wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Aktywnie przeciw pandemii. Plany wrocławskiej edukacji na nowy rok szkolny

Aktywnie przeciw pandemii. Plany wrocławskiej edukacji na nowy rok szkolny

Redakcja www.wroclaw.pl,

- To nie będzie łatwy rok. Dlatego przygotowani jesteśmy na nowe wyzwania – mówi Izabela Koziej, dyrektor LO nr IX we Wrocławiu. Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego miasto przedstawiło priorytety wrocławskiej edukacji na najbliższy rok szkolny. Na czym polega plan? Wyjaśniamy.

Reklama

Na spotkaniu z dyrektorami szkół i przedszkoli, inaugurującym rok szkolny 2021/2022, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu przedstawił trzy główne filary edukacyjne: aktywność fizyczną, nowe metody pracy i higienę cyfrową. Będą one realizowane w ramach różnych akcji, programów i szkoleń pod hasłem "Aktywnie przeciw pandemii". 

– Chcemy m.in. bardziej zaktywizować młodzież i sprawić, by zachowała równowagę między online a offline. Oczywiście, jeżeli chodzi o nauczanie zdalne, to nadal będziemy je rozwijać, gdyby była konieczność powrotu do nauki w systemie hybrydowym. Jednak bardziej chcemy, by było ono wykorzystywane w komunikacji i prowadzeniu zajęć pozalekcyjnych – podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

– Będziemy wykorzystywać wszelkie metody i nowe działania, by w tym trudnym czasie pomóc młodzieży. Trzeba bowiem pamiętać, że uczniowie są przez naukę zdalną mocno "poobijani" – dodaje Izabela Koziej.

Zaproponowane przez miasto działania mają być realnym wsparciem zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli.

Po pierwsze: aktywność fizyczna

  • Ruch i woda to pewna uroda

Co najlepiej gasi pragnienie, usuwa zmęczenie, rozjaśnia umysł, poprawia humor? Nie sok, nie herbata, lecz woda. Dlatego nauczyciele w tym roku będą przypominali swoim uczniom o nawadnianiu się, tłumacząc, dlaczego to takie ważne. We Wrocławiu do picia nadaje się nawet woda z kranu. Pracownicy spółki MPWiK zachęcają: #PijKranowke (www.pijkranowke.pl), bo jest zdrowa, bezpieczna i tania. 1 l kosztuje mniej niż 1 gr. „Każdy, kto ma pewność, że instalacja wewnątrz budynku jest w dobrym stanie, może śmiało pić wodę z kranu” – zachęcają wodociągowcy. Jeśli jeszcze jesteś nieprzekonany, spraw dziecku butelkę z filtrem. Będzie superbezpieczne i zdobędzie pożyteczny gadżet.

Zdroje Wrocławskiej Kranówki

  • Dzień Pustej Sali, czyli idziemy do parku

Szkoła to ciągle jednak nauczycielskie biurko, ławki dla uczniów i tablica (coraz częściej interaktywna). Ale od czasu do czasu nauczyciel weźmie klasę do parku albo przynajmniej spędzi czas wśród drzew. Będą wtedy zabawy autorstwa Ośrodka Działań Ekologicznych i menu piknikowe. Pierwszy taki dzień we Wrocławiu przypadnie na poniedziałek 20 września. Ale mają być też kolejne.

  • Chodź na WF:

Raz w miesiącu uczniowie zdecydują, co się będzie działo na zajęciach wychowania fizycznego. Przeprowadzą też część takiej lekcji (rozgrzewkę lub grę). Będą mogli również zaproponować nowe zasady zabaw.

Nauczyciele WF-u dostaną propozycje 22 programów zajęć, powstałych we współpracy z doświadczonymi  praktykami.

  • Zuch w akcji

Propozycja dla przedszkolaków. W każdym miesiącu maluchy zdobywają inną sprawność z zakresu działań przyrodniczych lub społecznych.

  • Akademia Krokieta i Lamy. Dla przedszkolaków i uczniów kl. I-III SP.

Już Arystoteles zauważył, że więcej wchodzi do głowy, gdy człowiek się rusza. Swoich uczniów nazywał perypatetykami, bo zdobywali wiedzę, prowadząc dyskusje filozoficzne na spacerach. Nikt tak nie rozumie dziadka Arystotelesa, jak zaczynający przygodę z edukacją. Stąd pomysł Departamentu Edukacji na program Nauka w ruchu. Do tego EDUrozrywka, czyli edukacja i rozrywka jednocześnie. Będą ekrany multimedialne, ale też zabawy ruchowe, karty pracy do każdego tematu i trochę rytmiki.

Uczniowie XIV LO po lekcjach sadzą szkolny sad, fot. www.wroclaw.pl

  • Młodzi Aktywnie zMOBILizowaNI

Dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnichszkół średnich.

Rowerowy Maj 2021 – podsumowanie akcji, fot. www.wroclaw.pl

Mniej usług Mama i Tata TAXI, więcej UTO: Urządzeń Transportu Osobistego. Jakich? Hulajnoga, rower, rolki. No i niezawodne własne nogi. Dla utrzymania formy, należy dziennie przejść co najmniej 6 tys. kroków, a najlepiej – 10 tys. i więcej. Nauczyciele będą mówili też, jak dotrzeć do szkoły, by było bezpiecznie.

  • Pociąg do ruchu - aktywny przystanek świetlica

Wsparcie nauczycieli przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (WCDN) w uatrakcyjnieniu zajęć świetlicowych. Aktywne świetlice, dbające przez gry i zabawy ruchowe o prawidłowy rozwój fizyczny ucznia, będą dostawać specjalne certyfikaty.

Po drugie: nowe metody pracy

  • Amerykańska metoda projektu.

Najpierw WCDN przeprowadzi szkolenia dla nauczycieli przybliżające i przypominające metodę projektu, a później poznają ją uczniowie. Wymyślił ją pedagog i filozof Wiliam H. Kilpatrick z Nowego Jorku. Jej główną zasadą jest samodzielne zdobywanie wiadomości i sprawdzanie umiejętności w konkretnych sytuacjach życiowych przez uczniów. W myśl zasady: nie teoria, lecz praktyka.

  • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla nauczycieli i specjalistów

WCDN poprowadzi szkolenia zespołów nauczycieli i zadba o konsultacje dla nich.

  • Wsparcie terapeutyczne

Oferta z zakresie współpracy przedmiotowej i problemów wychowawczych dla nauczycieli świetlic, pedagogów i wychowawców. Cykliczne spotkania w WCDN w gronie specjalistów.

  • Myśl krytycznie – działaj sprawnie

Nowoczesna szkoła dla ucznia. Pogłębienie wiedzy na temat kompetencji proinnowacyjnych w praktyce szkolnej. Pilotaż w kilku szkołach podstawowych.

  • Mali Wspaniali

Program imprez sportowych dla przedszkolaków. Każda będzie zorganizowana dla ponad 300 uczestników.

  • Nawiązanie współpracy z fundacjami

Rozwijanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży: ochrona przyrody, czyste powietrze. Warsztaty wśród zieleni z uczeniem się zasad prawidłowego recyklingu.

  • Pies w szkole

Czerwcowy pilotaż w SP nr 84 przy ul. Górnickiego (mops Drops pani bibliotekarki) i III LO przy ul. Składowej (Czardasz, Miedziak i Chili) pokazał, że pies jako towarzysz zabaw wpływa na uczniów uspokajająco. Nie tylko zabawy podczas przerw, ale nawet cicha obecność czworonoga podczas lekcji obniża poziom stresu i sprzyja nauce. O możliwość pojawienia się psiego pedagoga w twojej szkole, spytaj dyrektora.

Czytaj też: "Pies w szkole": Drops - szkolny przykjaciel na czterech łapach

  • Dbałość o kondycję psychoemocjonalną

Rozwijanie postaw nauczycieli stymulujących uważność uczniów. Pomoc uczniom w radzeniu sobie z agresją lub złością. WCDN proponuje szkolenia z zakresu ART, czyli metody treningu zastępowania agresji.

  • Większe poczucie pewności siebie

WCDN  dla nauczycieli i dyrektorów szkół przygotowuje warsztaty z zakresu: skuteczności komunikacji, trudnej konfrontacji, słuchania i rozumienia odmiennej perspektywy, zarządzania emocjami zespołu, rodziców i uczniów, posługiwania się językiem potrzeb i korzyści, budowania i wzmacniania motywacji.

Po trzecie: higiena cyfrowa

  • Cyfrowy balans potrzebny od zaraz

Cel: równowaga pomiędzy byciem online a offline – szkolenia dla nauczycieli i narzędzia do ćwiczenia higieny cyfrowej dla uczniów. Zapobieganie obniżeniu koncentracji i uwagi. Słowem: jak korzystać z urządzeń multimedialnych, by były tylko potrzebnym narzędziem, a nie osobistym wampirem energetycznym, wysysającym siły życiowe.

  • Gimnastyka dla umysłu i ciała

Szkolenia dla nauczycieli prowadzone przez ekspertów w zakresie poznania technik higieny cyfrowej. Kreatywne narzędzia dla uczniów, ćwiczące umiejętność utrzymania zdrowej relacji z technologią.

  • Wrocławska Platforma Edukacyjna

Sprawdzone rozwiązania wrocławskiej edukacji. Liczba uczniów korzystających z WPE to 56 tys. kont, nauczycieli – blisko 10 tys. kont. Oszczędność czasu i zwiększenie efektywności pracy. Możliwość kontaktu z rodzicami online przez dziennik elektroniczny.

  • E-usługi we wrocławskiej oświacie

Udogodnienia cyfrowe: profil zaufany, węzeł krajowy, dostępność cyfrowa, skrzynka ESP. Sposób na skrócenie czasu spędzanego przy urządzeniach elektronicznych.

  • Przedszkolaki bezpieczne online

Cykl zajęć dla dzieci pn. Tydzień technologiczny w przedszkolach. Spotkania z rodzicami-specjalistami: informatycy, policjanci, eksperci ds. higieny cyfrowej. Dzień Bezpiecznego Internetu.

  • Kreatywna nuda

Dla przedszkoli. Uświadomienie rodzicom, że nuda może wpływać na kreatywność dzieci.  Propozycje szukania przez dziecko rozwiązań zabaw jako wsparcie rozwoju samodzielności dziecka. Karty pracy „Jak prawidłowo posługiwać się internetem”.

  • Modelowe szkoły w Chmurze

Nowe modele uczenia się i nauczania plus podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli. Nowe sposoby komunikacji i współpracy pomiędzy nauczycielami, pracownikami, uczniami i rodzicami. Doskonalenie warsztatu pracy z wykorzystaniem nowych technologii.

Bogumiła Mandat, dyrektor XVLO przy ul. Wojrowickiej we Wrocławiu – jednej z 12 wrocławskich Szkół w Chmurze Microsoft

Czytaj też: Informatycy z Microsoft uczą nauczycieli

Pilotażowy program we współpracy z Microsoft w następujących placówkach: ZS-P nr 21 przy ul. Kłodzkiej, SP nr 9 przy ul. Nyskiej, SP nr 42 przy ul. Wałbrzyskiej, SP nr 44 przy ul. Wilanowskiej, SP nr 85 przy ul. Traugutta, SP nr 90 przy ul. Orzechowej, II LO przy ul. Parkowej, III LO przy ul. Składowej, XV LO przy ul. Wojrowickiej, XVII LO przy ul. Tęczowej i Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Strzegomskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl