wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 34°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Kultura żydowska dla fanów klezmerów, kuchni i tańca. Od 30 lipca rusza 24. Festiwal Simcha

Magdalena Talik,
Podczas Festiwalu Simcha nie zabraknie tradycyjnych tańców żydowskich fot. mat. pras./FB Simchy
Podczas Festiwalu Simcha nie zabraknie tradycyjnych tańców żydowskich

Świetna muzyka klezmerska, spotkania wokół książek, spacery żydowskimi śladami na wrocławskim Borku, warsztaty tańca prosto z Tel Awiwu, żydowskie śniadanie w Muzeum Etnograficznym, jarmark na dziedzińcu synagogi, ale także półkolonie dla dzieci w formie szkoły żydowskiej. W sobotę, 30 lipca, zaczyna się Festiwal Simcha, którego nazwa oznacza radość. Impreza potrwa do 5 sierpnia.

Reklama

Festiwal Simcha 2022 – koncerty w synagodze

Koncerty od soboty 30 lipca, a wśród atrakcji choćby brzmienia klezmerskiej hawdali z ukraińskiej Odessy, Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Piotrem Baronem, czy Warszawska Orkiestra Sentymentalna z Simchowym Koncertem Rotariańskim. 

24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Kommuna Lux z Odessy wystąpi 30.07.2022 o godz. 22:01, czyli po ceremonii hawdali. Muzycy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem muzycznym wynikającym z połączenia porywającej muzyki klezmerskiej oraz znanych gangsterskich pieśni ludowych pochodzących z ich rodzinnego miasta. 

W niedzielę 31 lipca o 20.00 Warszawska Orkiestra Sentymentalna i przygotowana pieczołowicie muzyka międzywojennych twórców żydowskich, czyli piosenki i pieśni m.in. Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Gaszyńskiego, Marcina Żytomirskiego, Emanuela Schlechtera i Jerzego Ryby oraz aranżacje m.in. Henryka Warsa i Henryka Rostworowskiego i wykonania orkiestr Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. 

W poniedziałek 1 sierpnia o 20.00 Yaron Trio z Lublina z programem Carmina Yudaica, pieśniami reprezentującymi różne nurty kultury żydowskiej, a śpiewanymi w jidysz, hebrajskim, francuskim, polskim i ladino. To jednocześnie opowieść o żydowskim świecie i jego różnorodności.

We wtorek 2 sierpnia o 20.00 w synagodze zespół Sentido i opowieści z żydowskiego miasteczka, jak „Kinder Yorn” Mordehaja Gebirtiga, „Oj mame” Abrahama Ellsteina, „Miasteczko Bełz” i „Friling” Alexandra Olshanetsky’ego, „Bei mir bistu shein” Sholoma Secundy czy „Oczy tej małej”, „Chwalmy Pana” Zygmunta Koniecznego.

W środę 3 sierpnia o 20.00 Magda Brudzińska Klezmer Trio z programem „Opowieści z serca”, najpiękniejsze piosenki, pieśni i melodie żydowskie, romskie, bałkańskie wykonane w jidysz i po polsku. Zabrzmią zatem „Rebeka”, „Gdy jedna łza”, „Sztejtele Belz”, „Ot azoj”, „Saposzkelech” czy „Baj Mir”.

W czwartek 4 sierpnia o 20.00 projekt „Jazzowe inspiracje” saksofonisty Piotra Barona, organisty Piotra Rojka i wrocławskiego Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, czyli utwory synagogalne – modlitwy, kołysanki, twórczość tradycyjna i ludowa oraz niespodzianki.

Postanowiliśmy spróbować połączyć nasze siły twórcze. Zawsze mówiłem, że muzyka żydowska jest oddechem wieczności, a szczególnie synagogalna, jazz jako muzyka improwizowana wydaje się pochodzić z tego samego źródła.
Stanisław Rybarczyk, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha

Festiwal Simcha 2022 – kuchnia żydowska, gdzie koszernie zjeść

Gdzie dobrze i koszernie zjeść? Choćby na Śniadaniu izraelskim, które zaplanowano w sobotę 30 lipca od 10.00 do 14.00 w ogrodzie Muzeum Etnograficznego. Wege Roots przyrządzą hity kuchni izraelskiej, będą m.in. klasyczny hummus z oliwą ziołową, marchewką, papryką i drożdżowym chlebkiem, bajgle z hummusem, sałatą, pomidorem, ogórkiem i jajkiem, czy krantz z kremem orzechowym i domową konfiturą z owoców sezonowych.

Gości przy śniadaniu zabawiał będzie (m.in. krótkimi gagami z repertuaru klasyków szmoncesu) Tomasz Kwetko-Bębnowski z wrocławskiego oddziału Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce. A nadmierne kalorie spalimy potem podczas warsztatów tańca żydowskiego z Dorotą Kapustą.

Koszerne smakołyki kupimy także podczas słynnego Jarmarku Żydowskiego, który odbywa się, tradycyjnie już, w niedzielę festiwalową (tym razem 31 lipca od 10.00 do 20.00). Oprócz jedzenia będzie rękodzieło, kosmetyki z Morza Martwego, ubrania.

Festiwal Simcha 2022 – spacery żydowskimi śladami

Festiwal Simcha 2022 – naucz się hebrajskiego, ladino

Na bezpłatne i bez zapisów warsztaty językowe można wybrać się od 1-5 sierpnia, a poprowadzą je specjaliści z wrocławskiej judaistyki. 

Festiwal Simcha 2022 – warsztaty tańca z Gaga

W programie towarzyszącym Festiwalu Simcha 2022 genialne warsztaty tańca „Move On Together Israeli Way” prowadzone przez Patrycję Zasławską, która, jak sama przyznaje, zaczęła uczyć się tańca dopiero po 25. roku życia i podkreśla, że taniec jest dla każdego. Na plaży w Tel Awiwie, gdzie przebywała ostatnie pół roku spotykała ludzi, którzy uprawiają rozmaitą aktywność fizyczną – od joggingu poprzez tradycyjny taniec po akrobatykę. 

Podczas warsztatów pokażemy 5 współczesnych izraelskich technik ruchu, m.in. słynną obecnie na całym świecie technikę Gaga, którą przybliżą tancerze z Batsheva Dance Company, pracujący ze słynnym choreografem Ohadem Naharinem. Ciekawa jest też Metoda Ilana Leva, która taniec łączy z techniką masażu.
Patrycja Zasławska, pomysłodawczyni programu warsztatów

Ciekawie zapowiada się też metoda Feldenkreisa, dżudoki i fizyka, który sam wyleczył się z kontuzji i pomagał innym usprawnić ciało. Nie zabraknie izraelskiego folkloru, bo był ważnym elementem tradycji, kiedy powstało państwo Izrael, a ludzie po ciężkim dniu pracy mogli zapomnieć w tańcu o trudach dnia codziennego. 

2, 3 i 4 sierpnia: godz. 21:45 - warsztaty tańca izraelskiego. Prowadzi Dorota Kapusta. Dziedziniec, wstęp wolny.

Festiwal Simcha 2022 – ciekawe książki żydowskie 

Podczas festiwalu ciekawie zapowiadają się spotkania z autorami książek o tematyce żydowskiej.

Spotkanie z Mirą Krum-Ledowską, autorką „Królewny z kukurydzy” (Wydawnictwo Kol lsze Publikacje), prowadzi dr hab. Joanna Degler 

Spotkanie wokół wybitnego dzieła pt. „Wchodzi koń do baru” (Znak Literanova), głośnej powieści izraelskiego prozaika Dawida Grosmana, który trzymał za nią Nagrodę Bookera. 

Spotkanie z Rafałem Hetmanem, reporterem, autorem książki „Izbica, Izbica” ( Wydawnictwo Czarne), prowadzi Ula Rybicka (Żydoteka). Książka była nominowana do Nagrody Historycznej „Polityki”, była w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. s

Festiwal Simcha 2022 – półkolonie dla dzieci

Od 26 do 31 lipca okazja, aby dzieci w wieku 8-12 lat wzięły udział w projekcie szkoły żydowskiej. Zamiast lekcji i odpytywania, będą zajęcia plastyczne, kulinarne, muzyczne, teatralne. Organizowane przez szkołę Tikkun Olam (nazwa oznacza naprawianie świata) półkolonie to okazja, aby najmłodsi poznali lepiej kulturę żydowską, która ma przecież nierozerwalny związek z Wrocławiem. Zapisy na szkola(at)tikkunolam.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl