Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii WPT [ZDJĘCIA]

Pomieszczenia biurowe, specjalistyczne laboratoria a do tego szkolenia, warsztaty i porady z zakresu prowadzenia własnego biznesu czy księgowości oraz pomoc przy poszukiwaniu potencjalnych klientów i inwestorów – na to mogą liczyć firmy, które skorzystają z oferty nowego Inkubatora Przedsiębiorczości i Technologii Wrocławskiego Parku Technologicznego.

 • otwarcie IPiT

  W uroczystości otwarcia IPiT uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, samorządu województwa dolnośląskiego i firm działających na terenie WPT.

 • Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii WPT

  Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii WPT

 • Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii

  Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii to ponad 2 tys. mkw. powierzchni i miejsce dla 60 firm.

 • Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii

  Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii to ponad 2 tys. mkw. powierzchni i miejsce dla 60 firm.

 • Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii WPT

  Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii WPT

 • Otwarcie IPiT

  W uroczystości otwarcia IPiT uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, samorządu województwa dolnośląskiego i firm działających na terenie WPT.

 • Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii

  Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii to ponad 2 tys. mkw. powierzchni i miejsce dla 60 firm.


Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii Wrocławskiego Parku Technologicznego powstał na terenie Maszynowni Biznesu przy ul. Fabrycznej we Wrocławiu. We wtorek, 10 lutego, w uroczystości jego otwarcia uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, samorządu województwa dolnośląskiego i firm działających na terenie WPT. Nowy Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii to ponad 2 tys. mkw. powierzchni i miejsce dla 60 firm - zobacz prezentację.

– Nasz główny cel to stwarzanie warunków do powstawania nowych i rozwoju istniejących mikro, małych oraz średnich firm. Bez ponoszenia znacznych inwestycji na organizację biura, można od zaraz rozpocząć aktywność gospodarczą. To świetna szansa dla stawiających pierwsze kroki w biznesie– mówi Maciej Potocki, prezes zarządu WPT SA.

W nowym Inkubatorze Przedsiębiorczości i Technologii już działalność rozpoczęło 19 firm. Wśród nich jest firma Drop Free, zajmująca się realizacją i produkcją specjalistycznego tematycznego kanału video Auto Forum TV, kierowanego do kadry technicznej z branży motoryzacyjnej.

– Zdecydowaliśmy się na współpracę z Inkubatorem Przedsiębiorczości i Technologii ze względu na zaproponowane nam warunki. Dla nas ważny był też niski czynsz – mówi Marcin Burcek z firmy Drop Free.

Co oferuje Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii

Firmy mogą liczyć na niewysokie cen najmu powierzchni biurowej – 20 zł za mkw. Inkubowane firm mogą korzystać z zaawansowanej infrastruktury technologicznej udostępnianej przez WPT. To 10 wyspecjalizowanych laboratoriów wyposażonych w sprzęt o wartości 50 mln zł. Do dyspozycji jest także nowoczesna infrastruktura teleinformatyczna oraz platforma usług typu Cloud Computing, oferująca możliwości korzystania z szerokiej gamy oprogramowania bez konieczności zakupu licencji we własnym zakresie. Młodzi przedsiębiorcy w IPiT znajdą szkolenia, warsztaty i porady z zakresu prowadzenia własnego biznesu czy księgowości oraz pomoc przy poszukiwaniu potencjalnych klientów i inwestorów. Mogą korzystać z salek konferencyjnych, zaplecza kuchennego oraz cieszącego się dużym zainteresowaniem pokoju relaksu i odpoczynku. Wszystkie pomieszczenia przystosowane są dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kto może skorzystać z nowego Inkubatora Przedsiębiorczości i Technologii

Z nowego inkubatora skorzystać mogą wszystkie firmy stosunkowo krótko działające na rynku, ale najbardziej pożądani są nowopowstający przedsiębiorcy. Preferencjami w zakresie przyjęcia do IPiT objęte są firmy o profilu branżowym adekwatnym do oferty laboratoriów i prototypowni WPT, przede wszystkim z dziedzin zaawansowanych technologicznie (m.in.: biotechnologia, bioinżynieria, mechanika, optyka, fotonika, kriogenika, elektronika, mechatronika, energetyka). Przedsiębiorcy ubiegający się o przyjęcie do IPiT powinni brać pod uwagę również tworzenie nowych miejsc pracy.

Inkubator w dawnym Pafawagu

Inkubator powstał w dawnym budynku socjalno-administracyjnym przy hali W-7 po dawnej Państwowej Fabryce Wagonów Pafawag. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 11 mln zł, z czego 3,4 mln zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

We Wrocławskim Parku Technologicznym działa już Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Jego oferta skierowana jest do studentów, absolwentów bądź pracowników naukowych. Przez 8 lat z jego wsparcia skorzystało ponad 100 firm, m.in.: Apeiron Synthesis, Pure Biologics, czy Nexwell Engineering. Dziś to firmy o ogólnopolskiej lub nawet światowej renomie. W 2013 r. DAIP został zwycięzcą międzynarodowego konkursu na najlepszy naukowy inkubator w kategorii zwrot z inwestycji publicznych.

Maszynownia Biznesu

Tak nazywa się projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego SA, w ramach którego jest modernizowany 13-hektarowy teren po dawnej fabryce wagonów Pafawag. W styczniu 2015 r. odnowiony został budynek hali Nowej Siódemki - ma prawie 300 m długości i 80 m szerokości - to jedna z największych inwestycji dla biznesu w centrum Wrocławia. Na wynajem oddanych zostało ponad 20 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej, magazynowej i biurowej.

fot. Tomasz Walków

Zgłoś uwagę