Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)
Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF) to czterosalowe kino, otwarte w 2011 roku w miejsce dawnego kina „Warszawa”.
Najstarsze kino studyjne w stolicy Dolnego Śląska.
DCF to najbardziej kameralne kino Wrocławia znajdujące się w sercu miasta – jego tradycja sięga 113 lat. Jest miejscem z nietuzinkowym repertuarem czerpiącym ze światowego, europejskiego i polskiego kina, opartym na autorskich okołofilmowych wydarzeniach. Instytucja pełni znaczącą rolę we współorganizacji międzynarodowych festiwali takich jak Millennium Docs Against Gravity, MFF mBank Nowe Horyzonty czy innowacyjnego Festiwalu Korelacje. Kino DCF to przestrzeń spotkań z twórcami, autorami, animatorami kultury, a także przestrzeń dialogu i swobodnego dzielenia się filmowymi emocjami.
DCF to również rozmaite przedsięwzięcia edukacyjne. Autorski program edukacyjny obejmuje nie tylko zajęcia z historii kinematografii i języka filmu, ale również edukacji medialnej, społecznej i kulturalnej. Kino to miejsce spotkań ze sztuką filmową oraz wieloma rozwijającymi spojrzeniami na rzeczywistość. Oferta edukacyjna dopasowana jest do dzieci i młodzieży w każdym wieku.
Dolnośląskie Centrum Filmowe, za pośrednictwem Dolnośląskiego Funduszu Filmowego, wspiera również projekty filmowe realizowane w rozmaitych lokacjach na Dolnym Śląsku, a także te, przy których pracują osoby związane z regionem. W ten sposób DCF staje się koproducentem filmów takich jak „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna, który w 2024 roku walczył o Złotą Palmę w Cannes, a także został uhonorowany wieloma nagrodami podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
DCF prowadzi też kina studyjne poza Wrocławiem: kino Lot w Jeleniej Górze, kino Piast w Legnicy, kino Apollo w Wałbrzychu, kino Wawel w Lubaniu, a także kino Pionier w Żarach.