www.wroclaw.pl
Kultura

Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia to miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych, dotyczących historii Polski i Wrocławia.

Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu to miejsce szczególne. Ten niezwykły obiekt z końca XIX wieku był „świadkiem” trudnej historii miasta. W trakcie walk o Festung Breslau zajezdnia, podobnie jak cały Wrocław, została zniszczona.

Gdy w 1945 r. Wrocław stał się polskim miastem, Polacy odbudowali częściowo zniszczone zabudowania zajezdni. To tu 26 sierpnia 1980 r. rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Tu rodziła się wrocławska „Solidarność” – wielomilionowy, pokojowy ruch, który sprzeciwiał się komunistycznej dyktaturze i w końcu doprowadził do jej obalenia.

Dlatego właśnie w tym miejscu powstało Centrum Historii Zajezdnia! Tu zaczyna się Wrocław!

Sercem Zajezdni jest wystawa stała „Wrocław 1945–2016”. Scenograficzna ekspozycja, która pokazuje, jak przebiegał proces przybywania do Wrocławia ludności polskiej po drugiej wojnie światowej, jak tworzyło się miasto, a potem jak w roku 80. na nowo odzyskiwało swoją tożsamość. – Zapraszamy odwiedzających, aby przenieśli się w czasie i przeżyli przygodę. Wystawa jest zorganizowana jak miasto – z ulicami, dworcem kolejowym, sklepem mięsnym, czytelnią, kioskiem i labiryntem. Można zejść też do podziemia, gdzie opowiadamy o opozycji antykomunistycznej. Nasz odbiorca może się poczuć, jak ktoś, kto przyjeżdża do Wrocławia zaraz po wojnie i w godzinę przeżyć 70 lat – opowiada dr hab. Wojciech Kucharski, jeden z kuratorów wystawy.

Co zobaczycie w Zajezdni?

  • interaktywną, przyjazną także dzieciom wystawę,
  • wspomnienia i pamiątki wrocławian przedstawione na 1980 m2,
  • wagon używany w czasie II wojny światowej wagon, taki jakim przejeżdżali nowi mieszkańcy Wrocławia,
  • pusty sklep mięsny z multimedialną wagą, która tłumaczy współczesnej młodzieży temat kartek na żywność,
  • wyjątkowe wystawy czasowe ,

koncerty, pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci, jaki i dorosłych.

Darmowe wejście z Nasz Wrocław

Darmowe wejście raz na 365 dni:

  • Status Podatnika: bilet normalny na wystawę główną „Wrocław 1945–2016” dla osoby dorosłej
  • Status MAX: bilet normalny na wystawę główną „Wrocław 1945–2016” dla osoby dorosłej wraz z osobą towarzyszącą

Media społecznościowe

Galeria