Oto nominowani do Nagrody Heisiga, najwyższej nagrody naukowej w Polsce

Nagroda Heisiga zostanie przyznana po raz pierwszy. Pod względem finansowym to najwyższe w Polsce wyróżnienie dla naukowca - laureat odbierze 200 tys. zł.

  • Uniwersytet Wrocławski, gmach główny, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

    Uniwersytet Wrocławski, gmach główny, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl


Pomysłodawcą i fundatorem wyróżnienia jest prof. Norbert Heisig. To urodzony w 1933 r. w Breslau lekarz, który od wielu lat wspiera inicjatywy środowiska uniwersyteckiego (zaangażował się w zdobycie funduszy na remont Oratorium Marianum, jest honorowym prezesem Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Intencją prof. Heisiga jest wyróżnianie naukowców prowadzących badania na najwyższym poziomie.

Nagroda będzie przyznawana co dwa lata. Laureat odbierze 200 tys. zł, których nie musi wydawać na cele naukowe, a na własne potrzeby. To najwyższe w Polsce pod względem finansowym wyróżnienie dla uczonego.

Kandydatów wskazują senaty dwunastu uniwersytetów, które biorą udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. Z tego grona nominowano trzech uczonych.

Nominowani do Nagrody Heisig

Prof. dr hab. Dariusz Chruściński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

jest fizykiem. Kierownikiem Katedry Fizyki Matematycznej, autorem ponad 170 publikacji, współpracownikiem wielu wiodących ośrodków naukowych w dziedzinie kwantowych układów otwartych;

Prof. dr hab. Cyryl Lechosław Latos-Grażyński (Uniwersytet Wrocławski)

jest chemikiem. Zasadniczy zakres jego badań to konstrukcja porfiryn i metaloporfiryn o strukturze molekularnej i elektronowej. Badania jego zespołu doprowadziły do odkrycia wyjątkowego izomeru porfiryny, noszącego obecnie nazwę karbaporfiryny;

Prof. dr hab. Jan Potempa (Uniwersytet Jagielloński)

pełni funkcję kierownika Zakładu Mikrobiologii na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Zajmuje się m.in. bakteriami odpowiedzialnymi za zapalenie przyzębia, a do jego osiągnięć należy m.in. przełomowe odkrycie znaczenia paradontozy w rozwoju chorób systemowych, w tym m.in. zapalenia stawów, zachłystowego zapalenia płuc, choroby Alzheimera.

Laureata pierwszej edycji Nagrody Heisiga poznamy 1 października.

Uwr/w

Fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.plZgłoś uwagę