www.wroclaw.pl
U tego partnera możesz otrzymać zniżka do-30%
Nasz Wrocław MAX
Kultura

Stary cmentarz żydowski przy Ślężnej – Muzeum Sztuki Cmentarnej

Na cmentarzu żydowskim przy ul. Ślężnej we Wrocławiu znajdują się groby wielu wrocławskich osobistości – lekarzy, naukowców, działaczy społecznych czy artystów.

To oryginalny i niepowtarzalny zespół rzeźby nagrobnej i małej architektury, harmonijnie współistniejącej z właściwie utrzymaną i starannie pielęgnowaną zielenią.  Wygląd nagrobków i grobowców uległ z biegiem lat stopniowym przemianom – od tradycyjnych, gęsto stawianych macew, aż po odważne w formie i monumentalne, rodzinne pomniki nagrobne. W tych ostatnich widać wpływy architektury niemal wszystkich okresów: od starożytności przez średniowiecze i secesję, aż do modernizmu. Bogata jest także zastosowana symbolika, zarówno świecka, jak i religijna.

Znajdują się tu groby wielu wrocławskich znakomitości, lekarzy, naukowców, działaczy społecznych, artystów.

Od 1991 r. nekropolia jest częścią Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Sztuki Cmentarnej.
W średniowieczu wyznawców judaizmu chowano na cmentarzu na Przedmieściu Oławskim.

Cmentarze żydowskie znajdowały się także przy dzisiejszej ul. Gwarnej, nadal czynny jest cmentarz przy ul. Lotniczej.

Informacje na temat COVID-19:

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami w wyniku COVID-19, korzystanie z usług u Partnerów uczestniczących w programie Nasz Wrocław może być utrudniona lub niemożliwa aż do odwołania. Przed planowaną wizytą u naszych Partnerów prosimy o wcześniejsze sprawdzenie, czy świadczone usługi nie są czasowo zawieszone.

Galeria