wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:17

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Orszak Trzech Króli 2019 we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

6 stycznia to święto Trzech Króli. W dniu Objawienia Pańskiego już po raz dziewiąty ulicami Wrocławia w uroczystym przemarszu przeszli rycerze, pastuszkowie, aniołowie i dwórki - w sumie aż trzystu aktorów. W jasełkach uczestniczyło ok. 6 tys. wrocławian i gości, którzy przyjechali do Wrocławia. 

Reklama

Uroczysty orszak wyruszył w niedzielę, o godz. 12.30 z placu przed katedrą na Ostrowie Tumskim.

Potem ulicami Św. Katarzyny, Piaskową, Oławską doszedł do Rynku.

Kullminacyjnym akordem spotkania był pokłon Trzech Króli przed Jezusem na placu Gołębim.

- Tutaj chcemy się uczyć wartości rodziny i przeżyć, że wszyscy jesteśmy sobie bliscy - mówił do zgromadzonych abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. 

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk dziękował za liczną obecność w Orszaku Trzech Króli. - Ten orszak, to budowanie wspólnoty mieszkańców miasta - podkreślił. 

Organizatorzy Orszaku zadbali o wrocławskie akcenty, m.in. udział postaci z historii miasta. Od dwóch lat Królom towarzyszy Latarnik (podobny do tego, który co wieczór zapala latarnie na Ostrowie Tumskim). W tym roku po raz pierwszy pojawiła się postać dominikanina, błogosławionego Czesława.

Podczas Orszaku można było złożyć dary - wzorem Trzech Króli, które zostaną przekazane na wsparcie dwóch projektów. - Jeden to Zupa Misja. Jego celem jest doraźna pomoc osobom bedomnym żyjącym we Wrocławiu. Policjanci i strażnicy miejscy, którzy docierają do bezdomnych, przekazują im specjalne pakiety z ciepłą zupą z kuchni Caritasu - opowiada Paweł Trawka z wrocławskiego Caritasu. - Wsparcie trafi też do łaźni dla ubogich prowadzonej przez Caritas. W 2018 roku korzystano z niej 15 tysięcy razy.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, którą obchodzimy 6 stycznia, jest w tradycji znana jako święto Trzech Króli.

Czytana w tym dniu w kościołach perykopa Ewangelii wg św. Mateusza nie mówi ani o królach, ani o tym, że było ich trzech. W oryginalnym tekście greckim są oni nazwani „magami”. Ich liczbę sugerują dary, jakie podróżni złożyli Jezusowi – złoto, kadzidło i mirra. Tradycja średniowieczna nadała im także imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

Święto należy do najstarszych uroczystości chrześcijańskich. Obchodzone było od pierwszych wieków. W Polsce od 2011 roku jest dniem wolnym od pracy.

Tak było 6 stycznia 2018 r. we Wrocławiu

Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy i kadzidła. Poświęconą kredą znaczy się drzwi mieszkań literami K+M+B lub C+M+B oraz aktualny rok. Litery te interpretuje się jako inicjały trzech Mędrców. Jednak pierwotne tłumaczenie tego zapisu oznacza „Christus Mansionem Benedicat – Niech Chrystus błogosławi mieszkanie”.

Wigilia u wiernych obrządków wschodnich

6 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego, do wigilijnych stołów zasiądą prawosławni i grekokatolicy, którzy Boże Narodzenie świętują 13 dni później, wg. kalendarza juliańskiego.

Więcej czytaj tutaj

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl