wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:18

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Akademicki Chór PWr nagrywa w sieci

Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej zdalnie wykonał utwór, w którym zaśpiewało 39 osób – każdy w swoim domu. Pomysł przygotowania pieśni powstał spontanicznie, a efekty pozytywnie zaskoczyły samych muzyków. W planach kolejne nagrania online.

Reklama

– Śledzimy to, co się dzieje w sieci, jak z izolacją radzą sobie inne zespoły, jak próbują kontynuować swoją działalność. Też postanowiliśmy podjąć takie wyzwanie, jednak bardziej dla celów kronikarskich – opowiada Małgorzata Sapiecha-Muzioł, dyrygentka chóru.

W nagraniu wzięli udział obecni chórzyści, ale i też ci, którzy są jego absolwentami. Wykonali „Shenandoah” – amerykańską pieśń ludową. Na przećwiczenie swojej partii wokalnej i samodzielne nagranie jej w odpowiedniej tonacji i tempie mieli zaledwie kilka dni.

– Bardzo mi się ten pomysł spodobał. Ucieszyło mnie, że w tym trudnym czasie mogliśmy stworzyć coś razem – mówi Magda Szkuta, chórzystka – prezes zarządu zespołu, studentka technologii chemicznej na PWr. – Spędziłam kilka godzin przed telefonem, nagrywając kilkanaście wersji, a i tak ostatecznie nie udało mi się wybrać tej najlepszej – dodaje.

Montaż obrazu i dźwięku

Po nagraniach filmiki trafiły do dyrygentki, która musiała wszystko połączyć w całość.

– Stroną techniczną, czyli zsynchronizowaniem dźwięku i obrazu zajął się mój syn Mateusz, tegoroczny maturzysta – mówi dyrygentka. – Dzięki temu, że egzamin został przesunięty, miał więcej czasu, żeby trochę się nad tym pogłowić. Montaż dźwięku to jego hobby i dziedzina, z którą wiąże swoje plany na przyszłość, dlatego też pracując z nami, miał okazję przećwiczyć swoje umiejętności – przyznaje Małgorzata Sapiecha-Muzioł.

Wykonanie spotkało się ogromną życzliwością internautów. Pod filmem zamieszczonym na profilu chóru i profilu Politechniki Wrocławskiej pojawiało się wiele pochlebnych komentarzy.

Szykują kolejne nagranie online

– Okazało się, że wiele akademickich chórów politechnicznych też próbuje kontynuować działalność w formie zdalnej. Dlatego pojawiła się inicjatywa połączenia tych zespołów w jeden „Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik”, który jako fuzja 14 zespołów przygotuje kolejne nagranie online. Będzie to utwór Juliusz Łuciuka „O ziemio polska”, którego autorem słów jest św. Jan Paweł II, a którego premiera w sieci planowana jest na 100. rocznicę jego urodzin, czyli 18 maja. Do wykonania tego utworu każdy chór ma za zadanie wytypowania czterech reprezentantów – zapowiada dyrygentka.

Podkreśla też, że chórzystom, którzy do tej pory spotykali się dwa razy w tygodniu, bardzo brakuje regularnych prób i koncertowania. Dlatego każda inicjatywa zrobienia czegoś wspólnie (chociaż online) spotyka się u wszystkich z ogromnym entuzjazmem.

– Naukowo udowodniono, że śpiewanie ma właściwości terapeutyczne. Podnosi poziom endorfin, dotlenia nasz organizm i obniża poziom stresu. Dlatego tak nam tego teraz brakuje – przyznaje dyrygentka.

Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej w tym roku świętuje 50-lecie działalności. Na czerwiec zaplanowane były koncerty jubileuszowe. Niestety, z powodu panującej epidemii, wszystkie wydarzenia zostały przeniesione na 2021 rok.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl