wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 12 MAJA]

Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 12 MAJA]

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

– Dbajmy o to, aby móc rozwijać miasto. Musimy przetrwać i przejść przez tę wyjątkową sytuację, w której się znaleźliśmy. Bądźmy konsekwentni i płaćmy podatki we Wrocławiu – zwraca się do mieszkańców Jacek Sutryk. Informuje również o ważnych wydarzeniach, inwestycjach i dziękuje tym, którzy pomagają w walce z koronawirusem.

Reklama

Statystyki

Dolny Śląsk:

  • 2056 zarażonych, (dziś 32 nowe zakażenia)
  • 78 zgonów, (4 nowe zgony) 

Polska

  • 16 921 zarażonych, (dziś 595 nowych zakażeń)
  • 839 zgonów, (dziś 28 nowych zgonów)

W ciągu ostatniej doby wykonano 16,5 tys. testów.

Trudna sytuacja na Śląsku

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 799 górników i ponad 650 członków ich rodzin. Wśród górników przeprowadzono ponad 10 tys. testów na obecność korona wirusa. Kilkudziesięciu trafiło do szpitali. Pozostałe zarażone osoby pozostają w izolacji, przede wszystkim w swoim domach.

Kolejny etap odmrażania gospodarki

Jak donoszą media, jutro na konferencji prasowej premier ma ogłosić kolejny etap luzowania ograniczeń, który zacznie obowiązywać od poniedziałku 18 maja.

Co dokładnie się zmieni?

– Posłuchajcie o  komunikacji miejskiej, bo to nowość. Dziś jest tak, że w tramwajach, autobusach obowiązuje limit pasażerów: wynosi on połowę miejsc siedzących. Od poniedziałku natomiast zasada w komunikacji publicznej ma być nowa: 30 procent wszystkich miejsc - siedzących i stojących.- informuje Jacek Sutryk prezydent Wrocławia. W mojej opinii to mały krok w dobrą stronę. Jako UMP prosiliśmy o dopuszczenie 50 proc. napełnień w komunikacji publicznej. – dodaje.

Żłobki i przedszkola

  • Dziś otworzyliśmy jedną z placówek, która była zamknięta - żłobek przy ulicy Wrońskiego. 
  • Dzisiaj też mamy nieco większą frekwencję w naszych żłobkach i przedszkolach. Wczoraj z naszej opieki skorzystało 754 dzieci. Z kolei dzisiaj w żłobkach pojawiło się 159 dzieci, a w przedszkolach 705, czyli w sumie 864 osoby. 

Klasy przygotowawcze

Ruszyły zapisy do klas przygotowawczych na rok szkolny 2020/2021. Klasy przygotowawcze są przeznaczone dla dzieci obcojęzycznych (także dzieci Polaków powracających z zagranicy), które mają rozpocząć naukę w polskiej szkole. W tych klasach dzieci mają większą liczbę zajęć z języka polskiego, uczą się codziennej komunikacji, specjalistycznych określeń i zwrotów  z matematyki, historii, przyrody i innych przedmiotów szkolnych. Jednocześnie nie tracą roku, ponieważ równocześnie mogą realizować podstawę programową. 

Aby się zapisać wystarczy wejść na stronę www.wielokultury.wroclaw.pl, wybrać placówkę i już tam bezpośrednio udzielą wam wszystkich niezbędnych informacji.

– Bardzo dziękujemy dyrektorom, nauczycielom, pracownikom szkół, departamentu edukacji i WCRSu za ich wytrwałą pracę.– dziękuje prezydent Wrocławia.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki i położne wykonują wielką pracę, należy im się za to ogromna wdzięczność.

Ruszają miejsca aktywności fizycznej i ogród japoński 

– Wczoraj wspominałem Wam o tym, że Młodzieżowe Centrum Sportu odmroziło 12 obiektów, m.in. Pola Marsowe, czy stadion przy ul. Lotniczej, a także o otwartym torze wrotkarskim Spartana. Z kolei dziś chciałbym powiedzieć, że także dyrektorzy szkół otrzymali już zielone światło na otwarcie 137 obiektów sportowych należących do placówek oświatowych, prowadzonych przez miasto. Chodzi m.in. o boiska wielofunkcyjne, piłkarskie, koszykarskie czy do siatkówki. – wylicza Jacek Sutryk.Zasady użytkowania tych boisk są zgodne z wytycznymi GIS. Jednocześnie może na nich przebywać sześć osób. Nie ma wymogu zakładania maseczek. Zatem możecie się przejść na szkolne boisko przy waszym miejscu zamieszkania i sprawdzić, czy obiekt został już otwarty. Ostateczna decyzja należy do dyrektora placówki.  

Od 15 maja, czyli od najbliższego piątku, otwieramy ponownie Ogród Japoński. Na terenie ogrodu jednocześnie będzie mogło przebywać maksymalnie 100 osób. Nie zapominamy o obowiązujących przepisach stanu epidemii. Używamy rękawiczek oraz maseczki. Bezpieczna odległość od osób postronnych to min. 2 m. Odradzamy korzystania z ławek i miejsc do wypoczynku. Jeszcze raz powtórzę - warto rozliczać się we Wrocławiu - gdyż można korzystać z lepszych ofert i zniżek na wrocławskie atrakcje. Dla posiadaczy aplikacji Nasz Wrocław nie zmienia się cena wejściówki do Ogrodu Japońskiego.

Wrocławskie MPK

Pojazdy wrocławskiego MPK są regularnie czyszczone i dezynfekowane , które co prawda powróciło do roboczych rozkładów jazdy. MPK nie zaprzestało dezynfekcji, czyszczenia i ozonowania swoich pojazdów. Na środki do dezynfekcji MPK dotychczas wydało już ponad 350 tysięcy złotych, a na tym nie koniec. Co za te pieniądze kupiono? Preparaty do dezynfekcji, mydła antybakteryjne, chusteczki do dezynfekcji, rękawiczki jednorazowe, maseczki i przyłbice. 

Inwestycje

W maju oddamy do użytku ścieżkę rowerową, która pozwoli wygodnie dojechać od ulicy Traugutta przez ulice: Krasińskiego, Podwale, Dworcową do Dworca Głównego PKP. Obecnie trwają ostatnie prace przy nawierzchni na Dworcowej i Krasińskiego. Co ważne, z tej inwestycji skorzystają nie tylko rowerzyści, ale i piesi, gdyż przebudowany został ciąg pieszo-rowerowy przy parku na Krasińskiego, a na ulicy Dworcowej przy skrzyżowaniu z ul. Kniaziewicza powstało oczekiwane przez mieszkańców nowe przejście dla pieszych. To nie wszystko! W ciągu ulicy Dworcowej od Kościuszki do Małachowskiego przy nowej ścieżce rowerowej przebudowaliśmy także chodnik. Koszt prac to blisko 3,5 mln zł.

  • A z dodatkowych dobrych wiadomości dla rowerzystów: Będziecie mieli nie tylko po czym jeździć, ale też gdzie parkować. Właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg na zaprojektowanie, dostarczenie i montaż ponad 1100 stojaków rowerowych na terenie Wrocławia. Nowe stojaki pojawią się m.in.: na Gądowie Małym, Borku, pl. Grunwaldzkim, Gaju i innych lokalizacjach. Będą gotowe za 7 miesięcy. 
  • Trwają także prace na ulicy Sportowej na Karłowicach, która prowadzi do pediatrycznego oddziału szpitala im. Gromkowskiego. Przebudowujemy nawierzchnię ulicy (wykonana została już podbudowa), budujemy nowe chodniki, miejsca parkingowe, do których na zlecenie konserwatora zabytków wykorzystujemy historyczną kostkę brukową. Przebudowaliśmy m.in. kanalizację. Zadbamy o zieleń i przy chodnikach nasadzimy kilkaset róż. W pobliżu klatek schodowych na prośbę mieszkańców postawimy stojaki rowerowe. Inwestycja kosztuje blisko 1,2 miliona złotych. Prace są realizowane z Programu Inicjatyw Rad Osiedli.

Rozliczamy PIT we Wrocławiu

Rozliczajcie się we Wrocławiu – do 1 czerwca możecie bez żadnych konsekwencji dokonywać korekt adresu zamieszkania w swoich rozliczeniach podatkowych. Pamiętajcie, nie trzeba być zameldowanym, żeby rozliczać się we Wrocławiu. To ważne, szczególnie w tej trudnej sytuacji, wywołanej przez epidemię.  W porównaniu do kwietnia 2019, Wrocław odnotował 40% spadek dochodów z PIT – do miasta wpłynęło ok. 60 mln zł mniej! Korekty możecie dokonać zdalnie, m.in. w serwisie Twój e-PIT.

Podziękowania

  • Dla kibiców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Wielki Śląsk, którzy wykazują się niezwykłą inicjatywą. Po wparciu wrocławskich szpitali i Domu Opieki Społecznej, tym razem postanowili wspomóc Przylądek Nadziei i Dom Dziecka Wiosna. Fani Śląska dostarczyli 500 okazjonalnych maseczek z motywami ulubionych postaci z bajek, a wraz z nimi także wodę mineralną, soki i płyn do dezynfekcji.
  • Dziękujemy grupie AB i Fundacji Santander Bank Polska, które wyposażyły w respiratory nowy oddział intensywnej terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, na który został zaadaptowany budynek przy ul. Chałubińskiego 1A.
  • Podziękowania należą się także Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych TRATWA, które szykuje i dostarcza paczki wrocławianom. W każdej paczce oprócz produktów żywnościowych znajdują się także wielorazowe maseczki ochronne. Adresy, pod które dowożone mają być paczki, są wskazywane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Dziękuję.

Pytania od mieszkańców

Kiedy będzie otwarte Wrocławskie ZOO?

Czekamy na regulacje rządu. Tak samo jest z basenami, które są obecnie remontowane i przygotowywane, aby przyjąć odwiedzających. Jednak wszystko zależy od decyzji rządu.

Czy jest możliwa linia tramwajowa na oporów?

Finanse na ten moment na to nie pozwalają. Sytuacja jest dynamiczna, ciężko cokolwiek zakładać, ale w tej chwili nie.

Czy będą kolejne edycje programu złap deszcz?

Będziemy ponawiać, jest to projekt cykliczny. Informacje będą podawane na bieżąco.

Czy są planowane opryski na komary i insekty?

Tak, planujemy. Jednak są uzależnione od badań i wyliczeń, które zbiera Wydział Ochrony Środowiska.

Czy są podjęte działania w związku z mostami Chrobrego?

Tak, to inwestycja, która ruszyła. Mamy podpisaną umowę.

Co z basenem na Brochowie?

Basen na Brochowie jest projektowany i działamy. 

Czy Wrocław będzie walczył z plagą szczurów?

Mamy przewidziane 3 duże akcje deratyzacyjne.

Czy Wojszyce będą miały wygodne połączenie z rynkiem?Ciężko stworzyć połączenia z każdego miejsca Wrocławia. Dbamy o to, aby było wygodnie dostać się do rynku i innych dzielnic, udostępniając również dobrą komunikację przesiadkową.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama