(…) 8 listopada 1926 r. Piłsudski, wówczas premier rządu, wydał okólnik, w którym głosił m.in., że „w dniu 11 listopada państwo polskie obchodzić będzie 8. rocznicę jarzma niewoli i uzyskania pełnej, faktycznej niezawisłości. Data powyższa winna pozostać w stałej pamięci społeczeństwa i utrwalić się w umysłach młodego pokolenia, które w zaraniu swego życia powinno odczuwać doniosłość i uroczystość tego pamiętnego dnia”. Dalej Piłsudski stwierdzał, że dzień ten powinien być wolnym od pracy i nauki.

Święto Niepodległości we Wrocławiu 2018
Spotkania / Eventy Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
(…) Ustawa sejmu IV kadencji z 23 kwietnia 1937 r. już oficjalnie uznała jako fakt powszechnie obowiązujący odzyskanie przez Polskę niepodległości dzięki Józefowi Piłsudskiemu i jego działalności. Głosiła ona m.in., że „dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym świętem niepodległości”.
(Krzysztof Kloc, fragmenty artykułu, który ukazał się na Histmag.org, licencja: CC BY-SA 3.0)
Pod niemieckim okupantem w czasie ostatniej wojny światowej żadne jawne świętowanie polskości nie wchodziło w grę. 11 listopada obchodzono więc w konspiracji, mimo że wiązało się to z narażeniem na dotkliwe represje ze strony hitlerowców, na przykład wieszając, gdzie się dało, afisze i napisy „Polska żyje”, „Polska zwycięży”, „Polska walczy”, „Jeszcze Polska nie zginęła”, „11 XI 1918”, także znak Polski Walczącej. Nieraz pojawiały się w miejscach, szczególnie ważnych dla Polaków, np. przy pomnikach, biało-czerwone kwiaty i narodowe flagi. O Święcie Niepodległości przypominała także podziemna prasa.
W roku 1945, po zakończeniu działań wojennych, ustawa Krajowej Rady Narodowej wprowadziła Narodowe Święto Odrodzenia Polski, ustalając jego datę na 22 lipca (w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN), jednocześnie znosząc Święto Niepodległości.
Pamiętamy, że w PRL-owskiej rzeczywistości rocznice 11 listopada obchodzony były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe. Ich organizatorzy i uczestnicy często byli represjonowani przez ówczesną władzę. Zmieniło się to „na chwilę” w latach 1980–1981, gdy dzięki Solidarności pamięć o Święcie Niepodległości odżyła odważnie w świadomości społecznej i w formie organizowanych otwarcie obchodów, ze składaniem kwiatów, m.in. pod warszawskim Grobem Nieznanego Żołnierza, przez rządzących.
Jako oficjalne święto państwowe 11 listopada powrócił na dobre w 1989 r. Przywrócone zostało sejm ustawą z 15 lutego tegoż roku pod nazwą – Narodowe Święto Niepodległości. Osiem lat później sejm podjął również uchwałę, że listopadowa rocznica „skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”.
11 listopada jest dniem wolnym od pracy i nauki. We Wrocławiu każdego roku odbywa się szereg wydarzeń, w których można uczestniczyć, by zaświadczyć o swoim przywiązaniu do wolnej i niezawisłej Ojczyzny. W tym, 2018 roku natomiast wydźwięk tych szanowanych przez nas wartości jest szczególny.
Radosna Parada Niepodległości
Radosna Parada Niepodległości to propozycja Wrocławia na rodzinne świętowanie. Tegoroczna parada przybierze niecodzienną formę. Wrocławianie całymi rodzinami przejdą przez miasto w biało-czerwonych pochodach, by wspólnie celebrować ten szczególny dzień i oddać hołd bohaterom, bez których niepodległość naszego kraju nie byłaby możliwa.Pochody wyruszą z czterech punktów miasta i połączą się na placu Wolności, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. Dwie trasy będą reprezentować biel, a dwie czerwień – podczas hymnu państwowego mieszkańcy utworzą na placu wspaniałą, biało-czerwoną flagę.
Szczegółowy harmonogram wydarzenia:
- Centrum Historii Zajezdnia ul. Grabiszyńska – zbiórka godz. 9.30, wymarsz godz. 10.00
- Parking pl. Solidarności – zbiórka godz. 10.00, wymarsz godz. 10.30
- Parking al. Słowackiego/ul. Krasińskiego/poczta – zbiórka godz. 10.00, wymarsz godz. 10.30,
- Parking EPI Market ul. Swobodna/Powstańców Śl. – zbiórka godz. 10.00, wymarsz godz. 10.30
- Plac Wolności, godz. 11.30

Radosna Parada Niepodległości 2018
Spotkania / W plenerze / Dla seniorów / Dla dzieci / Akcje społeczne / Happeningi Rynek we Wrocławiu
Na kajaku, w kinie i na koncercie
Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości można w różnych sposób: rodzinnie, aktywnie w plenerze, na koncercie czy w kinie. 10 i 11 listopada Centrum Historii Zajezdnia zaprasza na weekend niepodległości. W sobotę zaplanowano grę rodzinną na terenie wystawy, dodatkowo o godz. 14.00 rozpocznie się uroczysta gala z prezentacją najnowszych wystaw niepodległościowych.

Weekend Niepodległości w Zajezdni 2018
Eventy / Warsztaty Centrum Historii Zajezdnia
10 listopada na placu Wolności zaplanowano piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości we Wrocławiu
Spotkania / Eventy / Akcje społeczne Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Na aktywne spędzenie niedzieli zapraszają organizatorzy Biegu z Wąsem, który wystartuje 11 listopada o godzinie 11.11 na Stadionie Olimpijskim. W tym roku z wąsem pobiegnie blisko 2000 miłośników aktywnego świętowania.

Bieg Niepodległości z wąsem – 11 listopada
Biegi i maratony / Wydarzenia sportowe / Dla wszystkich Stadion Olimpijski we Wrocławiu
Od kilku lat 11 listopada organizowany jest spływ kajakowy wrocławskimi szlakami wodnymi.

Świętowanie Dnia Niepodległości w kajaku
W plenerze / Spacery i wycieczki / Dla wszystkich WOPR
Wojewoda Dolnośląski oraz DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają do wspólnego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie „Filmowej Nocy Niepodległości” znajdą się pokazy filmowe, spotkania i koncerty. Start 11 listopada o godz. 18.00, a o północy wzniesiemy toast za Niepodległą.
„Wrock for Freedom – Dzień Niepodległości"
Festiwal potrwa 2 dni. 10 listopada, w wigilię 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, we wrocławskiej Hali Stulecia zagrają Dżem, IRA oraz Happysad. 11 listopada w Hali Stulecia wstąpi również niekwestionowana gwiazda polskiej sceny muzycznej – zespół Kombi.

Lady Pank – Wrock for Freedom
Koncert / Rock / Pop Hala Stulecia we Wrocławiu
Porozmawiajmy o tolerancji
Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”, jak co roku, organizuje panel dyskusyjny „Droga ku tolerancji”. W tym roku tematem panelu będzie „Wielowyznaniowa Polska u progu niepodległości”, a sam panel odbędzie się 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Panel dyskusyjny „Droga ku tolerancji” w Synagodze pod Białym Bocianem
Synagoga Pod Białym Bocianem
Wydarzenia w domach kultury
Przez cały weekend ośrodki kultury zapraszają mieszkańców na swoje wydarzenia. Będą koncerty, warsztaty wspólne śpiewanie i świętowanie. Młodzieżowy Dom Kultury Krzyki zaprasza na koncert dla Niepodległej. Spotkanie w sobotę, 10 listopada, od godz. 10.00.
Polskie Brzmienia – 100 Minut muzyki na 100 lat Niepodległości. 11 listopada, godz. 18.00, Wrocławski Klub Formaty, ul. Samborska 3-5, wstęp wolny. W koncercie „Polskie Brzmienia” znajdzie się przekrój najważniejszych polskich utworów estradowych i rozrywkowych, które powstały i były wykonywane w Polsce na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Polskie Brzmienia – 100 Minut muzyki na 100 lat Niepodległości
Koncert / Jazz / Blues / Rock / Pop Wrocławski Klub Formaty
Centrum Kultury Agora zaprasza na wydarzenie 11/11 Wolność kocham i rozumiem. W programie koncerty (Song of Freedom, występ zespołu Warszawska Orkiestra Sentymentalna), wystawy, warsztaty i konkursy.

11/11 Wolność kocham i rozumiem
Spotkania / Koncert / Wystawa / Eventy Centrum Kultury Agora we Wrocławiu
Polacy nie gęsi – Święto Niepodległości w Famie. W programie warsztaty Małych Instrumentów przeznaczone dla dzieci i dorosłych, zabawy muzyczne i plastyczne dla maluchów.

Polacy nie gęsi – Święto Niepodległości w Famie
Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA
Zdjęcia w tekście: ubiegłoroczna Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu, www.wroclaw.pl