wroclaw.pl strona główna Miasto równości Wrocław Miasto równości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Miasto równości
  3. Aktualności
  4. Ruszyła 4. edycja Rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ „Szkoła Zaufania”
Alina Szeptycka, Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania, Jakub Juszczak z Fundacji GrowSpace, Jolanta Niezgodzka, posłanka RP. UM Wrocław
Alina Szeptycka, Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania, Jakub Juszczak z Fundacji GrowSpace, Jolanta Niezgodzka, posłanka RP.

5 lutego 2024 rozpoczęła się kolejna edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. To szerokie badanie społeczne, w którym młodzi ludzie wskazują najbardziej przyjazne, otwarte, tolerancyjne i bezpieczne szkoły. Celem Rankingu jest wzmocnienie głosu osób uczących się i promocja dobrych praktyk dla szkół. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: Szkoła Zaufania.

Ranking jest oddolną inicjatywą organizowaną przez Fundację GrowSpace. We Wrocławiu po raz drugi została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia. W tym roku wspierają ją także silnie instytucje państwowe – przyznane zostały aż trzy patronaty krajowe: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości oraz Rzeczniczki Praw Dziecka. Dodatkowo, projekt odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce.  

Jak działa Ranking?

Co roku, przez około dwa miesiące, można oceniać swoje szkoły w ankiecie, odpowiadając na pytania m.in. o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+.

Udział wziąć mogą wszystkie osoby ze społeczności szkolnej (osoby uczące się, nauczyciele_ki, rodzice, absolwenci_tki, pracownicy),  jednak o miejscu w Rankingu decyduje głos młodzieży.

Wyniki zostają przedstawione w formie Mapy Równości obejmującej cały kraj i pokazują szkoły przyjazne młodzieży LGBTQ+. Dziesięć najbardziej przyjaznych szkół otrzymuje szkolne Tarcze z napisem „Szkoła Zaufania”.

Dlaczego to ważne?

Wyniki Rankingu z 2022 roku wskazują, że 60% młodzieży przynajmniej raz było świadkami zachowań dyskryminujących. Osoby LGBT+ (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, niebinarne), które uczą się w szkołach, są częściej narażone na zachowania dyskryminujące, nietolerancyjne i różne formy przemocy. Raporty dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zawierają alarmistyczne dane (np. Raport „Młode Głowy” Fundacji Unaweza Martyny Wojciechowskiej). Policyjne statystyki wskazują, że z roku na rok liczba prób samobójczych wśród młodzieży w wieku od trzynastu do osiemnastu lat wzrasta. Tylko w szkole bezpiecznej, otwartej na różnorodność, pełnej zaufania, młodzież ma szansę na pełny rozwój, a w momencie kryzysu zdrowia psychicznego – na sięganie po pomoc i otrzymanie wsparcia.

Ranking to także szansa dla młodzieży, która doświadczyła homofobii czy transfobii lub się jej obawia. Dzięki Rankingowi może przy wyborze nowej szkoły wiedzieć, że trafia do szkoły, w której panuje atmosfera akceptacji dla różnorodności. I że będzie szanowana niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.

Ranking może być dla szkolnej kadry wskazówką, ale też nagrodą za dotychczasowe działania.

Jak zagłosować?

Wystarczy wejść na stronę: https://lgbtplusme.com/ranking, wybrać szkołę i odpowiedzieć na pytania. W tym roku ankieta jest czynna od 5 lutego 2024 do 12 kwietnia 2024.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl