wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 1 MAJA]

Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 1 MAJA]

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

– Jest fajnie, jest ciepło, mówi się o rozluźnianiu obostrzeń, ale ja bym uważał. I będę was jednak prosił o wstrzemięźliwość w wychodzeniu z domu – mówi w pierwszomajowym raporcie o sytuacji w mieście prezydent Jacek Sutryk.

Reklama

– Ale się działo – za nami kolejny – ale tym razem Gitarowy Rekord Świata – 7998 osób zagrało online z nami „Hey Joe” – cieszy się prezydent Sutryk, który także dzisiaj dołączył z gitarą do bicia rekordu we Wrocławiu.

Statystyka

Polska

  • 13 105 – liczba zarażonych (228 nowych przypadków)
  • 651 – osób zmarło od początku pandemii (7 w ostatniej dobie)

Dolny Śląsk wciąż jest wśród województw najbardziej dotkniętych epidemią. Negatywnym liderem jest wciąż Mazowsze, ale my nie mamy powodów do zadowolenia. Blisko 1600 osób zakażonych, zmarło 48 – podkreśla prezydent Sutryk.

Świat

  • 3 278 546 – liczba zarażonych
  • 234 021 – liczba zgonów
  • 1 025 062 – liczba wyleczonych

Kluczowe są testy

– Daleko nam do końca epidemii. Wciąż jesteśmy na poziomie 200-300, a nawet 500 dziennych zachorowań. Te liczby utrzymują się na podobnym poziomie, a zależą głównie od liczby przeprowadzanych testów. W ciągu ostatniej doby wykonano w Polsce nieco ponad 16,5 tys. testów. Czy do dużo czy mało? – zastanawia się prezydent Sutryk i przywołuje statystyki europejskie:

  • w Portugalii przetestowano 38 tys. ludzi na milion mieszkańców
  • we Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii i Niemczech po 31 tys. testów na milion.

– A Polska? Niespełna 9 tys. testów na milion mieszkańców. Mało!  

– Największe piki, czyli nagłe wzrostyzakażeń, miały Włochy, USA i Wielka Brytania, ale Polska – na szczęście nie pionową linią, ale wciąż idzie do góry. Więc dbajmy o siebie! – apeluje prezydent.

To ważne

  • Na całym świecie powstają obecnie 102 szczepionki na koronawirusa –poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia.
  • Ostatniej doby policjanci w Polsce skontrolowali ponad 78 tys. osób poddanych kwarantannie. W około 200 przypadkach stwierdzono uchybienia. To dobra wiadomość. To oznacza, że dbamy o nasze i innych zdrowie, brawo MY!
  • Wszyscy jesteśmy zmęczeni epidemią, obostrzeniami, ale trzymamy się, za granicą bywa jednak inaczej. Np. w amerykańskim stanie Michigan do lokalnego senatu wtargnęło kilkuset demonstrantów, domagając się zniesienia ograniczeń. Gwoli przypomnienia – w USA liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 62 tys. osób.

Rozluźnianie obostrzeń w żłobkach i przedszkolach

Prezydent Sutryk: Jako organ prowadzący bierzemy odpowiedzialność za dzieci oraz za kadrę, która w tych przedszkolach pracuje. Podstawą funkcjonowania żłobków i przedszkoli jest zapewnienia w nich BEZPIECZEŃSTWA! Dziś, w trakcie epidemii, NIKT nie jest w stanie go zapewnić! Dlatego na razie placówek nie otwieramy. Decyzja o otwarciu zostanie podjęta, gdy otrzymamy pozytywne opinie od sanepidu, wojewody i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych. Rekomendujemy to samo żłobkom i przedszkolom prywatnym.

Rekomendacje GIS:

  • Jeden termometr na grupę
  • Płyn dezynfekujący w każdej grupie
  • Opiekunowie po 60. roku życia bez żadnych chorób
  • Co godzina wietrzenie sali
  • Grupy maks. 14-osobowe
  • Na dziecko co najmniej 4 mkw.
  • Jeden opiekun na grupę (bez mian)
  • Bez wymian w grupach
  • W sali bez zabawek, dywanów
  • Inne sprzęty regularnie dezynfekowane
  • Odstęp między opiekunami

Decyzje miasta co do innych rozluźnień

Prezydent Sutryk: – Rząd tydzień temu zapowiedział, że od 4 maja – czyli od poniedziałku – mają nastąpić inne rozluźnienia. To już w poniedziałek, rozporządzeń w tej sprawie jednak dalej brak. My jednak nie możemy czekać. Dlatego podjęliśmy następujące decyzje:

  • Instytucje kultury (galerie sztuki, muzea, biblioteki)Tu  decyzje o terminie, trybie i zakresie otwarcia będą podejmowali dyrektorzy placówek, po konsultacjach z sanepidem i Urzędem Miejskim. Priorytetem jest bezpieczeństwo pracowników i mieszkańców Wrocławia. Oznacza to, że placówki nie zostaną otwarte 4 maja, a będą otwierane sukcesywnie, zgodnie z przedstawionymi planami dyrektorów instytucji.
  • Obiekty sportoweMimo że decyzja o otwarciu boisk zapadła w minionym tygodniu, do chwili obecnej nie ukazały się przepisy wykonawcze. To oznacza, że Młodzieżowe Centrum Sportu i Spartan, które zarządzają tymi obiektami, nie wiedzą, na jakich zasadach mogą je udostępniać. Otwarcie boisk czeka zatem na rzeczone przepisy.

Zwróciliśmy się także z prośbą do sanepidu o określenie zasad bezpieczeństwa, związanych z wykorzystywaniem tych obiektów przez mieszkańców Wrocławia. Dopiero mając te wytyczne, będziemy podejmować decyzje o harmonogramie otwarcia obiektów sportowych. To oznacza, że obiekty nie zostaną otwarte 4 maja!

– Powtarzam: podstawą funkcjonowania żłobków i przedszkoli, a także instytucji kultury i obiektów sportowych jest zapewnienia w nich bezpieczeństwa. Nikt z nas nie będzie się śpieszył tylko dlatego, że rząd pozwala na rozluźnienie obostrzeń i w ten sposób stwarza iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa. Nawet nie chcę myśleć, że jedynym celem tego działania partii rządzącej jest poprawa samopoczucia społecznego przed wyborami. My wiemy jedno – i nasze badania zespołu naukowego MOCOS o którym wam opowiadałem, i informacje z ministerstwa są jasne – szczyt zachorowań przed nami, więc nie powinniśmy luzować obostrzeń – podkreśla prezydent Wrocławia.  

Danie dla Seniora

Akcja Danie dla Seniora, mówiąc najprościej, polega na dostarczaniu seniorom posiłków. Akcja to wspólna inicjatywa Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz wrocławskich restauracji Przystań i Pod Papugami. Do udziału zapraszamy chętne restauracje i lokale gastronomiczne. W akcji „Danie dla Seniora” mogą wziąć udział na dwa sposoby:

  • można zamówić po prostu posiłek dla siebie – wtedy część kwoty z zamówienia zostanie przeznaczone na obiad dla seniora.
  •  „zawiesić obiad”  – czyli zapłacić za posiłek, z którego będzie mógł skorzystać ktoś potrzebujący.

„Danie dla Seniora” to pełnowartościowy, ciepły obiad przygotowany specjalnie z myślą o osobach starszych. Nie będzie go w karcie, natomiast kucharze zadbają o to, by były to dania smaczne i zdrowe, a porcja dopasowana do potrzeb seniorów – wyjaśnia Jacek Sutryk.

Wrocławskie restauracje i lokale gastronomiczne, które chciałyby dołączyć do akcji „Danie dla Seniora”, proszone są o kontakt: [email protected]

PIT-ujemy także w maju!

– Mówiłem wam o tym, że do 30 kwietnia można wpisywać wrocławski adres zamieszkania w zeznaniu podatkowym, żeby pieniądze z PIT-ów zasilały Wrocław. Nie zrobiliście tego? W maju jeszcze nic straconego – zapewnia prezydent.

– Wystarczy, że skorygujesz automatycznie zaakceptowane zeznanie podatkowe w portalu Twój e-PIT. Można to zrobić bez problemu do 30 czerwca zarówno poprzez Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub na papierowym formularzu.

– Teraz trwa automatyczna akceptacja, więc nie zdziwcie się jeśli do 4 maja będzie problem z dokonaniem korekty. Ale najdalej właśnie 4 maja wszystko powinno już działać. Proszę, jeśli nie zaznaczyliście wrocławskiej skarbówki – zróbcie korektę. To kilka minut roboty, a duża sprawa dla Wrocławia!

Inwestycje w mieście 

  • TORYwolucja

– Rozpoczynamy szczytowy w tym roku okres TORYwolucji. Od jutra czeka nas bardzo dużo remontów, a co za tym idzie bardzo dużo zmian w kursowaniu autobusów i tramwajów. Nasze MPK planuje na razie 11. Jeszcze w tym tygodniu podpisujemy umowy i ruszają prace w ramach TORYwolucji, na ponad 9 milionów złotych.

I tak:

  • dzisiaj rozpoczęło  się projektowanie i wykonanie ochrony przeciwporażeniowej wiaduktów nad ul. Trzebnicką i Powstańców Śląskich
  • 2 maja rozpocznie się wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu ul. Piotra Skargi z ul. Teatralną oraz rozjazdu na zbiegu ulicy Świdnickiej i Podwala – wiąże się to ze sporymi zmianami w funkcjonowaniu komunikacji
  • 9 maja ruszy remont cząstkowy torowiska na ul. Pomorskiej wart prawie 2 mln zł
  • od czerwca rozpocznie się wymiana dwóch rozjazdów na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego ze Świdnicką
  • niezbędna jest też wymiana rozjazdu i skrzyżowania na pl. Dominikańskim. Prace ruszą 27 czerwca i potrwają przez całe wakacje. MPK wyda na to 1,2 mln zł

Niestety te prace wiążą się z utrudnieniami, zwłaszcza w kursowaniu tramwajów, co jest logiczne. Szczegóły na www.wrocław.pl/komunikacja

Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław

– Wystarczy, że widzowie wyjrzą przez okno lub wyjdą na balkon i spokojnie będą podziwiać profesjonalnie zrealizowane występy z bezpiecznej odległości. Działalność Mobilnej Sceny zainaugurowaliśmy na wrocławskich Popowicach – w trzech różnych lokalizacjach – mówi prezydent Sutryk i dodaje: – Co ważne, Mobilna Scena będzie pojawiać się na wrocławskich osiedlach i podwórkach przez najbliższe miesiące, ale ze względów bezpieczeństwa konkretne podwórka nie będą zapowiadane, każdy występ to jednorazowa niespodzianka dla jego mieszkańców. Więcej informacji na kanałach Strefy Kultury Wrocław.

Odrobina polityki

Lokalnie...

Prezydent Jacek Sutryk: – Prezydent Andrzej Duda tak mówił o wieku emerytalnym w trakcie eventu programowego: „Mam nadzieję, że nikt niesprawiedliwie i nieuczciwie więcej wieku emerytalnego Polakom podnieść się nie odważy i że nigdy już coś takiego nie nastąpi. W każdym razie nigdy się na to nie zgodzę, póki jestem prezydentem”.

– Komentarz? Polacy nie rozmawiają dzisiaj o wieku emerytalnym, rozmawiają o tym, czy będą mieli pracę po epidemii, rozmawiają o zagrożeniu wirusem i o służbie zdrowia, która od lat – nie tylko za rządów prawicy – jest w fatalnym stanie. Dlatego to nie czas na kampanię polityczną i wybory!

– I drugi cytat z pana prezydenta Dudy: „Zasiłek dla bezrobotnych musi zostać podniesiony do kwoty 1300 złotych i musi być wypłacany wszystkim tym, którzy tę pracę zwłaszcza z powodu kryzysu spowodowanego koronawirusem tracą i stracą, ale musi być także wprowadzona jeszcze dodatkowa formuła wsparcia, coś, co nazywam dodatkiem solidarnościowym. Ten dodatek to 1200 złotych dla każdego bezrobotnego, który stracił pracę w wyniku tego kryzysu, na 3 miesiące, żeby miał dodatkowe zabezpieczenie w okresie, kiedy tej pracy szuka”.

Komentarz? Panie prezydencie – chorobę trzeba leczyć, a nie tylko szukać rozwiązania na skutki choroby. Dlatego podstawą jest dobry program gospodarczy, dofinansowania dla firm i do miejsc pracy, ulgi w podatkach – radykalne i odważne decyzje. Tych jednak wciąż nie widać. Polska w porównaniu do innych europejskich państw zamierza wydać niewiele na pomoc gospodarczą. Zasiłki dla bezrobotnych to ważny – ale – ostatni element wsparcia.

...i z zagranicy

– Rząd zapewnia, że Polacy mieszkający za granicą będą mogli wziąć udział w wyborach prezydenckich. Tymczasem…: „Jak mamy udać się do lokali wyborczych, skoro w krajach, w których mieszkamy, obowiązuje zakaz przemieszczania się?” – pytają polscy emigranci.

– Znalazłem taką wypowiedź: Piotr Angel mieszka w Kanadzie. Mówi, że udział w wyborach z żoną traktują jako przywilej i obowiązek: „Wygląda na to, że my możliwości głosowania mieć nie będziemy – pisze. – Po pierwsze, chodzi o punkty wyborcze i rejestrację w Kanadzie. Obecnie zmniejszono liczbę punktów wyborczych do czterech (Vancouver, Toronto, Ottawa, Montreal) i głosowanie może odbywać się tylko osobiście. My mieszkamy w Calgary i najbliższy punkt wyborczy jest w konsulacie w Vancouver… oddalonym od nas o 1100 km”.

Przełóżmy wybory!

Pamiętamy o fladze!

 – Przypominam, że jutro 2 maja –Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto to okazja do budowania naszej wspólnoty. Pamiętajcie, żeby wywiesić naszą piękną flagę – mówi prezydent i przypomina także, jak wieszać flagę: – Gdy wisi poziomo – to łatwizna – biały pas u góry. A co, gdy będzie pionowo? Wtedy zasadę mamy następującą: biały pas musi być po lewej stronie.

Pamięci Izabeli Skrybant

Jacek Sutryk: – To już rok bez Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej. Postaci wybitnej dla polskiej muzyki, ikony Tercetu Egzotycznego, która mocno związała się z Wrocławiem, mieszkając tu przez wiele lat. Wielu mówiło, iż potrafiła skraść serce każdemu. Zawsze niezwykle uśmiechnięta i życzliwa. Jej „Pamelo żegnaj” znała i śpiewała cała Polska. 

– Dwa lata temu razem z nią oraz wrocławską publicznością świętowaliśmy 55 lat na scenie jej zespołu. Z kolei 1 października zeszłego roku zorganizowaliśmy w Hali Stulecia koncert, na który umówiliśmy się z Panią Izabelą. Słowa dotrzymałem, a pani Izabela z pewnością patrzyła na nas wtedy z góry. Pani Izo, Wrocław, my wszyscy mieszkańcy, pamiętamy o Pani.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama