Noc Muzeów 2025 z partnerami Nasz Wrocław

Wizytę w muzeum odkładacie na później? Dawno nie byliście na żadnej wystawie? Ta noc jest właśnie dla was, aby nadrobić zaległości. Już w sobotę, 17 maja, kolejna Noc Muzeów, która co roku przyciąga rzesze zwiedzających. Wszystkie wydarzenia zaplanowane w muzeach, galeriach, ośrodkach i centrach kultury są bezpłatne, ale w najbardziej popularnych miejscach trzeba liczyć się ze ściskiem i duzym zainteresowaniem zwiedzających. Sprawdźcie, co przygotowali partnerzy programu Nasz Wrocław
Większość muzeów czy galerii zlokalizowana jest w centrum Wrocławia, ale również na dalszych osiedlach znajdziemy coś dla siebie. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i parasol, i ruszyć na nocne zwiedzanie Wrocławia!
Tanecznie i filmowo na Zamku na Leśnicy
OPT Zamek na Noc Muzeów przygotował mnóstwo warsztatów. Warto się spieszyć, bo obowiązują zapisy, a nie wszędzie są jeszcze miejsca.
- 12.00 – Spacer historyczny: Filmowa Leśnica – „Salto”.
- 14.00 – Warsztaty tańców dawnych, dla osób powyżej 10. roku życia.
- 15.00 – Warsztaty kaligrafii, dla dzieci i dorosłych od 10. roku życia
- 16.00 – Pokaz tańców dawnych
- 19.00 – Koncert zespołu Cello Forever
Dodatkowo przez cały dzień będzie można odwiedzać Galerię Zamek oraz czytelnię komiksów.
Więcej na stronnie organizatora
fot. ZIM
Noc Muzeów w teatrze…
Teatr Dialog w Dawnej Pralni przy ul. Krakowskiej 180 zaprasza na wydarzenia Masa Krytyczna, które składa się z live actu oraz instalacji audiowizualnej. Na widzów czeka także wystawa ponad 40 kostiumów ze spektaklu „BULWAR” autorstwa Jagody Wróbel i Marii Huzarskiej.
- 19.00-02.00 Wystawa kostiumów ze spektaklu „BULWAR”
- 19.00-20.30 Masa Krytyczna (liveact)
- 20.30-02.00 Instalacja audiowizualna
- 22.00-23.30 Masa Krytyczna (liveact)
Szczegóły na stronie organizatora
… na koncercie …
Narodowe Forum Muzyki zapraszamy do wysłuchania fragmentu koncertu Orchestra & Electronics w Sali Głównej ORLEN z udziałem NFM Filharmonii Wrocławskiej w ramach 12. festiwalu Musica Electronica Nova, odkryć przestrzenie NFM dzięki Biennale Sztuki Mediów WRO 2025 Qualia, wziąć udział w interaktywnej grze muzycznej i warsztatach tworzenia krótkich utworów, a także uczestnictwa w wykładzie o historii instytucji i akustyce budynku.
Szczegóły i harmonogram na stronie organizatora
… i na stadionie
Muzeum Śląska Wrocław zaprasza na bezpłatne zwiedzanie od godz. 20.00 do północy. Nie ma zapisów a chętni, oprócz stałej ekspozycji, zobaczą także nowy mural z okazji Finału Ligi Konferencji UEFA, a wszystko w towarzystwie maskotki, krasnala UEFKA
Szczegóły na stronie organizatora
fot. Maciej Kulczyński
Muzeum Miejskie zaprasza
Swoje oddziały w godz.18.00-23.30 w Noc Muzeów otwiera również Muzeum Miejskie.
I tak w Pałacu Królewskim zwiedzający mogą obejrzeć obszerną multimedialną wystawę „1000 lat Wrocławia”, ilustrującą dzieje miasta. Wśród obiektów znajdą się m.in. najstarsza odznaka policyjna w Polsce, słynny „Skarb z Bremy”, gilotyna więzienna z 1945 r. oraz faksymile Psałterza Wrocławskiego. Muzeum zaprasza w godz. 18.00-23.30.
Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego to magiczny świata teatru, gdzie zwiedzający zobaczą wystawy stałe związane z wrocławską sceną teatralną, w tym odtworzone mieszkanie założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Henryka Tomaszewskiego z jego słynną kolekcją lalek, kostiumów i rekwizytów teatralnych.
Budynek Arsenału Miejskiego nieco ukryty i schowamy od miejskiego zgiełku, z zachwycającym dziedzińcem, to atrakcja sama w sobie. Dla zwiedzających dostępne będą wystawy stałe, a w godz. 18.00-21.00 Gra dla dzieci i młodzieży „Noc ze szkieletami”. O godz. 21.00 zaplanowano „Pieśni Źródeł - Koncert Pieśni Dziadowskich” w wykonaniu Józef Markockiego na lirze korbowej.
Więcej na stronie organizatora
fot. www.wroclaw.pl
Wystawy stałe i inne atrakcje
Muzeum Pana Tadeusza od godz. 17.00 do północy zaprasza do zwiedzania trzech części wystawy stałej, na którą składają się ekspozycje: „Rękopis Pana Tadeusza”, „Misja: Polska”, „Pan Tadeusz Różewicz”, oraz wystaw czasowych „Hekate. Pozwól mi płakać – Wróblewska/Adamczyk” i „1945. Czy to jest wolność?”.
Więcej na stronie organizatora
Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza tych, którzy chcieliby lepiej zrozumieć współczesne dzieła, miłośników sztuki oraz osoby zainteresowane schronem z czasów II wojny światowej. Samodzielnie można zwiedzać aż sześć wystaw, a o każdej pełnej godzinie rozpoczyna się nowe wydarzenie: warsztaty, wernisaż, koncerty, oprowadzania czy działania performatywne.
Program
- 16.00-17.00 – posiłek od Artystów dla Artystów- spełnienie ostatniej woli Geta Stankiewicza / plac za Muzeum
- 17.00-18.00 – wernisaż wystawy „Feta Geta” i spotkanie z kuratorką Magdaleną Szafkowską / poziom 3
- 18.00-19.00 – warsztat performatywny inspirowany twórczością Ryszarda Winiarskiego / przestrzeń obok Muzeum
- 19.00-20.00 – oprowadzanie kuratorskie Dyrektor MWW dr Sylwii Świsłockiej-Karwot/ poziom 5
- 20.00-21.00 – warsztat z czesania i głaskania prowadzony przez artystkę Alicję Pruchniewicz / poziom 1
Szczegóły na stronie organizatora
Centrum Historii Zajezdnia przygotowało m.in. wystawy, warsztaty artystyczne oraz przejażdżka zabytkowym autobusem Jelcz 043.
Harmonogram
- Indywidualne zwiedzanie wystawy głównej „Wrocław 1945–2016” oraz wystawy czasowej „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich”,16.00–00.00, bez zapisów, ostatnie wejście o 23.30
- Przejażdżka zabytkowym Jelczem 043, 16:00–00:00 bez zapisów
Szczegóły na stronie organizatora.
Zdjęcie główne flickr Wrocław Official