wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. LO nr VIII ma 70 lat. Świętowali nauczyciele, uczniowie i absolwenci

Ogólnokształcąca Szkoła TPD Stopnia Podstawowego i Licealnego – pod taką nazwą zaczęła we wrześniu 1948 r. działać we Wrocławiu placówka edukacyjna, której dzisiaj na imię: Liceum Ogólnokształcące nr VIII we Wrocławiu im. Bolesława Krzywoustego. Przez 38 lat z siedzibą przy ul. Trzebnickiej, dziś przy Zaporoskiej – Ósemka stara się być chlubą miasta.  

Reklama

– Szacowna jubilatka ma wprawdzie 70 lat, ale nadal jest młoda i ciągle podąża z duchem czasu – przekonują dzisiaj obecni uczniowie Ósemki, którzy z rozmachem włączyli się w świętowanie urodzin swojej szkoły. Przez trzy dni uroczystych obchodów jubileuszu LO nr VIII (18-20 października 2018 r.) witali gości, opowiadali o swojej szkole – jej historii i czasach współczesnych, prezentowali swoje zainteresowania i talenty oraz osiągnięcia i sukcesy nie tylko w nauce.

Podczas przygotowanego specjalnie z okazji jubileuszu programu, w którym udało się im w artystycznej formie – i w tempie pędzącego z Wrocławia do stolicy pendolino – opowiedzieć o siedmiu dekadach życia swojej „budy”, licealiści przedstawili Krzywoustka. To symboliczny następca dzielnego polskiego władcy – Bolesława Krzywoustego, którego imieniem szkoła została nazwana w lutym 1960 r.

Co ciekawe, tak naprawdę Krzywousty nie był jedynym kandydatem do patronowania szkole, a na pewno nie tym, którego pragnęła wówczas szkolna społeczność. Rada Pedagogiczna chciała bowiem przeforsować Jana Kasprowicza, studiującego na wrocławskim Uniwersytecie w latach 80. XIX wieku. Nie znalazła jednak akceptacji ówczesnego kuratorium, chcącego postaci związanej historycznie z Psim Polem, dzielnicą Wrocławia, gdzie wtedy mieściła się szkoła. 

Z poszanowaniem dla historii, ale z planami na przyszłość

Anna Niewińska, obecna dyrektor Ósemki (na zdjęciu) – we wszystkich swoich wystąpieniach podczas trzydniowych obchodów święta szkoły – bardzo ciepło mówiła o ludziach, którzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat przewinęli się przez to znane we Wrocławiu liceum, przechodzące różne i nieraz burzliwe dzieje.

Losy Ósemki w PRL-owskich czasach były mocno uzależnione od aktualnych uwarunkowań społeczno i politycznych i na „własnej skórze” bardzo odczuła ona i bezsensowność urzędniczych decyzji, i złe, ale jednak wiążące, postanowienia – a to o dzieleniu, a to łączeniu szkoły z innymi placówkami, a to o zmianie siedziby. A także zmianie, i to kilkakrotnie, nazwy, co nawet w pewnym czasie kazało sądzić, że VIII LO jako takie po prostu zniknęło z edukacyjnej mapy Wrocławia.

Dawni i obecni dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie na urodzinach swojego liceum

– Ze wzruszeniem patrzę na twarze dawnych nauczycieli i innych pracowników szkoły, którzy w dalszej i bliższej przeszłości tu pracowali, tworząc historię naszej szkoły – mówiła 19 października do gości jubileuszu dyrektor Anna Niewińska. – Pomimo tak wielu zmian, przez jakie Ósemka w swojej historii przeszła, wzbogacamy się o nowe doświadczenia, nowych nauczycieli, większą liczbę uczniów, a także drugi budynek.

Ósemka da się lubić

Warto jednak popatrzeć na liceum teraz. Jakim cieszy się zainteresowaniem, jak myśli o nauczaniu i wychowywaniu młodzieży, jak widzi przyszłość swoich absolwentów. Twarde dane są takie, że Ósemka jest dziś jedną z najpopularniejszych wrocławskich szkół, dobrze wyposażoną i skomputeryzowaną, oraz, co ważne, bezpieczną – budynek przy Zaporoskiej i jego otoczenie są monitorowane i chronione całodobowo.

Prawdopodobnie ostatnia okazja do porozmawiania z Rafałem Dutkiewiczem jako prezydentem miasta, fot. LO nr VIII 

– Co nas wyróżnia? Duża liczba olimpijczyków? Chyba nie – zastanawia się dyrektor Niewińska, ale przyznaje, że każdego roku szkoła na finalistów licznych konkursów i olimpiad przedmiotowych na szczeblu centralnym. – Wyników matur też nie mamy najlepszych w mieście, ale maturę u nas wszyscy jednak zdają – dodaje.

Od lat jednak LO nr VIII trafia do Złotej Dziesiątki szkół w rankingu OKE. To zasługa m.in. kształcenia na wysokim poziomie, z naciskiem na naukę języków obcych. Oferta edukacyjna Ósemki to dzisiaj bowiem możliwość nauki trzech przedmiotów na poziomie rozszerzonym: języka obcego i dwóch dowolnych przedmiotów, wybieranych już po pierwszej klasie. 

 

Ministrefa relaksu na szkolnym patio, powstała staraniem uczniowskiego samorządu, sprawia, że przerwy międzylekcyjne w Ósemce są bardzo przyjemne, fot. mawi

Szkoła ma oddziały dwujęzyczne francuskie, już od trzech lat pełniąc funkcję centrum egzaminacyjnego języka francuskiego DELF. Nauczyciele to również certyfikowani tutorzy, który wiedzą, jak wzmocnić dobre strony swoich podopiecznych. Absolwenci tych dwujęzycznych klas są zaś bardzo doceniani na uczelniach w całej Polsce i za granicą.

Przewodnicząca Samorządu Szkolnego Karolina Harasimowicz opowiedziała m.in. o akcjach charytatywnych, w których biorą udział młodzi wolontariusze z Ósemki, fot. mawi 

Fakt, że ogólniak przy Zaporoskiej jest stowarzyszony z UNESCO, pozwala, aby uczniowie brali udział w wielu międzynarodowych projektach, np. dotyczących tolerancji czy praw człowieka. 

– Szkoła od lat szczyci się mianem „szkoły przyjaznej uczniowi” – mówią w Ósemce. – Tworzymy atmosferę wzajemnego szacunku, tolerancji i motywacji do nauki. 

W tegorocznym rankingu „Perpspektyw” wśród 50 dolnośląskich liceów Ósemka zajęła... ósmą lokatę. Natomiast w skali ogólnopolskiej uplasowała się na 103. miejscu na 499 podobnych placówek edukacyjnych. 

zdjęcia: mawi 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl