Otwarcie ESK 2016 Wrocław. Przebudzenie [PROGRAM]

Spektakularnie, radośnie i z rozmachem – tak przez trzy dni od 15 do 17 stycznia 2016 Wrocław będzie świętować rozpoczęcie Europejskiej Stolicy Kultury. Reżyserem ceremonii otwarcia jest Chris Baldwin, kurator ESK 2016 ds. performansu.


- Europejska Stolica Kultury to najważniejsze wydarzenie dla miasta w jego powojennej historii – podkreślił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia przed ogłoszeniem wydarzeń zaplanowanych na ESK 2016 Weekend Otwarcia. I oświadczył: – Wrocław jest wspaniałym, otwartym, tolerancyjnym miastem i podkreślam, a proszę to potraktować jak moją deklarację, miastem, w którym nie ma miejsca na nacjonalizmy i ksenofobię.

Sprawdź: ESK 2016 Weekend Otwarcia: 7 wydarzeń, które musisz zobaczyć

 

W imieniu mieszkańców zapraszam wszystkich do Wrocławia – mówił Krzysztof Maj, dyrektor Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. – Przygotowując ESK 2016 kładliśmy nacisk na to, by kultura była dostępna wszędzie – w parkach, na ulicach, w szpitalach, w więzieniach. Nie trzeba kupować biletów, by w niej uczestniczyć.

Otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

W plenerze / ESK / Dla seniorów / Dla dzieci / Happeningi
Termin od 15 stycznia 2016 do 17 stycznia 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

„Przebudzenie” ESK Wrocław 2016

ESK 2016 Weekend Otwarcia to przede wszystkim ceremonia „Przebudzenie” wyreżyserowana przez Chrisa Baldwina, która rozpocznie się w niedzielę 17 stycznia w czterech dzielnicach Wrocławia. Z zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego wyruszą do Rynku pochody mieszkańców i artystów. Będą je prowadzić cztery Duchy Wrocławia:

  • Duch Wielu Wyznań
  •  Duch Innowacji
  • Duch Odbudowy
  • Duch Powodzi.

Opowiedzą one historię miasta. Kilkumetrowe instalacje duchów zaprojektował francuski artysta Philippe Geoffroy. Wielki finał nastąpi na wrocławskim Rynku. Tam rozegra się spektakularne widowisko, w które będzie zaangażowanych 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, 300 rowerzystów.

Zobacz zdjęcia z przygotowań do ESK 2016 Weekendu Otwarcia

 

 Zobacz: Jak dołączyć do pochodu Otwarcia ESK Wrocław 2016

 

- To będzie najbardziej spektakularne otwarcie, jakiego do tej pory nie było. Na razie tyle mogę powiedzieć. Nie zdradzę szczegółów, ale z pewnością będą niespodzianki i zwroty akcji – mówi Chris Baldwin. – Zapraszam wszystkich do udziału w korowodach – wzywał. – Zaczniemy opowiadać historię Wrocławia 17 stycznia a skończymy podczas ceremonii zamknięcia. Kolejną częścią „Przebudzenia” ma być pokazywany na nadbrzeżach Odry 11 czerwca „Flow”, a cykl zakończy „Niebo” na zamknięcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Z wiązku z przejściem pochodów zmienią się trasy niektórych linii tramwajowych i autobusowych. Zobacz: ESK 2016 Weekend Otwarcia: Zmiany w komunikacji zbiorowej.

Kierowcy również muszą liczyć się z utrudnieniami. Ulice wokół rynku będą zamknięte.

Weekend otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 to nie tylko pochód

Podczas święta  zaplanowano też projekt „Mercouri/Xenakis” – cykl koncertów w NFM i przedstawienie nawiązujące do kultury antycznej i idei ESK, stworzonej przez grecką aktorkę i polityczkę Mellinę Mercouri.

W Muzeum Architektury od 16 stycznia będzie można oglądać wyjątkową wystawę – „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”. – Wystawa płynie do nas z Sznaghaju – mówił Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury. – Ogromnie się cieszę, że będziemy mogli zobaczyć 170 najlepszych europejskich budynków. Na wystawę złożą się modele architektoniczne, dokumentacja projektowa i prezentacje multimedialne.

Muzeum Narodowe zaprasza do zwiedzania „Muzeum Marzeń”. 16 stycznia będzie można tam uczestniczyć w projekcie łączącym malarstwo, literaturę, muzykę i teatr. Pokazanych zostanie 9 kameralnych spektakli w reżyserii Jacqueline Kornmuller. Austriacka reżyserka wybrała 9 dzieł z kolekcji muzeum. Będą one inspiracją dla pisarzy, którzy biorą udział w projekcie m.in. dla Joanny Bator i Jacka Dehnela i dla aktorów m.in. dla Joanny Szczepkowskiej i Hanny Konarowskiej.

 

Koniecznie sprawdź: ESK 2016 Weekend Otwarcia zmiany w komunikacji zbiorowej

 

W Weekend Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 będzie też okazja poznać twórczość baskijskiego artysty Eduardo Chilidy. Zobaczymy jego rzeźby na wystawie „Brzmienia” w galerii Awangarda BWA. Czterdzieści prac rzeźbiarza uzupełnią dwie instalacje muzyczne zrealizowane przez kompozytorkę Gorkę Aldę. Chillida pochodził z San Sebastian, miasta, które piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury równolegle z Wrocławiem.

Trzydniowe otwarcie to także mnóstwo mniejszych wydarzeń –  100 koncertów muzycznych w nietypowych miejscach (na dworcach, w szpitalach, galeriach handlowych), instalacji, spektakli, performansów. Na ceremonię otwarcia będą kursować specjalne autobusy, które będą wozić widzów z całego Dolnego Śląska.

Zgłoś uwagę