  • Dziś zapraszam na fajny filmik, koło godz. 21 może go puszczę i pokażemy fajny program, który realizujemy w szkołach „Szare na zielone”, czyli jak się zmieniają nasze różne przestrzenie publiczne.
  • Wynajmy sal gimnastycznych? – Przygotowujemy w tej chwili określone zasady korzystania z tych miejsc.
  • Urząd Stanu Cywilnego: – Na razie mamy ograniczenia co do liczby osób przebywających jednocześnie i tego nie możemy zmienić.
  • Kiedy będzie Aquapark otwarty? – Tego też nie wiem, na razie tam remontujemy i budujemy dwa nowe baseny na zewnątrz. Baseny to ostatni etap luzowania obostrzeń rządowych. Przypomnę, że robimy basen na Brochowie. W tej sprawie obecnie składamy projekt o pozwolenie na budowę. Otwarcie za 20 miesięcy.
  • Kiedy otwarcie zoo? – My jesteśmy gotowi, zwierzęta czekają, jak tylko będzie można to otwieramy.
  • Kiedy tramwaj na Muchobór Wielki? – Nie mamy pieniędzy na to zadanie. Inwestycje robimy w oparciu o wieloletni plan i on już jest dzisiaj bardzo napakowany. Dziś tramwaj na Muchobór Wielki jest poza zasięgiem, z dwóch powodów: nie ma pieniędzy i tam musiałby powstać wiadukt nad torami, to musiałoby być we współpracy z PKP, a oni nie mają tego w planach.
  • Tramwaj na Psie Pole? – To kolejne wyzwanie, na razie tego w planach nie ma. To musiałaby być długa linia 9-10 km. Też się trzeba zastanowić czy koniecznie tramwaj, czy może coś innego, jakieś inne sprawne rozwiązanie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl