wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 14 MAJA]

Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 14 MAJA]

Redakcja www.wroclaw.pl,

– Na razie maseczki są obowiązkowe, choć – jak zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski – w ciągu tygodnia, dwóch możliwe jest poluzowanie obowiązku – zwraca uwagę prezydent Jacek Sutryk.

Reklama

Statystyki:

Dolny Śląsk

  • 2125 – liczba zakażonych (25 nowych)
  • 82 – liczba zgonów (3 nowe zgony)

Polska

  • 17 615 – liczba zakażonych (411 nowych zakażeń)
  • 883 – liczba zgonów (22 nowe zgony)
  • 6696 – liczba wyleczonych
  • W ciągu doby wykonano ponad 26,2 tys. testów. 

Niestety nawet pięć lat może minąć, zanim pandemia koronawirusa zostanie opanowana – ostrzega szefowa naukowców ze Światowej Organizacji Zdrowia. – Powiedziałabym, że w ciągu czterech do pięciu lat możemy kontrolować tego wirusa – stwierdziła.

Wpływ na to, jak zaznaczyła, może mieć wiele czynników. Chodzi przede wszystkim o środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby, a także wynalezienie szczepionki. Dotychczas odnotowano na świecie ponad 4,3 mln potwierdzonych przypadków koronawirusa, natomiast liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 300 tysięcy. Najwięcej z nich jest w Stanach Zjednoczonych.

Środki ochrony we Wrocławiu

We Wrocławiu staramy się jak najlepiej zabezpieczyć w środki ochrony – np. nasze przedszkola i żłobki, dlatego tylko w ostatnim tygodniu przekazaliśmy tam:

  • 96 000 rękawic
  • Ponad 30 000 maseczek z filtrem FFP2 i tych jednorazowych
  • 300 przyłbic, 380 gogli
  • 600 fartuchów ochronnych i kombinezonów

Ponadto dla WCRS w ostatnim tygodniu przekazaliśmy w sumie 90 000 maseczek.

Oczywiście stale przekazujemy środki ochronne dla Straży Miejskiej, policji i DPS-ów – również tych prowadzonych przez fundacje.

Myślimy też o szkołach podstawowych, dla których już zabezpieczyliśmy środki ochrony i w najbliższym czasie będziemy je wydawać.

Wciąż nosimy maseczki

Na razie maseczki są obowiązkowe, choć – jak zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski – w ciągu tygodnia, dwóch możliwe jest poluzowanie obowiązku.

Cyt. „Podtrzymujemy stanowisko, że noszenie masek zabezpiecza osoby z kontaktu, (…)  ale są regiony w Polsce, gdzie być może jesteśmy w stanie poluzować te zasady” – powiedział wiceminister.  Urzędnicy wyjaśnili, że analizują m.in. gęstość zaludnienia. Zmiany mogą objąć poszczególne województwa czy powiaty. Zastrzegł też, że ewentualne luzowanie nakazów ws. maseczek dotyczyć będzie tylko przestrzeni otwartych.

Dezynfekujemy miasto

Od początku tygodnia prowadzimy już siódmą akcję odkażania wiat i ławek przystankowych. Czyli każdy z 735 przystanków jest siódmy raz opryskiwany środkiem odkażającym. Są to przystanki węzłowe, przesiadkowe, obłożone dużym ruchem pasażerskim.

Ponadto, codziennie odkażamy panele dotykowe i klawiatury w 291 parkomatach. Cotygodniowo odkażamy także 393 przycisków na 64 skrzyżowaniach.

Nowe zasady selektywnego zbierania odpadów

Gdy mówimy o sprzątaniu miasta – od weekendu w rejonie Starego Miasta i Śródmieścia, czyli na osiedlach: Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Szczepin, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze-Zalesie-Szczytniki, Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice będą obowiązywać nowe zasady selektywnego zbierania odpadów.

Dochodzi jedna frakcja – bioodpady, czyli najogólniej mówiąc resztki kuchenne pochodzenia roślinnego, fusy po kawie czy herbacie możemy tam też wyrzucać skoszoną trawę, liście, rozdrobnione gałęzie, kwiaty. 

Nowe pojemniki mają podwójne dno i są wentylowe. Dzięki temu, wrzucone do nich odpady będą schnąć, a nie gnić i wydzielać przykre zapachy. Bioodpady odbierane będą co najmniej raz w tygodniu. Ekosystem przygotował plakaty i ulotki z informacjami, jak dobrze segregować bioodpady. Materiały można pobrać m.in. ze strony Ekosystemu.

Sytuacja w żłobkach i przedszkolach

Dziś otworzyły się kolejne 4 placówki przedszkolne. To oznacza, że obecnie otwartych jest już 158 żłobków i przedszkoli (na 162 miejskiej placówki). Przybywa także dzieciaków, czyli rodzice powoli decydują się przekazać swoje pociechy. I tak:

  • W poniedziałek z naszej opieki skorzystało 754 dzieci.
  • We wtorek – 864.
  • W środę – 887 dzieci.
  • Dziś mieliśmy w placówkach już 920 dzieci (749 w przedszkolach i 171 w żłobkach).

Przylądek Nadziei przyjmuje już pacjentów

Mam też bardzo ważną informację związaną z Przylądkiem Nadziei Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Otóż szpital przyjmuje już wszystkich pacjentów i wykonuje wszelkie zabiegi, także te najważniejsze, czyli przeszczepy szpiku. Pozdrawiam całą załogę Przylądka!

Ruszają rekrutacje na studia dla obcokrajowców 

Bardzo się cieszę także, że – mimo pandemii – uczelnie wyższe funkcjonują i mają się nieźle. Ruszają rekrutacje dla obcokrajowców – uwzględniając obostrzenia, jakie są prowadzone w ich krajach. Jeśli to będzie potrzebne, to obcokrajowcy, którzy nie będą w stanie dojechać do Wrocławia, nowy rok akademicki także rozpoczną zdalnie. Trzymamy kciuki za matury i do zobaczenia we Wrocławiu!

Nowy rektor Akademii Muzycznej

Profesor Krystian Kiełb został wybrany nowym rektorem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. – Magnificencjo, Krystianie, trzymam za Ciebie i całą Akademię Muzyczną kciuki i wierzę, że będziemy mogli wspólnie budować akademicki Wrocław – gratulował rektorowi elektowi prezydent Jacek Sutryk.

Swoją funkcję profesor Krystian Kiełb obejmie 1 września.  

Otwarte biblioteki i Muzeum Architektury

Otworzyliśmy dziś dla Was Muzeum Architektury i 24 filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, od rana  obserwujemy bardzo duże zainteresowanie.

Wypożyczyliście dziś blisko 10 000 książek!!! Nasze placówki odwiedziło dokładnie 4444 czytelników. I choć bardzo nas cieszy ten pęd do literatury, prosimy Was bardzo o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Program  „Czyste powietrze”

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dzisiaj z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Piotrem Woźnym na temat programu „Czyste powietrze”. Trzymam kciuki, bo na razie ten program po prostu nie działa. Co więcej, Wrocław jest wykluczony z tego programu, bo nie dotyczy on zabudowy wielorodzinnej. Ciągle mam nadzieję na korektę tego oczywistego błędu.

Umowa na dofinansowanie do wymiany pieców 

Mówiłem Wam już o tym, że umowę na dofinansowanie do wymiany pieców i starej stolarki okiennej w miejskich programach KAWKA Plus i Termo KAWKA można bezpiecznie podpisać – z zachowaniem zasad GIS – w Urzędzie Miejskim przy ul. Hubskiej. Tylko w tym tygodniu umowy podpisało tak 75 osób... i nadal są podpisywane!

Chatbot „Zmień piec” już działa

Mamy też nowości: możecie korzystać już z Chatbota „Zmień piec”, czyli wirtualnego asystenta, którego znajdziecie na Messengerze oraz stronie zmienpiec.pl. – są tam m.in. informacje o dofinansowaniach do wymiany pieców i okien – to w sumie nawet 20 tys. zł.

Z kolei już w najbliższy poniedziałek startujemy ze spotkaniami „Ekspert radzi: Zmień Piec” na Facebooku. Transmisje na profilach Zmień Piec oraz Wroclaw [Wroclove]. Na początek, rozmowa z doradcą energetycznym, spotkamy się także z kominiarzem, strażnikiem miejskim, radcą prawnym czy inżynierem. filmy mają pomóc Wam w podjęciu decyzji o wymianie ogrzewania na proekologiczne. Relacje w każdy poniedziałek i środę o godz. 18.00.

Inwestycje

  • Grow Green: Oddaliśmy mieszkańcom kolejne podwórko do użytku w ramach Grow Green. To kolejne miejsce do wypoczynku, tym razem u przy zbiegu ulic Ustronie i Rychtalskiej na Ołbinie. Posadziliśmy m.in. 16 drzew – brzozy, klony, głogi. Nasadziliśmy krzewy, przygotowaliśmy miejsce, gdzie bluszcz stworzy zieloną ścianę. Zrobiliśmy ogród deszczowy i zadbaliśmy o retencję wody, wybudowaliśmy alejki, postawiliśmy ławki i kosze na śmieci. 
  • Nie zwalniamy tempa w temacie nowej szkoły na Lipie Piotrowskiej. Dziś ogłosiliśmy konkurs na jej projekt architektoniczny. Przypominam: to niezwykle ważna inwestycja dla mieszkańców Lipy, ale także Widawy. Teren przeznaczony pod szkołę ma ponad 2,5 ha, i – co ważne – działkę otrzymaliśmy nieodpłatnie. Docelowo powstanie tam podstawówka dla 1000 uczniów i przedszkole dla 200 dzieciaków, do tego sale gimnastyczne, boiska i bieżnie zewnętrzne i wiele więcej. W sumie 10 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

Czas na #TORYwolucję i małe podsumowanie postępu prac

W ostatni weekend rozpoczęła się wymiana torowiska na Pomorskiej, Staszica i Reymonta. Równolegle firmy pracujące na zlecenie MPK można spotkać np.  na skrzyżowaniu Teatralnej i Piotra Skargi czy w pobliżu wrocławskiej Opery na Świdnickiej/Podwalu. MPK naprawia też trakcję pod wiaduktami na Powstańców Śląskich i Trzebnickiej. A poza tymi dużymi remontami skorzystaliśmy w kwietniu z mniejszego ruchu we Wrocławiu i przeprowadziliśmy szereg napraw torów poza programem #TORYwolucja.

Co udało się zrobić?

  • wymieniliśmy zwrotnicę – Piłsudskiego – Stawowa
  • wymieniliśmy dwie zwrotnicę – rondo Reagana
  • wymieniliśmy zwrotnicę – Kazimierza Wielkiego – Krupnicza
  • wymieniliśmy 47 metrów szyn na pl. Powstańców Warszawy,
  • wymieniliśmy 42 metrów szyn na ul. Średzka (most),
  • wyszlifowaliśmy szyny – Toruńska – Kwidzyńska – ok. 4000 metrów toru pojedynczego,
  • wyszlifowaliśmy szyny – Pilczyce od mostu w kierunku pętli (do zwrotnicy) – ok. 400 metrów toru pojedynczego,
  • napawaliśmy i wyszlifowaliśmy krzyżownice w obrębie skrzyżowania Kazimierza Wielkiego – Krupnicza,
  • W kwietniu wykonano także 142 spawy pękniętych główek szyn i torów, wstawiono także 24 metry szyn na odcinku Powstańców Śląskich – Jastrzębia oraz Orla; a także na pętli na Kosmonautów.

Konsultacje remontu Gajowickiej

Szykujemy się do remontu ul. Gajowickiej na odcinku ul. Zaporoskiej do al. Hallera. Cała ulica ma długość około 2 kilometrów i jest jedną z najdłuższych we Wrocławiu. Punktem wyjścia do konsultacji jest przygotowana już przez nas koncepcja przebudowy, którą znajdziecie na Wrocław.pl/rozmawia. Projekt obejmuje lokalizację torowiska wbudowanego w jezdnię oraz dwukierunkową drogę dla rowerów. Ponieważ nie możemy się gromadzić, konsultować będziemy online. 21 maja o 17.00 zapraszamy na e-spotkanie – na wypełnione drogą elektroniczną zgłoszenia czekamy do 6 czerwca. Szczegóły na Wrocław.pl/rozmawia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl