( ! ) Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /var/www/html/nasz-wroclaw/index.php on line 23
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0026402256{main}( ).../index.php:0
Hala Stulecia we Wrocławiu
www.wroclaw.pl
Rozrywka

Hala Stulecia we Wrocławiu

Hala Stulecia we Wrocławiu to jedna z największych żelbetowych budowli w historii. Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Poznawanie Hali Stulecia we Wrocławiu najlepiej rozpocząć od strony Iglicy i Pergoli. Jednak w rzeczywistości rozmach projektu Maksa Berga docenimy dopiero, kiedy wejdziemy do wnętrza budowli. Aby poznać historię budowy kopuły, warto zajrzeć do Visitor Centre. To multimedialna, interaktywna prezentacja dotycząca szczegółów projektu Berga, technologii budowy oraz późniejszych losów Hali Stulecia.

Regularnie w Hali Stulecia odbywają się koncerty, spektakle, widowiska dla dzieci, mecze, bale i imprezy targowe.

Hala Stulecia, dawniej Hala Ludowa

Hala Stulecia została otwarta w 1913 r. w 100. rocznicę bitwy pod Lipskiem i triumfu koalicji antyfrancuskiej nad wojskami Napoleona Bonapartego. Budowa monumentalnego obiektu rozpoczęła się w czerwcu 1911 r. i trwała 14 miesięcy. Pretekstem do rozpoczęcia projektu była organizowana w ówczesnym Breslau Wystawa Stulecia. Max Berg, architekt miejski, przedstawił plan budowy kompleksu wystawowego, którego centralnym punktem była olbrzymia hala. Do jej budowy chciał wykorzystać nieużywaną dotąd na tak dużą skalę technologię żelbetonową.

Radni miasta krytykowali założenia Maksa Berga. Twierdzili, że na projekcie nowa budowla przypomina pudło na kapelusze. Zarzutem był także koszt jej budowy szacowany wtedy na dwa miliony marek. Berg ostatecznie obronił swój pomysł. Na budowę Hali Stulecia przeznaczono dawny tor wyścigów konnych.

Kopuła budynku ma 65 metrów rozpiętości, a sama Hala Stulecia 42 metry wysokości. Na widowni i na płycie jest miejsce nawet dla 10 tys. osób. Na wyposażeniu Hali Stulecia były olbrzymie organy, które nie przetrwały wojny, chociaż obiekt sam w sobie nie został poważnie zniszczony.

Równolegle wraz z powstaniem Hali Stulecia w 1913 roku powstały także: Pawilon Czterech Kopuł, Pergola i Ogród Japoński. Od 1945 roku obiekt nazywano Halą Ludową. Pierwotną nazwę przywrócono dopiero po roku 2000.

W 2006 r. Halę Stulecia wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdecydował o tym geniusz twórcy projektu oraz fakt, że Hala Stulecia to przejaw kultury swojej epoki, a co za tym idzie, zdecydowana i wyraźna obecność w historii ludzkości.

Hala Stulecia i Visitor Centre biorą udział w programie Nasz Wrocław. Przed planowaną wizytą prosimy o sprawdzenie Kalendarza dostępności.

Darmowe wejście z Nasz Wrocław

Darmowe wejście raz na 365 dni

  • Status Podatnika: bilet wstępu na zwiedzanie Visitor Center dla osoby dorosłej
  • Status MAX: bilet wstępu na zwiedzanie Visitor Center dla osoby dorosłej wraz z osobą towarzyszącą

Media społecznościowe

Galeria