wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Bezpłatny prysznic…

Przychodzą z ręcznikami, szamponem i mydłem. Czasami, by się wykąpać muszą czekać w kolejce, bo chętnych jest tak wielu, że kocioł nie nadąża z podgrzaniem wody.  

Reklama

W mieście jest kilka miejsc, gdzie bezpłatnie można wziąć prysznic i się wykąpać. Przyjęło się sadzić, że z takiej możliwości najczęściej korzystają osoby bezdomne – no bo przecież, dziś każdy ma łazienkę. Otóż nie do końca…

– Przychodzą do nas tak zwani normalni ludzie, dobrze ubrani przynoszą ze sobą swój ręcznik i przybory do mycia. Widać, że to nie są osoby bezdomne. Nie pytamy ich, dlaczego u nas biorą prysznic, ale widocznie nie mają łazienki, bo nie przypuszczam, by robili to z oszczędności. Czasami chętnych jest tak wielu, że muszą czekać w kolejce, by podgrzała się woda w kotle – mówi Stanisław Grzegorski z Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym przy ul. Sokolniczej 14-18 (dawna izba wytrzeźwień).

Bezpłatna łaźnia to dobre rozwiązanie np. dla studentów wynajmujących stancję bez łazienki. Niektórzy wybierają darmową kąpiel przy Sokolniczej, bo nie chcą iść tam, gdzie najczęściej przychodzą się wykąpać osoby bezdomne – do noclegowni przy ul. Małachowskiego czy placówki Caritasu Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej.

– U nas mogą się wykąpać tylko mężczyźni. Dziennie mamy 40-50 osób. W większości są to bezdomni, ale odwiedzają nas też okoliczni mieszkańcy. W razie potrzeby oferujemy bezpłatną odzież – mówi Stanisław Zaleśny, opiekun w noclegowni przy ul. Małachowskiego.

Łaźnie Caritasu przy ul. Katedralnej 7 zostały ostatnio rozbudowane o nowe kabiny prysznicowe. Mogą z nich korzystać kobiety i mężczyźni.

– Łaźnia jest otwarta trzy razy w tygodniu. Dziennie przychodzi ok. 70 osób. Każdy może liczyć na czysty ręcznik oraz jednorazową maszynkę do golenia, a także na mydło – zaznacza Paweł Trawka, rzecznik Caritasu Archidiecezji Wrocławskiej.

Bezpłatne łaźnie, których działalność dofinansowuje gmina:

– Łaźnia (dla kobiet i mężczyzn) we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym przy ul. Sokolniczej 14-18 (dawna izba wytrzeźwień). Czynna jest codziennie od godz. 9.00 do 17.00.

– Łaźnia (dla mężczyzn) w Noclegowni, ul. Małachowskiego 15, tel. (0-71) 717-34-25,

– Łaźnia (dla kobiet i mężczyzn) oraz punkt wydawania odzieży, ul. Katedralna 7, czynne: we poniedziałek, środa, piątki w godz. 8.00-14.00.

Dawne łaźnie publiczne

Obecnie we Wrocławiu nie ma już publicznych łaźni. Od 1912 roku do końca lat 80. Łaźnia miejska była zbiegu ulic Marii Curie-Skłodowskiej i Władysława Nehringa. Łaźnia miejska funkcjonowała także przy ul. Teatralnej, obecnie Wrocławskie Centrum SPA.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl