wroclaw.pl strona główna Miasto równości Wrocław Miasto równości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Miasto równości
  3. Tęczowy Wrocław
  4. Po polsku, po niemiecku. Wrocławskie Dni Queerstorii

W jakie skandale byli zamieszani arcybiskup wrocławski, kardynał Georg von Kopp oraz dyrektor sądu krajowego August Hasse? Jaki związek z Wrocławiem miał Magnus Hirszfeld, pionier badań nad ludzką seksualnością? W którym wrocławskim teatrze grano najwięcej sztuk o tematyce queerowej? I w końcu: jak badać i opowiadać przemilczane polsko-niemieckie historie?

Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w programie „Wrocławskich dni queerstorii”. Mają one na celu popularyzację wrocławskiej i dolnośląskiej historii queerowej – czyli historii osób LGBTQIA+, która bardziej niż jakakolwiek inna wymaga bliskiej, polsko-niemieckiej współpracy. Tematem wydarzeń organizowanych w ramach „Wrocławskich dni queerstorii” są zarówno odkrywane na bieżąco historie osób, miejsc, lokali i organizacji społeczno-politycznych, jak również opowieść o tym, jak prowadzić polsko-niemieckie badania queerstoryczne.

„Wrocławskie dni queerstorii” stanowią część projektu pt. „Odmieńcy. Queerowy Wrocław w latach 1871–1949”, prowadzonego przez Mathiasa Foita i Joannę Ostrowską, a finansowanego w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia za rok 2024.

11 października 2024 r., godz. 17.30–19.30

Panel dyskusyjny „Głosy z przeszłości". Dyskusja o wspólnej (polsko-niemieckiej) historii queerowej

Paneliści: Karl-Heinz Steinle, Joanna Ostrowska i Mathias Foit

Spotkanie odbędzie się w języku polskim i języku niemieckim (będzie tłumaczone konsekutywnie przez Mathiasa Foita).

Karl-Heinz Steinle – jeden z czołowych badaczy niemieckiej historii queer, zwłaszcza XX-wiecznej; studiował historię i slawistykę na Uniwersytecie w Heidelbergu i na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Na swoim koncie ma liczne publikacje, szczególnie dotyczące biografii i przestrzeni queerowych. Uczestniczył też w wielu lokalnych i regionalnych projektach badawczych z dziedziny queerstorii (Tybinga, Badenia-Wirtembergia).

Dr Joanna Ostrowska – doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, zajmuje się tematyką zapomnianych ofiar nazizmu. Do tej pory wydała trzy autorskie publikacje: Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej, „Mój Führerze!” Ofiary przymusowej sterylizacji na Dolnym Śląsku w latach 1934–44 oraz Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. Za tę ostatnią w 2022 roku otrzymała Nagrodę Nike Czytelników i Czytelniczek.

Dr Mathias Foit – ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim i uzyskał doktorat z historii queer na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Stypendysta niemieckiej Fundacji im. Róży Luksemburg i zdobywca głównej nagrody Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych za najlepszą pracę magisterską w dziedzinie amerykanistyki w roku 2018. Niedawno wydał swoją pierwszą książkę, która ukazała się w języku angielskim - Queer Urbanisms in Wilhelmine and Weimar Germany. Of Towns and Villages.

Miejsce: Klubokawiarnia „Barbara”, ul. Świdnicka 8b, Wrocław. Wstęp wolny

12 października 2024 r., godz. 10.00–13.15

„Przez archiwa w różowych okularach”. Warsztaty z badania i pisania queerstorii

Warsztaty skierowane są do wszystkich grup wiekowych, bez względu na to, czy ich uczestnicy mają doświadczenie akademickie czy też nie. Prowadzone przystępnym językiem i w luźnej, sprzyjającej wymianie myśli atmosferze, mają na celu omówienie źródłowych i metodologicznych wyzwań związanych z „odkopywaniem” historii queer. Łącząc w sobie elementy wykładu, dyskusji oraz ćwiczeń, przybliżają osobom uczestniczącym teorię i przede wszystkim praktykę queerstoryczek i queerstoryków. W ramach warsztatów przewidziana jest również praca grupowa.

Prowadzenie: Mathias Foit, Joanna Ostrowska

Miejsce: budynek Urzędu Miejskiego, Wrocław, Rynek 13, I piętro (sala konferencyjna) Zapisy do 10.10.2024 na adres: rowne.traktowanie[at]um.wroc.pl

12 października 2024 r., godz. 14.00-16.00

Spacer queerstoryczny „Śladami wrocławskich »inwertytów«. Tęczowa historia przedwojennego Breslau”

Zapraszamy w podróż do świata balów, występów „kobiecych naśladowców”, sekretnych mieszkań i  blaszaków oraz komisariatów.

Spacer poprowadzi Mathias Foit, udział wezmą także Ewa Pluta i Joanna Ostrowska.

Początek: fontanna przed Dworcem Głównym PKP

Koniec: plac Uniwersytecki

Organizator wydarzenia:

Biuro ds. Równego Traktowania Urzędu Miejskiego Wrocławia

Rynek 13, tel. +48 71 798 13 14

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama