Arsenał Miejski: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne
W budynku Arsenału Miejskiego przy ul. Cieszyńskiego mieszczą się dwa oddziały Muzeum Miejskiego: Muzeum Militariów oraz Muzeum Archeologiczne.
Muzeum Militariów
Najwięcej miejsca w salach Muzeum Militariów zajmuje broń palna z XIX i XX wieku. Obok popularnych Mosinów i Mauserów są tu unikalne konstrukcje, broń rzadka i oryginalna.
W kolekcji broni białej (od XVIII do XX wieku) są m.in. szable używane przez wojowników ze Wschodu. Wśród nich jest m.in. turecka szabla z płomienistą głownią. Według części znawców uzbrojenia taki kształt głowni zwiększał jej siłę cięcia. W Arsenale prezentowany jest również XVII-wieczny kiliż, inny typ tureckiej szabli. Na jej głowni zapisano muzułmańskiego wyznanie wiary.
Duże wrażenie robi kolekcja ponad pięciuset wojskowych hełmów. Już w XVIII wieku używano blaszanych kapeluszy do ochrony przed odłamkami i pociskami, a przede wszystkim od cięcia bronią białą na polu bitwy.
Muzeum Archeologiczne: Historia pradawnego Śląska i Wrocławia
Muzeum Archeologiczne powstało w 1815 r. na bazie prywatnych i kościelnych zbiorów archeologicznych, jego twórcą był J.G.G. Büsching . Wrocławska placówka należy do najstarszych tego typu instytucji w Europie.
W Muzeum Archeologiczne przede wszystkim zgromadzono zabytków archeologicznych z terenu Śląska.
Prezentowane są tu zabytki reprezentujące od starszej epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX w.). Znajdują się także artefakty odnajdywane w trakcie badań głównie na Starym Mieście we Wrocławiu.
Zniżki z Nasz Wrocław / Nasz Wrocław MAX
- Status Podatnika: 20%
- Status MAX: 30%
Darmowe wejście z Nasz Wrocław MAX
- darmowe wejście raz na 365 dni ze Statusem MAX