wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. 5. urodziny Afrykarium w Zoo Wrocław
Wrocławskie oceanarium otwarto 26 października 2014 roku Bartosz Moch
Wrocławskie oceanarium otwarto 26 października 2014 roku

26 października 2014 otwarto pierwsze w Polsce oceanarium, prezentujące faunę jednego kontynentu. Afrykarium w Zoo Wrocław obchodzi właśnie 5. urodziny. W ciągu pierwszych kilku lat funkcjonowania stało się nowym symbolem wrocławskiego ogrodu i zostało odwiedzone już przez ponad 8 mln osób.

Reklama

Idea pierwszego na świecie tematycznego oceanarium zrodziła się w głowie prezesa wrocławskiego zoo – Radosława Ratajszczaka, w trakcie podróży służbowej, gdzieś między Belgią a Holandią. Przekucie pomysłu w funkcjonujący obiekt zajęło pięć lat. Dzisiaj Afrykarium jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Pojawiają się nowe gatunki zwierząt, a także nowe osobniki tych, które mieszkają w nim od lat.

W sumie w Afrykarium żyje obecnie ponad 270 gatunków zwierząt, co przekłada się na ok. 7 tysięcy osobników, w tym choćby przedstawicieli: rekinów, manatów, pingwinów, płaszczek, hipopotamów czy kotików. W najbliższym czasie w Afrykarium mają zamieszkać także nietoperze afrykańskie, czyli kalongi młotogłowe.

– Pierwszymi mieszkankami Afrykarium zostały samice kotika afrykańskiego – Nabi i trzymiesięczna wówczas Zola. Następnie wypuściliśmy na wybieg pierwsze pingwiny przylądkowe, które przyjechały z Francji. W kolejnych tygodniach dołączyły do nich osobniki z Gdańska i Wielkiej Brytanii – wylicza Paweł Borecki, opiekun pingwinów i kotików.

Ścieżka zwiedzania Afrykarium ma długość ok. kilometra i prowadzi przez sześć krain Czarnego Lądu. Każda z nich to zagrożony ekosystem, w którym żyją niezwykłe zwierzęta.

Zwiedzanie obiektu to dwugodzinna wycieczka przez cały kontynent – od północnego-wschodu po środkowy zachód, w tym m.in. plaże nad Morzem Czerwonym, Wschodnia Afryka, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Namibii i Dżungla nad rzeką Kongo.

Wnętrze Afrykarium, fot. Bartosz Moch

Duży sukces wyjątkowego oceanarium

Jak podkreślają przedstawiciele Zoo we Wrocławiu stworzenie unikatowego – w skali świata – obiektu, okazało się dużym sukcesem.

– Afrykarium napędza rozwój wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Spowodowało podniesienie rangi nie tylko Zoo Wrocław na mapie turystycznej Polski, ale także podniosło prestiż samego miasta. Wystarczy podkreślić, że dwanaście lat temu nasz ogród odwiedzało średnio 360 tysięcy osób rocznie, co dawało przychód 1,7 mln zł. Obecnie jest to ok. 1,7 mln osób odwiedzających, co przekłada się na ponad 50 mln zł rocznego przychodu. Dzięki temu zoo jest w pełni samowystarczalne, nie otrzymujemy żadnych dotacji i - wykorzystując własne środki - możemy m.in. remontować pozostałą część ogrodu – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

– Niezapomnianym wydarzeniem w historii Afrykarium jest pierwszy transport manatów z duńskiego Zoo Odense. Bliźniacy – trzyletni Armstrong i Gumle, jechali do nas 24 godziny. Pierwszy raz transportowaliśmy do naszego zoo tak duże zwierzęta wodne. Było mnóstwo niewiadomych - jak zniosą podróż, czy się zaaklimatyzują, czy właściwie przygotowaliśmy dla nich warunki życia oraz czy mamy odpowiedni pokarm. Manaty to gatunek mało znany i zagrożony wyginięciem, do tego dorosłe osobniki mogą osiągać nawet tysiąc kilogramów masy ciała – opowiada Marcin Matuszczak, opiekun manatów.

Wśród nowych mieszkańców Afrykarium dotychczas pojawiły się m.in. żółwie pustynne, mrówki liściarki, mureny, meduzy, warzęchy, kleszczaki, czy sorkonosy. Urodziły się manaty - Lavia i Piraya, hipopotam nilowy - Zumba, kotiki afrykańskie - Hugo i Ivy, a także wykluło się 50 piskląt pingwinów przylądkowych.

– Udało nam się stworzyć wyjątkowe miejsce, które ludzie chętnie odwiedzają i które daje im wiele niezapomnianych chwil i to za każdym razem, bo wciąż się tutaj coś zmienia. To również dom dla wielu gatunków zagrożonych wyginięciem, których hodowlę zachowawczą prowadzimy z sukcesem – dodaje Radosław Ratajszczak.

Wnętrze Afrykarium, fot. Bartosz Moch

Dalszy rozwój Zoo Wrocław

Dzięki przynoszącym zyski Afrykarium, wrocławski ogród może również wciąż się rozwijać i realizować kolejne inwestycje.

– Od otwarcia Afrykarium w zoo wiele się zmieniło – uruchomiliśmy m.in. Odrarium, Smoki Indonezji, Terytorium Panter, czy Wilczą Ostoję. Planujemy kolejne inwestycje. Co do samego Afrykarium, mam nadzieję, że nadal będzie się rozwijać, będąc jednocześnie bezpiecznym domem dla zwierząt. Moim marzeniem jest, aby zwiedzający coraz bardziej angażowali się w ochronę przyrody oraz by urodzone i odchowane u nas zwierzęta mogły wracać do środowiska naturalnego, by wzmacniać tamtejsze populacje – podsumowuje prezes wrocławskiego zoo.

Natomiast kolejną dużą inwestycją w Zoo Wrocław ma być wybieg dla goryli.

Czytaj także: Ośmiomilionowy gość w Afrykarium

Afrykarium – najważniejsze liczby

  • koszt budowy obiektu – 225 milionów złotych
  • roczne utrzymanie – 30 mln złotych
  • powierzchnia działki pod Afrykarium – prawie 1,9 ha
  • kubatura obiektu - ponad 184 tysiące m3
  • długość budynku - 160 m
  • szerokość budynku - 54 m
  • objętość wody w zbiornikach - 13,6 tys. m3 + 5 tys. m3 w instalacjach odpowiadających za filtrację

Objętość poszczególnych akwenów

  • basen Morza Czerwonego około 900 m3
  • basen rekinów - 3,1 tys. m3
  • basen hipopotamów - około 715 m3
  • baseny manatów - około 1,25 tys. m3
  • basen krokodyli - 260 m3
  • basen kotików - 3,6 tys. m3
  • basen pingwinów - 2,5 tys. m3

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl