Rowerowy maj 2021 – nagrody dla najlepszych

Ponad 13 tys wrocławskich przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych wzięło udział w tegorocznej edycji „Rowerowego maja”. Akcji, która promuje przemieszczanie się na rowerze, deskorolce, rolkach czy hulajnodze wsród najmłodszych mieszkańców miasta. Najaktywniejsze placówki otrzymały nagrody i wyróżnienia.

 • rowerowy-maj-wroclaw-nagrody

  Rowerowy Maj 2021 – podsumowanie akcji, fot. www.wroclaw.pl


Z roku na rok "Rowerowy maj" cieszy się coraz większą popularnością. Do pierwszej edycji kampanii przystąpiły 24 szkoły podstawowe z Wrocławia, których uczniowie wykonali ponad 35 tys. podróży do szkoły w aktywny sposób.

W tym roku do akcji przystąpiło 79 placówek, w tym 35 przedszkoli i 44 szkoły podstawowe, zaangażowało się 13 644 dzieci, o nagrody walczyły 1254 klasy.

– Szczerze mówiąc, akcja „Rowerowy maj” okazała się hitem. Obawialiśmy się, czy w ogóle się uda przez pandemię. Powiodła się – i to w takim stylu, że ponad 13 tysięcy dzieciaków wzięło w niej udział, czyli bardzo dużo, jak na warunki, w których przyszło nam ją realizować. Blisko 80 placówek, przedszkola i szkoły podstawowe bardzo aktywnie się w nią włączyły – opowiada Daniel Chojnacki, oficer rowerowy. 

Jest to największa taka kampania w Polsce. Pomysł narodził się w 2014 r. w Gdańsku, a od 2016 r. do kampanii przyłączył się Wrocław. 

Wręczenie nagród w akcji "Rowerowy maj" w Parku Południowym, fot. www.redakcja.pl 

Nagrody i korzyści udziału w rywalizacji

Zgodnie z zasadami każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju docierał na zajęcia na rowerze, hulajnodze, rolkach lub deskorolce, zbierał naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najbardziej aktywne szkoły i przedszkola walczyły o nagrody ufundowane przez gminę Wrocław. A było o co walczyć:

 • I miejsce 10 tys. zł
 • II miejsce 5 tys. zł
 • III miejsce 2,5 tys. zł
Jednak to nie wszystko, co można było wygrać w tegorocznej edycji. Wśród nagród dla grup przedszkolnych i klas szkolnych były m.in.:
 • Lekcja muzealna w Muzeum Pana Tadeusza
 • Wizyta w Centrum Historii Zajezdnia 
 • Zwiedzanie Visitor Center oraz warsztaty do wyboru (druk 3D, robotyka, wirtualna rzeczywistość) w Hali Stulecia
 • Wizyta w Muzeum Architektury we Wrocławiu
 • Wizyta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 
 • 1,5-godzinne zajęcia pod okiem instruktorów na ściance wspinaczkowej
 • Zwiedzanie lotniska dla klasy/grupy przedszkolnej
 • Zwiedzanie Stadionu Wrocław
 • Wejściówki na letnią pływalnię Orbita
 • Gra w kręgle na kręgielni Sky Bowling
 • Bidony od Dom Development
 • Warsztaty ekologiczne i zwiedzanie PSZOK-u od Ekosystemu Sp. z o.o.
Dodatkowo spółka Dom Development oraz firmy Bikeovo i Frog bikes ufundowały rowery dla trzech placówek, które poza udziałem w akcji, angażowały się w działania rowerowe w ciągu całego roku szkolnego.

Zdrowe nawyki

Akcja „Rowerowy maj” to nie tylko nagrody materialne, kampania wpływa przede wszystkim na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych, promuje zdrowy styl życia i wspiera samodzielność dzieci. Do akcji właczyły się także środowiska lokalne – społeczne i biznesowe.

– To już kolejny rok, kiedy nasze przedszkole uczestniczy w akcji rowerowy maj. Promujemy zdrowe życie naszych przedszkolaków, dzieci bardzo chętnie uczestniczą w akcji, przyjeżdżają na własnych rowerach i hulajnogach. Od wielu lat propagujemy jazdę na rowerze – mówi Agnieszka Żyła, nauczycielka z Przedszkola nr 90 we Wrocławiu.

Uczestnicy akcji "Rowerowy maj" na rozdaniu nagród w Parku Południowym, fot.wroclaw.pl

Sport dla przyjemności

– W naszej szkole nie trzeba było nikogo szczególnie namawiać. Dzieci z chęcią brały udział w akcji. Wystarczyło ich tylko odpowiednio zmotywować i nakierować. Przy czym, to bardzo budujące, jak widziało się przyjeżdzających na rowerach czy hulajnogach uczniów. Dla nich to była też zabawa – mówi Rafał Just, dyrektor SP nr 84 we Wrocławiu, która zwyciężyła w swojej konkurencji.

Specjalną nagrodę otrzymał m.in. Mateusz z Przedszkola nr 149 we Wrocławiu, który tylko w maju przejechał aż 200 km.

– Bardzo lubię sport i wogóle się ruszać. Jazda na rowerze też mi się bardzo podoba. Podczas jednej wycieczki z rodzicami zrobiłem ok. 45 km na rowerze. To mój rekord – wylicza niespełna 7-letni Mateusz.

Zwycięzcom akcji "Rowerowy maj" wręczał m.in. prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, który na uroczystość przyjechał rowerem.

– Rosną nam kolejni Szurkowscy. Bardzo mnie to cieszy i wierzę, że takich młodych miłośników rowerów jest we Wrocławiu jeszcze więcej. Dziekuję przy okazji wychowawcom, którzy dawali dzieciom dobry przykład – powiedział Jacek Sutryk.

Rowerowy maj w liczbach 

Oficjalna strona kampaniiZgłoś uwagę