wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław ma największy w Polsce kompleks laboratoryjny

183 miliony złotych kosztował Innopolis, największy w Polsce kompleks laboratoryjno-biurowy, wybudowany we Wrocławiu. Inwestorem jest Wrocławski Park Technologiczny. Innopolis otwarto w piątek, 18 września. 

Reklama

Podczas otwarcia Innopolis obecni byli przedstawiciele - miasta, wrocławskich wyższych uczelni oraz przedsiębiorcy pracujący w WPT i samorządowcy. W uroczystości uczestniczył też… robot EuGenius, dzieło firmy General Robotics z Wrocławskiego Parku Technologicznego – czytaj więcej - Powstał EuGenius, czyli robot – przewodnik.

Otwarcie Innopolis, fot. Grzegorz Rajter

– Innopolis to jeden z największych projektów Wrocławskiego Parku Technologicznego realizowany przy udziale funduszy europejskich. Działają tu spółki zajmujące się między innymi biotechnologią, medycyną, kriogeniką czy mechaniką oraz firmy IT, chemiczne i elektroniczne – mówi Maciej Potocki, prezes WPT.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz mówiąc o rozwoju WPT podkreślił znaczenie pracujących tam naukowców i funduszy unijnych, z których finansowane są projekty. Prof. Jan Koch, przewodniczący Rady Nadzorczej WPT powiedział, że otwarcie Innopolis to jeden z najważniejszych etapów w rozwoju Wrocławskiego Parku Technologicznego. Profesor nawiązał też do historii Innopolis, która sięga 2007 roku - czytaj więcej - Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNOPOLIS Wrocław.

Innopolis Wrocław

Innopolis to przygotowany przez Wrocławski Park Technologiczny kompleks pięciu nowoczesnych budynków, których nazwy wywodzą się z greckiego alfabetu: Alfa, Delta, Omega, Lambda i Sigma oraz 12 wyspecjalizowanych laboratoriów i prototypowni wyposażonych w niezbędny specjalistyczny sprzęt badawczo-rozwojowy. Innopolis będzie miejscem dla małych i średnich firm, które prowadzą prace badawczo-rozwoje oraz inwestują w innowacje.

źródło: WPT

O rozbudowie swojego kampusu WPT zdecydował w 2007 r. Wówczas kompleks liczył dwa budynki przy ul. Muchoborskiej i Klecińskiej, w których pracowało 60 firm. Rok po roku, z myślą o innowacyjnych przedsiębiorcach powstawały kolejne obiekty. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 183 mln zł, z czego około 60 proc. przeznaczono na budowę budynków, a pozostałe środki na zakup aparatury laboratoryjnej.

źródło: WPT

Z kompleksu Innopolis korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące projekty badawczo-rozwojowe. Mogą rozpoczynać swoją działalność bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów na niezbędną aparaturę. Skupiają się na swoim rozwoju, który ma na celu przeistoczenie małych firm w silne, dojrzałe przedsiębiorstwa. Dla innowacyjnych przedsiębiorców stanowi to istotne ułatwienie, szczególnie w fazie prototypowania i wprowadzania nowych rozwiązań.

Innopolis dla przedsiębiorstw

Laboratoria WPT funkcjonują w kilku wzajemnie przenikających się sferach: chemia i biotechnologia, IT i cyfryzacja, elektronika i mechatronika, energetyka. Daje to przedsiębiorcom możliwość wykonywania interdyscyplinarnych zadań korzystając z szerokiej gamy aparatury ulokowanej w jednym miejscu. Wszystkie laboratoria znajdują się w kompleksie budynków przygotowanych zgodnie z potrzebami firm – mają zaplecze biurowe o wysokim standardzie i są dostosowane do montażu instalacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania urządzeń laboratoryjnych.

źródło: WPT

We Wrocławskim Parku Technologicznym swoje siedziby ma 200 firm, które zatrudniają 1600 pracowników. Wśród nich m.in. General Robotics, firma która stworzyła EuGeniusa – robota – przewodnika czy firma Techtra, która na zlecenie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, wytwarza w WPT płytki GEM do Wielkiego Zderzacza Hadronów. Powstają tu produkty, które służą ludziom na całym świecie, a 84% innowacyjnych rozwiązań opracowanych we wszystkich polskich parkach technologicznych zostało wdrożonych przez firmy działające we Wrocławskim Parku Technologicznym (według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2013 r.).

Wrocławski Park Technologiczny powstał w 1998 r. z inicjatywy Miasta Wrocław i wrocławskich uczelni wyższych: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Działalność WPT koncentruje się na dostarczaniu specjalistycznej infrastruktury firmom z branż wysokich technologii. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2013 r.  84% innowacyjnych rozwiązań opracowanych we wszystkich polskich parkach technologicznych zostało wdrożonych przez firmy działające na terenie WPT.

O Wrocławskim Parku Technologicznym czytaj także: 

Wrocławski Park Technologiczny- otwarto laboratorium

Laboratoria Wrocławskiego Parku Technologicznego – miejsce, gdzie pomysł zamienia się w produkt

Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii WPT [ZDJĘCIA]

W dawnym Pafawagu powstała Nowa Siódemka

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl