www.wroclaw.pl
U tego partnera możesz otrzymać zniżka do-30%
Nasz Wrocław MAX
Darmowe Wejścia
Kultura

Arsenał Miejski: Muzeum Militariów i Muzeum Archeologiczne

W budynku Arsenału Miejskiego przy ul. Cieszyńskiego mieszczą się dwa oddziały Muzeum Miejskiego: Muzeum Militariów oraz Muzeum Archeologiczne.

Muzeum Militariów

Najwięcej miejsca w salach Muzeum Militariów zajmuje broń palna z XIX i XX wieku. Obok popularnych Mosinów i Mauserów są tu unikalne konstrukcje, broń rzadka i oryginalna.

W kolekcji broni białej (od XVIII do XX wieku) są m.in. szable używane przez wojowników ze Wschodu. Wśród nich jest m.in. turecka szabla z płomienistą głownią. Według części znawców uzbrojenia taki kształt głowni zwiększał jej siłę cięcia. W Arsenale prezentowany jest również XVII-wieczny kiliż, inny typ tureckiej szabli. Na jej głowni zapisano muzułmańskiego wyznanie wiary.

Duże wrażenie robi kolekcja ponad pięciuset wojskowych hełmów. Już w XVIII wieku używano blaszanych kapeluszy do ochrony przed odłamkami i pociskami, a przede wszystkim od cięcia bronią białą na polu bitwy. 

Muzeum Archeologiczne: Historia pradawnego Śląska i Wrocławia

Muzeum Archeologiczne powstało w 1815 r. na bazie prywatnych i kościelnych zbiorów archeologicznych, jego twórcą był J.G.G. Büsching . Wrocławska placówka należy do najstarszych tego typu instytucji w Europie.

W Muzeum Archeologiczne przede wszystkim zgromadzono zabytków archeologicznych z terenu Śląska.

Prezentowane są tu zabytki reprezentujące od starszej epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX w.). Znajdują się także artefakty odnajdywane w trakcie badań głównie na Starym Mieście we Wrocławiu.

Zniżki z Nasz Wrocław / Nasz Wrocław MAX

  • Status Podatnika: 20%
  • Status MAX: 30%

Darmowe wejście z Nasz Wrocław MAX

  • darmowe wejście raz na 365 dni ze Statusem MAX

Media społecznościowe

Galeria