wroclaw.pl strona główna Miejski program Nasz Wrocław Nasz Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 71 44

25°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:10

wroclaw.pl strona główna

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Muzeum Archidiecezjalne jest najstarszą tego typu placówką w mieście, działającą nieprzerwanie od czasu swojego założenia w 1898 roku. W zbiorach muzealnych znajduje się ponad 6 tysięcy eksponatów, od czasów starożytnych aż po XIX i XX wiek. Największą część kolekcji stanowią przykłady sztuki średniowiecznej oraz nowożytnej, które trafiły do muzeum pod koniec XIX wieku w wyniku wcześniejszej kasaty klasztorów, dokonanej przez władze pruskie w 1810 roku.

Zbiory eksponowane są w trzech budynkach, połączonych ze sobą. Najstarszy z nich to dawna siedziba kapituły katedralnej (ok. 1380-1527) z masywną, narożną wieżą. Drugi z budynków, wzniesiony w roku 1756, pełnił funkcję kancelarii kapituły katedralnej. Najmłodszy z nich to dawne, neogotyckie archiwum diecezjalne i biblioteka kapitulna, powstałe według projektu Josepha Ebersa w 1896 roku.

Niewątpliwie najcenniejszym eksponatem w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego jest Madonna pod jodłami Lucasa Cranacha Starszego z ok. 1510 roku, która zawdzięcza swą sławę nie tylko nazwisku autora, ale przede wszystkim sensacyjnej historii kradzieży, wywiezienia, a wreszcie szczęśliwego powrotu do Wrocławia. Oprócz Madonny, Muzeum posiada niezwykle bogate zbiory takie jak mumia egipska z ok. III-II wieku p.n.e., gliniane tablice z pismem klinowym, czy też liczne zabytki średniowiecznej sztuki sakralnej, zarówno romańskiej, jak i gotyckiej. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: romańska figura św. Jana Chrzciciela z 1160 roku, XIII i XIV-wieczne chrzcielnice, płyty nagrobne, płaskorzeźby z przedstawieniami scen z życia Maryi i Chrystusa, predelle ołtarzowe oraz zespół Piet gotyckich. Muzeum dysponuje również licznymi przykładami średniowiecznego malarstwa tablicowego i ołtarzowego; Chrystus w tłoczni mistycznej z 1486 r., Mąż boleści z 1520, czy Święta Rodzina. W zbiorach muzeum znajdują się również przykłady złotnictwa, w tym naczyń i szat liturgicznych.

Muzeum jest otwarte od środy do niedzieli od 9:30 do 17:00 (ostatnie wejście o godzinie 15:00), poniedziałek-wtorek nieczynne. Zwiedzanie indywidualne lub grupowe.

Godziny otwarcia

  • Muzeum Archidiecezjalne

    • Środa: 09:30 - 17:00
    • Czwartek: 09:30 - 17:00
    • Piątek: 09:30 - 17:00
    • Sobota: 09:30 - 17:00
    • Niedziela: 09:30 - 17:00

ZDJĘCIA

  • Kliknij, aby powiększyć
    Muzeum Archidiecezjalne
  • Kliknij, aby powiększyć
    Muzeum Archidiecezjalne
  • Kliknij, aby powiększyć
    Muzeum Archidiecezjalne