Digging w winylach po wrocławsku [ADRESY]

Największy wybór płyt gramofonowych jest w internecie. Jednak ten nośnik to nie tylko sam krążek (choć zawsze warto sprawdzić, w jakim jest stanie), ale i okładka, nalepka, czasem wkładka, zapach. Odbiera się go wszystkimi zmysłami. Dlatego dla tych, którzy uprawiają digging w winylach, przeglądają stosy płyt, by znaleźć te, które dla nich stanowią perełki, sprawdzamy, gdzie we Wrocławiu można kupić czarne płyty.

  • Szarlatan


De'molika, ul. Kazimierza Wielkiego 65

To ważny adres na winylowej mapie Wrocławia. Do tego stopnia, że przyjeżdżają tu ludzie z całej Polski, a bywa i że ze świata. W De'molice są nowe i używane albumy. Przekrój wszystkich gatunków muzycznych z przewagą rocka i bluesa. – Repertuar jest różnorodny i zależy od dostępności płyt w dystrybucji. Ludzie i tak najczęściej szukają tych rzeczy, których już nie ma na rynku. Po prostu niektóre albumy nie są już wznawiane – opowiadają właściciele De'moliki, wieloletni kolekcjonerzy płyt Marek Dudek i Krzysztof Przyślewicz. W sklepie znajdziemy kilka tysięcy winyli w cenach od 5 zł do nieskończoności (choć najdroższa jak na razie kosztowała około 800 zł). Jest możliwość odsłuchu. De'molika przyjmuje też płyty w komis.

Winylove, Księgarnia Pod Arkadami, ul. Świdnicka 49

Znajdziecie tu przede wszystkim płyty używane. Duży wybór funku i soulu, ale też innych gatunków muzycznych, sporo rocka i jazzu. Zazwyczaj na stanie jest „Dark side of the moon” Pink Floydów. – Ten album zawsze szybko znajduje klientów – opowiada DJ Creon z Winylove. Sklep specjalizuje się w pierwszych wydaniach płyt. Na stanie zazwyczaj jest około 5 tysięcy albumów na wosku. Właściciele Winylove skupują je od dostawców z zagranicy. Przyjmują też płyty w komis. Za winyle zapłacicie tam od 5 do kilkuset zł za poszukiwane wydania kolekcjonerskie. Średnia cena płyty to około 30 zł. W sklepie jest możliwość odsłuchu. Dostępna jest również usługa mycia płyt. Zabieg wykonywany jest ręcznie. Kosztuje 5 zł za krążek.

Duża czarna, ul. Świdnicka 28 (nad księgarnią) 

Najmłodszy tego typu punkt we Wrocławiu, otwarty na początku sierpnia 2015 przez Piotra Dykierta, jednego z współzałożycieli Winylove. Dostaniecie tu głównie czarne krążki z drugiej ręki skupowane od dostawców z Polski, Holandii, Ameryki, czy Anglii. Właściciel sklepu kupuje także winyle od klientów, czasem przyjmuje w komis. Sprowadza też poszukiwane tytuły na zamówienie. Najwięcej jest popu i rocka, ale coś dla siebie znajdą też ci, którzy szukają muzyki house, filmowej czy dziecięcych bajek. W sumie na stanie jest około 7 – 8 tysięcy płyt. Są wśród nich takie za złotówkę, ale większość kosztuje od 10 do 200 złotych, przy czym wszystkie ceny są do negocjacji. Jest możliwość odsłuchu.

Vinylandia, ul. Olszewskiego 38

Sklep założony w przydomowym garażu przez Anglika Andiego. Jest kilka tysięcy płyt, głównie importowanych z Wielkiej Brytanii. W zdecydowanej większości są to winyle używane. Gramofonowe płyty skupowane są także od klientów. Do wyboru przeróżna muzyka, bo właściciel zbiera nagrania ze wszystkich gatunków. Sklep realizuje także indywidualne zamówienia. Średnia cena płyty to około 30-40 zł. Przed kupnem winyle można odsłuchać na gramofonie.

Shopiq, ul. św. Antoniego 28

Na ścianach sztuka, na podłodze gramofonowe płyty – tak wygląda Shopiq. Zawartość  boksów ucieszy przede wszystkim tych, którzy szukają albumów stosunkowo świeżych, z kręgu szeroko rozumianego electro, ale też soulu, funku, hip-hopu, soundtracków czy klasycznego jazzu. Na stanie jest średnio około 500 winyli. Kolekcja cały czas się jednak powiększa. Właściciele sami kolekcjonują czarne płyty, dlatego starają się ściągnąć do Shopiqu różne perełki, kolekcjonerskie wydania dostępne w niewielkich seriach. Współpracują z labelem Brennessel, który wydaje między innymi Kamp! czy Rebekę oraz z wrocławskim Skalpelem, którego nagrań w sklepie jest cała kolekcja. – Sprawdzamy, co jest dostępne w sieciówkach. Sprzedajemy to, czego tam nie da się znaleźć – opowiada Natalia Dec z Shopiqu. Sklep realizuje też indywidualne zamówienia klientów. Na miejscu jest możliwość odsłuchu. Ceny płyt od 25 do 200 zł.

Sklep muzyczny Rocky, Rynek, Dom Handlowy Feniks, IV piętro

Stoisko od lat prowadzone przez Ivara – organizatora koncertów, rockowego DJ-a i posiadacza jednej z większych we Wrocławiu kolekcji gramofonowych płyt. Winyli na stanie jest tam zazwyczaj około 200. Jak na Rocky przystało, które specjalizuje się w gadżetach rockowych, znajdziecie tam głównie nagrania rockowe i metalowe, ale są też rzeczy typu Abba, Lionel Ritchie, trochę punku, jazzu, bluesa, elektroniki i nowej fali. W sklepie przyjmują indywidualne zamówienia. Działa tam też komis. Winyle można odsłuchać. Średnia cena gramofonowej płyty to około 80 zł.

Vinyl and CD shop, Grabiszyńska 2

Spory, bo około 12-tysięczny zbiór płyt używanych. Przekrój gatunków: od klasyki, przez pop, rock, metal, folk, disco, stare polskie piosenki. Płyty skupowane są od klientów. – Czasem ludzie nie wiedzą nawet, co przynoszą. Często są to kolekcje sprzed lat, bywa, że jeszcze nawet śmierdzą piwnicą – opowiada Jan Baryszczyński z Vinyl and Shop CD. W takich zbiorach można znaleźć rzeczy mocno nietypowe – jak na przykład nagranie ze ślubu księżnej Diany czy winyl z nagranymi odgłosami parowozów. Rozrzut cenowy też duży – od 8,99 do 180 zł (tyle trzeba zapłacić na przykład za „White album” Beatlesów). Płyty można na miejscu odsłuchiwać.

Antykwariat Szarlatan, ul. Szczytnicka 51

– Klienci najczęściej szukają u nas rzeczy, które wydają się niepopularne – mówi Stanisław Karolewski, który prowadzi Szarlatana. Znajdują rzeczy sprzed lat. Na umieszczonych między książkami kilku półkach z winylami z drugiej ręki najwięcej jest muzyki rozrywkowej, sporo jazzu, polskich klasyków. Wśród wykonawców między innymi The Police, Elvis Presley, Yes. Są tam też pocztówki dźwiękowe. Jest możliwość odsłuchu.

Płyty przyjmowane są w komis, ale tez ściągane od dostawców. Można je kupić zazwyczaj za 10-40 zł, ale są też takie za 5 zł, a nawet 2 zł. Z bardzo poniszczonych winyli w Szarlatanie robią torby.

Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2

Udane zakupy mogą mieć tu ci, którzy lubią ambitną muzykę niezależną. To dlatego, że w księgarni można znaleźć przede wszystkim czarne krążki z wydawnictwa Rockers Publishing plus parę innych tytułów. Płyt z nagraniami indie, avant popu, dubstepu, post punku, ambientu jest około setki. Wszystkie nowe. Tomahawk stoi obok Panda Bear, Rage Against the Machine, Hey, Kazika na żywo czy King Midas Sound. W Tajnych Kompletach pojawiają się też wydawnictwa wrocławskich zespołów, klasyka jazzu czy nagrania kompozytorów kameralistyki. Jeśli jakiegoś albumu nie ma na stanie, można go zamówić. Ceny płyt od 30 do 200 zł. Nie ma możliwości odsłuchu.

Vinyl Cafe, ul. Kotlarska 35-36

Kawiarnia, w której można posłuchać czarnych płyt. Klienci sami wybierają albumy spośród zbiorów, w których teraz króluje głównie jazz. – Postanowiliśmy się sprofilować. Taka muzyka pasuje do kawiarni – wyjaśnia Waldek Szypuła z Vinyl Cafe. Jest tam też regał z używanymi krążkami do kupienia. Można na nim znaleźć rzeczy różne – od właśnie jazzu po elektronikę. Ceny do negocjacji. Właściciele Vinyl Cafe skupują winyle od klientów.

De'Molika

Dolnośląska Giełda Fonograficzna, klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56, pierwsza sobota miesiąca w godz. 13.00–15.00, drugi raz w ciągu miesiąca w różnych miejscach (informacja na  Facebooku)

Wystawiają się tu właściciele wrocławskich sklepów z winylami, ale też indywidualni kolekcjonerzy czy ludzie, którzy chcą się pozbyć całej płytoteki. Najłatwiej na giełdzie znaleźć albumy rockowe i popowe, stare polskie przeboje, ale trafiają się też przeróżne inne rzeczy. Jest gramofon, więc płyty można sprawdzić. Ceny zależą od umiejętności negocjacyjnych nabywców. Dobre miejsce do nawiązania kontaktów z innymi kolekcjonerami.

Targowiska: Dworzec Świebodzki, Młyn i inne

Używane winyle wykładane są tu czasem wśród innych staroci różnej maści. Bywają też wystawcy z nieco większymi zbiorami i kolekcjonerzy, którzy wystawiają tylko płyty. Dużo zależy od szczęścia, bo można tam znaleźć fonograficzne perły. Ceny warto negocjować.

Płyty gramofonowe czasem sprzedawane są przy okazji różnych okazjonalnych giełd i kiermaszy, warto więc być czujnym. Bywa, że ktoś wystawia je po prostu na ulicy. Takie osoby można spotkać czasem na przykład obok Mennicy Wrocławskiej, tuż przy przejściu podziemnym do Galerii Dominikańskiej.

Sklepy sieciowe

Wraz z falą popularności gramofonowych płyt pojawiły się tu stoiska z czarnymi płytami. Na nich często klasyka rocka plus trochę nowych nagrań, zazwyczaj dosyć przypadkowych, a więc przeróżnych. Zazwyczaj istnieje też możliwość zamówienia jakiegoś albumu, o ile znajduje się on w internetowym katalogu sklepu. Przeciętna cena płyty to około 80 zł. Nie ma możliwości odsłuchu.

Fonoteka w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. T. Mikulskiego, Rynek 58. Czynna pon. wt., czw., pt. 10.30-15.30, śr., sob. 10.30-15.30

Co prawda płyty gramofonowe da się tu kupić tylko raz w roku podczas majowego kiermaszu. Można je za to  zawsze wypożyczyć i to w sporej ilości – 12 w ciągu miesiąca, bez żadnej kaucji. Poszczególne albumy można trzymać miesiąc. Do wyboru około 1500 winyli – głównie z muzyką klasyczną i rozrywkową sprzed lat, ale są też na przykład bajki i duma Fonoteki – seria „Polish Jazz”.Zgłoś uwagę