wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Nasze Patronaty
  4. Zbigniew Cybulski we wspomnieniach. Książka Marioli Pryzwan

Nakładem warszawskiego wydawnictwa Marginesy ukaże się 15 listopada wznowienie świetnej książki "Cześć, starenia!" o Zbyszku Cybulskim uzupełnione o wiele nowych faktów (w tym fragment naszej rozmowy z Elżbietą Sitek) i niepublikowanych dotąd zdjęć. Mariola Pryzwan zebrała wypowiedzi bliskich i znajomych aktora, którego geniusz wymyka się definicjom. Podobnie jak on sam.

Reklama

Edith Piaf śpiewa dla Zbyszka Cybulskiego

"Zbyszek był minimalistą życiowym i to go zgubiło. W pociągu na przykład nie dbał o to, żeby mieć wygodne miejsce, by nie palono w przedziale. Nie interesowały go takie drobiazgi. Żył daną chwilą i filmem, który aktualnie kręcił" – tak wspomina aktora Renata Kułakowska. Poznali się, kiedy obydwoje studiowali w krakowskiej Akademii Handlowej, potem przekonała go do zdawania do Szkoły Aktorskiej, wreszcie razem grywali w gdańskim Teatrze Wybrzeże. To jej opowiedział kiedyś o wizycie u Edith Piaf w Paryżu i o tym, że zakochał się w tej "małej, niepozornej" kobiecie. Podobno śpiewała dla swojego męża i dla Zbyszka właśnie tuż przed swoją śmiercią.

Stłuczony talerzyk Zbyszka Cybulskiego

Takich niezwykłych historii – świadectw jest w książce Marioli Pryzwan bardzo wiele. Nowe, trzecie już wydanie, zostało uzupełnione o kolejnych 17 opowieści. Wśród nowych są wspomnienia m.in. Magdaleny Zawadzkiej – zagrała ze Zbyszkiem w jednej z filmowych nowel z cyklu "Rozwodów nie będzie", czy Joanny Jędryki, pamiętnej mauretańskiej księżniczki z "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Jest także opublikowany wcześniej na wroclaw.pl fragment wywiadu z dziennikarką Elżbietą Sitek, u której w domu Zbyszek Cybulski stłukł deserowy talerzyk.

O legendarnym aktorze opowiadają ponadto Andrzej Wajda, reżyser, który dał mu rolę życia – Maćka Chełmickiego w "Popiele i diamencie". Jacek Fedorowicz, bliski przyjaciel jeszcze z okresu gdańskiego teatru Bim-Bom przybliża nam postać Zbyszka sprzed okresu wielkiej popularności, a znakomity producent Michał Ronikier, który znał aktora z "Rękopisu znalezionego w Saragossie", "Salta" i obrazu "Sam pośród miasta", zdradza nawyki aktora.

Aktor wciąż kochany

Ludzie, którzy tworzą ten wielobarwny portret Zbyszka Cybulskiego w "Cześć, starenia!" (tytuł to słynne zawołanie Zbyszka) mieli do niego wyraźną słabość. Wybaczali gafy, spóźnienia, roztrzepanie, nieobecność. Rozbrajała ich nieporadność człowieka, który tak bardzo uwielbiał przebywać z ludźmi, że często zapominał, iż sam ma rodzinę. Może dlatego wypowiedź żony Zbyszka, Elżbiety Chwalibóg-Cybulskiej, bardzo oszczędna, stonowana, to bodaj najbardziej poruszająca relacja w książce. Wspomnienie bliskiej osoby, która mówi z przekonaniem, że był to człowiek, jaki "absolutnie nie powinien zakładać rodziny i mieć dzieci".

Książka "Cześć, starenia! Cybulski we wspomnieniach" Marioli Pryzwan ukaże się 15 listopada nakładem wydawnictwa Marginesy pod patronatem wroclaw.pl

Mariola Pryzwan będzie gościem grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek (4-7 grudnia).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl