Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Reżyser filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” uwielbiał pić kawę na wrocławskim Rynku
- W filmie „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” zobaczymy wielkie gwiazdy kina
- Ekipa filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” szukała… krasnali
- „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” - gdzie, kiedy i jak zdobyć darmowe bilety na prapremierę
- Wrocław to nie tylko „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”. Kręcono u nas mnóstwo filmowych hitów
Zwiastun filmu do tej pory obejrzało już 21 milionów widzów na całym świecie.
Część filmu była kręcona rok temu w Hali Stulecia.
– Przy tak skomplikowanych produkcjach wsparcie miasta jest po prostu konieczne – dodaje. – Bez tego elementu nie da się zrealizować takiego przedsięwzięcia. To wsparcie nie jest wsparciem finansowym, ale wsparciem organizacyjnym, i tylko i aż przyjaznym spojrzeniem na wymagającą realizację.
Reżyser filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” uwielbiał pić kawę na wrocławskim Rynku
„Igrzyska śmierci” powstały na kanwie powieści Suzanne Collins o tym samym tytule. Pierwsza część tego hollywoodzkiego hitu pozwoliła Wytwórni Lionsgate w 2012 roku ustanowić rekord sprzedanych w ciągu doby wejściówek, poprzednio ustanowiony przez sagę „Zmierzch”.
Popularność amerykańskiej produkcji potwierdzają nagrody m. in. Złotego Globa, Saturna, MTV a także dziesiątki nominacji.
Za scenariusz do filmu odpowiadają Michael Lesslie i Michael Arndt, a za reżyserię Francis Lawrence, który pracował już przy poprzednich częściach oraz przy takich produkcjach jak „Jestem legendą”, „Czerwoną jaskółkę” czy „Constantine”.
– Francis Lawrence, reżyser filmu, bardzo polubił Wrocław. Każdego wolnego dnia chodził na Rynek do tutejszych kawiarni, aby napić się kawy. W wolne niedziele uwielbiał eksplorować lokalne restauracje, poznając przy tym tradycyjną polską kuchnię. Co ciekawe, podczas dłuższych przerw w kręceniu „Igrzysk śmierci”, zamiast wylotu z Polski do sąsiednich krajów, wolny czas wolał spędzać właśnie we Wrocławiu – zdradza Robert Golba.
W filmie „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” zobaczymy wielkie gwiazdy kina
W filmie zagrały gwiazdy światowego kina, m.in.: Rachel Zegler (odtwórczyni Lucy Gray), zdobywczyni Złotego Globu za najlepszą aktorkę w musicalu „West Side Story”, Peter Dinklage (Casca Highbottom), także wyróżniony Złotym Globem jako aktor drugoplanowy w „Grze o tron” czy Hunter Schafer (Tigris), aktorka młodego pokolenia, kojarzona z jedną z głównych ról w nagradzanym i nominowanym serialu „Euforia”.
Okres zdjęciowy do prequelu serii „Igrzyska Śmierci” trwał od 11 lipca do 5 listopada 2022 roku. W tym okresie były także robione zdjęcia we Wrocławiu, w Hali Stulecia.
Ekipa filmu „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” szukała… krasnali
– Cała amerykańska ekipa aktorów i producentów eksplorowała zakątki Wrocławia, umawiając się na wspólne szukanie wrocławskich krasnali na podstawie specjalnych map przygotowanych przez Biuro Promocji Miasta i Turystyki. Wszyscy bawili się przy tym wspaniale! - opowiada Marianna Rowińska, producentka filmowa z Alex Stern.
W 2006 roku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Hala Stulecia, projektu niemieckiego architekta i wizjonera Maxa Berga, stała się jednym z najważniejszym elementów filmowej scenografii.
„Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży” - gdzie, kiedy i jak zdobyć darmowe bilety na prapremierę
Prapremiera filmu „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży” odbędzie się 13 listopada (w poniedziałek) o godz. 18:00 w Kinie Nowe Horyzonty, a bilety na ten wyjątkowy seans będzie można zdobyć już 8 listopada (w środę). Będą one dystrybuowane w dwóch punktach:
- Kino Nowe Horyzonty (kasy biletowe) – 11.00-13.00 (lub do wyczerpania puli);
- Hala Stulecia (Visitor Centre) - 13.00-15.00 (lub do wyczerpania puli).
Warto zaznaczyć, że liczba sztuk jest ograniczona – jedna osoba będzie mogła odebrać maksymalnie 2 bilety.
Wrocław to nie tylko „Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży”. Kręcono u nas mnóstwo filmowych hitów
Do tej pory Wrocław można było zobaczyć już nie raz na ekranach wielkich telewizorów czy na najpopularniejszych platformach streamingowych.
Mowa tu oczywiście o takich serialach i filmach, jak: „Sala samobójców, „Wielka woda”, „Belfer”, „Plagi Breslau” czy „Miasto 44”.
Ale wśród tych produkcji znajdują się również hollywoodzkie hity, jak „Most szpiegów” Stevena Spielberga, wielki przebój światowych festiwali – „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego czy pierwsza w historii malarska animacja „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. W tym gronie jest też kręcony niemal w całości we Wrocławiu wstrząsający „Charakter” Mike’a van Diema, który wywalczył Oscara dla Holandii.
Ogólnopolska premiera „Igrzysk śmierci: Ballada ptaków i węży” odbędzie się dopiero 17 listopada.