wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Odra się zmienia [WIDEO Z DRONA, ZDJĘCIA]

Setki milionów złotych, blisko tysiąc zatrudnionych pracowników, dziesiątki barek i ciężkiego sprzętu oraz kilkanaście tysięcy ciężarówek z betonem. Tak w liczbach wygląda przebudowa Wrocławskiego Węzła Wodnego. Inwestycje mają sprawić, że Wrocław będzie lepiej zabezpieczony przed powodzią, a Odra stanie się atrakcyjniejsza dla mieszkańców. Prace są już mocno zaawansowane. Postanowiliśmy zobaczyć je z lotu ptaka. 

Reklama

Zakres prac jest ogromny, a Wrocław i Odra nie miały takich inwestycji od początku XX wieku. Projekt przebudowy Wrocławskiego Węzła Wodnego jest jednym z głównych elementów Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Część zadań realizuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, część Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Instytucje te współpracują ściśle z wrocławskim Urzędem Miejskim. - Dzięki tym pracom znacznie poprawi się przepustowość, żeglowność i zabezpieczenie przeciwpowodziowe Odry a do tego rzeka stanie się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców. Wrocław znowu zwróci się mocniej w kierunku Odry – mówi Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.

Jednak zanim prace ruszyły, ekipy saperów musiały oczyścić teren Odry i nabrzeży z zalegających tam od II Wojny Światowej bomb, pocisków, granatów i materiałów wybuchowych. Powstał z tego mały arsenał, który liczył 13 bomb lotniczych, blisko czterdzieści pocisków, 62 granaty moździerzowe, broń i amunicję.

Odra nabiera kształtów

Teraz prace są już mocno zaawansowane, a na wszystkich budowach pracuje łącznie blisko 1000 osób. Trwa największa od ponad stu lat modernizacja i udrażnianie Kanału Powodziowego od jazu Bartoszowice do ujścia Starej Odry, budowlańcy oczyszczają też Starą Odrę i przystosowują kanał miejski do przepuszczanie większych ilości wody. Przebudowują całe koryto Odry od mostów kolejowych Poznańskich do ujścia Widawy. Na przebudowę czekają też bulwary Odry Śródmiejskiej i ciągle trwa przebudowa jazu Wrocław I, czyli tego w okolicach mostów Pomorskich. Odra po pierwszych pracach ziemnych zaczyna nabierać ostatecznych kształtów.

Lot nad trzema miejscami

Nam udało się wznieść nad trzy najistotniejsze elementy całej przebudowy. Lataliśmy dronem z kamerą nad jazem Różanka, nad wcześniej wspominanym, jazem Wrocław I i Kanałem Powodziowym przy mostach Warszawskich. Wszędzie zakres robót i sprzętu jest naprawdę imponujący, a okoliczni mieszkańcy chętnie oglądają postępy prac.  - Przy mostach Pomorskich istniejący do tej pory obiekt pochodził z początku ubiegłego wieku, był posadowiony na palisadzie drewnianej i otoczony drewnianą ścianką szczelną. Celem modernizacji jest gruntowna przebudowa jazu. Ma zakończyć się w styczniu 2015 roku. Z ciekawostek warto dodać, że powstanie tam jeszcze przepławka dla ryb  – mówi Piotr Stachura z RZGW.

Sucho w Kanale Powodziowym

Kanał Powodziowy jest swoistą „wodną obwodnicą” Wrocławia, która jest wykorzystywana podczas podwyższonych stanów wody w Odrze. To właśnie tym kanałem prowadzone są wezbrania powodziowe, które w ten sposób omijają ścisłe centrum Wrocławia. Początek kanału znajduje się w Bartoszowicko-Opatowickim Węźle Wodnym, a wpływ wody do kanału reguluje Jaz Bartoszowice. - Modernizacja Kanału Powodziowego w ramach tej inwestycji obejmuje odcinek o długości 5,4 km, a roboty udrożnieniowe obejmują koryto kanału wraz z międzywalem. Prace polegają na rozbiórce dotychczasowych umocnień i wykonaniu nowych. W okresie nawigacyjnym kanał jest stale napełniony wodą piętrzoną przez Jaz Różanka – wyliczają w RZGW. Zasadnicza część kontraktu zostanie zakończona już w listopadzie 2014 roku. Część wlotowa kanału (okolice Jazu Bartoszowice) powinna zostać zmodernizowana do marca 2015 roku.

Jaz Różanka z nowym przęsłem i sterownią

Przebudowa Jazu Różanka też jest coraz bliżej końca. Robotnicy kończą budować nową sterownie obiektu. Obecnie zajmują się wykończeniem elewacji. To jednak nie koniec zmian. Jaz zyskał czwarte przęsło. Poszerzono go 25 metrów. Gdyby nie rozbudowano obiektu większe ilości wody prowadzone szerszym korytem napotykałyby przewężenie w postaci starej trzyprzęsłowej konstrukcji. W efekcie prac zmieni się również typ jazu. Dotychczas był on sektorowy. Po zakończeniu prac ma być jazem klapowym. Montaż klap wymagał przebudowy konstrukcji betonowej istniejącego jazu.Zadania, za które odpowiada RZGW mają być zakończone do czerwca 2015 roku.  

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl