Festiwal Simcha 2022 – koncerty w synagodze
Koncerty od soboty 30 lipca, a wśród atrakcji choćby brzmienia klezmerskiej hawdali z ukraińskiej Odessy, Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Piotrem Baronem, czy Warszawska Orkiestra Sentymentalna z Simchowym Koncertem Rotariańskim.
Kommuna Lux z Odessy wystąpi 30.07.2022 o godz. 22:01, czyli po ceremonii hawdali. Muzycy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem muzycznym wynikającym z połączenia porywającej muzyki klezmerskiej oraz znanych gangsterskich pieśni ludowych pochodzących z ich rodzinnego miasta.
W niedzielę 31 lipca o 20.00 Warszawska Orkiestra Sentymentalna i przygotowana pieczołowicie muzyka międzywojennych twórców żydowskich, czyli piosenki i pieśni m.in. Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Gaszyńskiego, Marcina Żytomirskiego, Emanuela Schlechtera i Jerzego Ryby oraz aranżacje m.in. Henryka Warsa i Henryka Rostworowskiego i wykonania orkiestr Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka.
W poniedziałek 1 sierpnia o 20.00 Yaron Trio z Lublina z programem Carmina Yudaica, pieśniami reprezentującymi różne nurty kultury żydowskiej, a śpiewanymi w jidysz, hebrajskim, francuskim, polskim i ladino. To jednocześnie opowieść o żydowskim świecie i jego różnorodności.
We wtorek 2 sierpnia o 20.00 w synagodze zespół Sentido i opowieści z żydowskiego miasteczka, jak „Kinder Yorn” Mordehaja Gebirtiga, „Oj mame” Abrahama Ellsteina, „Miasteczko Bełz” i „Friling” Alexandra Olshanetsky’ego, „Bei mir bistu shein” Sholoma Secundy czy „Oczy tej małej”, „Chwalmy Pana” Zygmunta Koniecznego.
W środę 3 sierpnia o 20.00 Magda Brudzińska Klezmer Trio z programem „Opowieści z serca”, najpiękniejsze piosenki, pieśni i melodie żydowskie, romskie, bałkańskie wykonane w jidysz i po polsku. Zabrzmią zatem „Rebeka”, „Gdy jedna łza”, „Sztejtele Belz”, „Ot azoj”, „Saposzkelech” czy „Baj Mir”.
W czwartek 4 sierpnia o 20.00 projekt „Jazzowe inspiracje” saksofonisty Piotra Barona, organisty Piotra Rojka i wrocławskiego Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, czyli utwory synagogalne – modlitwy, kołysanki, twórczość tradycyjna i ludowa oraz niespodzianki.
Festiwal Simcha 2022 – kuchnia żydowska, gdzie koszernie zjeść
Gdzie dobrze i koszernie zjeść? Choćby na Śniadaniu izraelskim, które zaplanowano w sobotę 30 lipca od 10.00 do 14.00 w ogrodzie Muzeum Etnograficznego. Wege Roots przyrządzą hity kuchni izraelskiej, będą m.in. klasyczny hummus z oliwą ziołową, marchewką, papryką i drożdżowym chlebkiem, bajgle z hummusem, sałatą, pomidorem, ogórkiem i jajkiem, czy krantz z kremem orzechowym i domową konfiturą z owoców sezonowych.
Gości przy śniadaniu zabawiał będzie (m.in. krótkimi gagami z repertuaru klasyków szmoncesu) Tomasz Kwetko-Bębnowski z wrocławskiego oddziału Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce. A nadmierne kalorie spalimy potem podczas warsztatów tańca żydowskiego z Dorotą Kapustą.
Koszerne smakołyki kupimy także podczas słynnego Jarmarku Żydowskiego, który odbywa się, tradycyjnie już, w niedzielę festiwalową (tym razem 31 lipca od 10.00 do 20.00). Oprócz jedzenia będzie rękodzieło, kosmetyki z Morza Martwego, ubrania.
Festiwal Simcha 2022 – spacery żydowskimi śladami
- 31.07, godz. 16.00 „Żydowski przystanek – Wrocław”, spacer z oprowadzaniem poprowadzi dr Anna Kałużna/Judaistyka – Uniwersytet Wrocławski, zapisy: zapisy(at)proarte.org.pl, wstęp wolny
- 1.08, godz. 15.30, Zwiedzanie Synagogi Pod Białym Bocianem, prowadzi Jerzy Kichler/Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu, zapisy: zapisy(at)proarte.org.pl, wstęp wolny
- 3.08, godz. 18.00, SIMCHA SPACERKIEM: Spacer literacko-historyczny na południu Wrocławia „Julius Schottländer i żydowscy kolekcjonerzy sztuki”, prowadzenie Tamara Włodarczyk, czytanie fragmentów literackich Tomasz Kwietko-Bębnowski, zapisy: zapisy(at)proarte.org.pl, wstęp wolny
- 4.08, godz. 16.00, Stary Cmentarz Żydowski, ul. Ślężna 37/39, prowadzi Aneta Ziółkowska /Muzeum Miejskie Wrocławia, zapisy: zapisy(at)proarte.org.pl, wstęp wolny
- 5.08, godz. 16.00, Zwiedzanie Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, prowadzenie prof. dr hab. Adam Jezierski/Uniwersytet Wrocławski, rozpoczęcie na Dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem, wstęp wolny.
Festiwal Simcha 2022 – naucz się hebrajskiego, ladino
Na bezpłatne i bez zapisów warsztaty językowe można wybrać się od 1-5 sierpnia, a poprowadzą je specjaliści z wrocławskiej judaistyki.
- 1-2.08 o 15.00 Język hebrajski prowadzi mgr Tomasz Duda
- 3-4.08. o 15.00 Jidysz prowadzi dr Anna Kałużna
- 5.08. o 15.00 Ladino, czyli język judeohiszpański prowadzi dr Agnieszka August-Zarębska.
Festiwal Simcha 2022 – warsztaty tańca z Gaga
W programie towarzyszącym Festiwalu Simcha 2022 genialne warsztaty tańca „Move On Together Israeli Way” prowadzone przez Patrycję Zasławską, która, jak sama przyznaje, zaczęła uczyć się tańca dopiero po 25. roku życia i podkreśla, że taniec jest dla każdego. Na plaży w Tel Awiwie, gdzie przebywała ostatnie pół roku spotykała ludzi, którzy uprawiają rozmaitą aktywność fizyczną – od joggingu poprzez tradycyjny taniec po akrobatykę.
Ciekawie zapowiada się też metoda Feldenkreisa, dżudoki i fizyka, który sam wyleczył się z kontuzji i pomagał innym usprawnić ciało. Nie zabraknie izraelskiego folkloru, bo był ważnym elementem tradycji, kiedy powstało państwo Izrael, a ludzie po ciężkim dniu pracy mogli zapomnieć w tańcu o trudach dnia codziennego.
2, 3 i 4 sierpnia: godz. 21:45 - warsztaty tańca izraelskiego. Prowadzi Dorota Kapusta. Dziedziniec, wstęp wolny.
Festiwal Simcha 2022 – ciekawe książki żydowskie
Podczas festiwalu ciekawie zapowiadają się spotkania z autorami książek o tematyce żydowskiej.
- 2.08., godz. 17.00, Aula Katedry Judaistyki (Judaistyka – Uniwersytet Wrocławski)
Spotkanie z Mirą Krum-Ledowską, autorką „Królewny z kukurydzy” (Wydawnictwo Kol lsze Publikacje), prowadzi dr hab. Joanna Degler
- 3.08., godz. 17.00, Klubokawiarnia Mleczarnia
Spotkanie wokół wybitnego dzieła pt. „Wchodzi koń do baru” (Znak Literanova), głośnej powieści izraelskiego prozaika Dawida Grosmana, który trzymał za nią Nagrodę Bookera.
- 4.08., godz. 17.00, Klubokawiarnia Mleczarnia
Spotkanie z Rafałem Hetmanem, reporterem, autorem książki „Izbica, Izbica” ( Wydawnictwo Czarne), prowadzi Ula Rybicka (Żydoteka). Książka była nominowana do Nagrody Historycznej „Polityki”, była w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. s
Festiwal Simcha 2022 – półkolonie dla dzieci
Od 26 do 31 lipca okazja, aby dzieci w wieku 8-12 lat wzięły udział w projekcie szkoły żydowskiej. Zamiast lekcji i odpytywania, będą zajęcia plastyczne, kulinarne, muzyczne, teatralne. Organizowane przez szkołę Tikkun Olam (nazwa oznacza naprawianie świata) półkolonie to okazja, aby najmłodsi poznali lepiej kulturę żydowską, która ma przecież nierozerwalny związek z Wrocławiem. Zapisy na szkola(at)tikkunolam.pl.