wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Impart w nowym miejscu od soboty 4 marca. Zobaczcie, gdzie chodzić na koncerty do Impart Centrum

Impart przy Mazowieckiej 17 przez najbliższych kilka lat przechodzić będzie gruntowny remont. W tym czasie na koncerty wybierzemy się do Impart Centrum ulokowanego w budynku dawnej Filharmonii Wrocławskiej przy Piłsudskiego 19. Inauguracja nowej przestrzeni już w sobotę 4 marca. Zobaczcie, jak teraz wygląda wnętrze i nowa scena Impart Centrum i jakie koncerty zaplanowano w marcu 2023.

Reklama

Impart jest jeden, o tym wiedzą wszyscy. Ale w nowej lokalizacji instytucja musiała mieć nową nazwę. Wyłoniono ją spośród 38 różnych propozycji (m.in. Impart 2.0., Stacja Impart, Przystanek Impart, Scena na Piłsudskiego). Wygrało Impart Centrum, bo odwołuje się do dawnej nazwy Centrum Sztuki Impart, nowa siedziba jest także położona w centrum Wrocławia.

Dawniej Filharmonia Wrocławska, dziś Impart Centrum

Budynek przy ul. Piłsudskiego 19 kojarzy się wrocławianom z dawną siedzibą Filharmonii Wrocławskiej. Ale od soboty 4 marca będzie tymczasowym domem dla Impartu, którego klasyczna siedziba przy ul. Mazowieckiej 17 jest remontowana i cała operacja potrwa kilka lat.

Impart przy Mazowieckiej, na chwilę obecną, przestał funkcjonować, z uwagi na to, że nie pozwala na to stan techniczny budynku, a scena wymaga ogromnych kosztów - wiemy to po ekspertyzie. Chcielibyśmy w tym roku przystąpić do przygotowania koncepcji i przyjrzeć się, jakie są możliwości związane z tym miejscem, aby jak najpełniej mogło służyć kulturze i z jakimi kosztami będzie się to wiązało. Prowadzimy dialog z władzami marszałkowskimi - z racji sąsiedztwa z Impartem - może udałoby się ten temat wspólnie poprowadzić, co zwiększyłoby szanse na pozyskanie środków na remont w obiekcie. W tak zwanym międzyczasie nie możemy sobie jednak pozwolić, aby Impart nie funkcjonował, stąd pomysł na uruchomienie przestrzeni przy Piłsudskiego.
Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM

Przez kilka najbliższych lat na koncerty przychodzić będziemy do nowego Impart Centrum w nowej lokalizacji. To strzał w dziesiątkę, choć niegdyś plany wobec tej lokalizacji były odmienne. 

Myśleliśmy, aby połączyć go z sąsiadującym budynkiem Szkoły Muzycznej „Łowiecka”. Ponieważ jednak jesteśmy w okresie poważnego kryzysu finansowego i lokalowego, odstąpiliśmy od tego zamiaru i postanowiliśmy przeznaczyć budynek dawnej Filharmonii Wrocławskiej na potrzeby Impartu, który od wielu lat ma kłopot z niedoinwestowaną sceną przy ul. Mazowieckiej.
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM

Impart Centrum – co się zmieni w budynku i na scenie

Niecałe trzy miesiące zajął remont głównej sali Impart Centrum. Przez lata w głównej sali dawnej Filharmonii Wrocławskiej była charakterystyczna scena amfiteatralna, drewniana, dostosowana do potrzeb orkiestry symfonicznej. Teraz wygląd sceny zmienił się nie do poznania. 

Jak wygląda scena w Impart Centrum

 • wyjęte zostały 2 pierwsze rzędy widowni
 • na środkowy poziom sceny położono 65 podestów o różnej wysokości, z tego 15 zrobionych na specjalne zamówienie. Na podesty położono 100 płyt o grubości 20mm, wszystko zostało zaimpregnowane. Cała scena jest podparta jest dodatkowo od dołu, aby wzmocnić jej nośność
 • na scenie konstrukcja aluminiowych rurek, do tego wyciągarki, do których przywieszone są rury, na których wieszany będzie sprzęt,
 • przednia kurtyna sterowana jest elektrycznie, podobnie jak tylny ekran (8m szerokości na 5m wysokości)
 • za ponad 900 tys. zł kupiono 43 najnowsze reflektory ledowe, także ruchome głowice
 • scena została specjalnie wypłaszczona, ma nową specjalną podłogę BT

Na widowni (obecnie na 400 miejsc) fotele dla publiczności zostały wyczyszczone i zaimpregnowane, a wyjęto aż dwa pierwsze rzędy, aby powiększyć scenę. 

Na otwarcie jesteśmy absolutnie gotowi, wszystkie pozostałe elementy pojawią się później, aby dodać smaku podczas koncertów.
Olga Nowakowska, dyrektor Strefy Kultury Wrocław

Pozostałe elementy to także projekty związane z akustyką. – Już wkrótce pojawią się paludamenty, czyli rodzaj materiału nad widownią, który zawiesza się, aby pochłaniał dźwięki odbite w niewłaściwy sposób i aby odbiór muzyczny był jak najlepszy. Z tyłu widowni zamontujemy też wkrótce specjalne dźwiękochłonne kurtyny – zapowiada Olga Nowakowska.    

Zmieniło się foyer, przy szatni pojawiły się stoliki z lampkami, neon „Impart Centrum” i sporo zieleni.

Wyremontowano toalety. A na fasadzie budynku napis „Filharmonia Wrocławska” zostanie zastąpiony neonem „Impart Centrum”. 

Impart Centrum – inauguracja 4 marca, zobaczcie koncerty

Inauguracja Impart Centrum w budynku dawnej Filharmonii Wrocławskiej przy Piłsudskiego w sobotę 4 marca wyjątkowym koncertem Urszuli Dudziak z okazji jej 80. urodzin. Jedna z największych postaci polskiej wokalistyki jazzowej, wydała ponad 50 albumów, występowała z wybitnymi jazzmanami, jak Herbie Hancock, Ron Carter, Nina Simone, Dee Dee Bridgewater, ale też ze Stingiem. Po latach śpiewana przez nią „Papaya” stała się międzynarodowym hitem.  

Z kolei w niedzielę 5 marca o 19.00 koncert aktora i piosenkarza Pawła Domagały, promocja najnowszej płyty „Narnia”. O Narnii Domagała mówi, że to kraina, do której każdy z nas musi wejść i stoczyć swoją walkę. „Miejsce, gdzie najpierw porządkujesz siebie, by móc zmieniać świat. W „Narnii” mówię wprost o swoich lękach, słabościach. To na pewno płyta najbardziej osobista i najbardziej terapeutyczna. Praca nad nią była pracą nad sobą”.  

Impart Centrum – wydarzenia w marcu 2023

 • 8 marca, godz. 19:00, Impart Centrum: Marcin Januszkiewicz „Osiecka po męsku”
 • 11 marca, godz. 19:00, Impart Centrum: „Trzecioligowy życia król” – koncert-spektakl
 • 12 marca, godz. 19:00, Impart Centrum: RGG i Robert Więckiewicz „Planet LEM”

Firlej – nowe otwarcie także w weekend 3-5 marca 2023

Ponieważ od 1 stycznia 2023, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, Strefa Kultury Wrocław połączyła się z Klubem Firlej przy Grabiszyńskiej tworząc jedną instytucję, w minionych tygodniach odświeżony został także Klub Firlej. Będzie miał nowe otwarcie, podobnie jak Impart Centrum, w weekend 3-5 marca 2023. Do tego znanego wrocławianom miejsca trafił specjalnie zakupiony sprzęt elektroakustyczny.

W piątek 3 marca o godz. 20.00 w Firleju dwa koncerty – Patricka the Pana i Mapym, w niedzielę 5 marca o godz. 12.00 w cyklu FIRLEJ DZIECIOM spektakl „Karmelek”.

Pod pseudonimem Patrick de Pan występuje Piotr Madej, alternatywny artysta młodego pokolenia z Krakowa, tekściarz, zdolny kompozytor, samodzielnie realizujący nagrania i produkcję. Dotychczas wydał cztery świetnie przyjęte albumy. Koncertować na jednych z najważniejszych festiwali muzycznych w kraju takich jak Open’er, OFF Festiwal czy Męskie Granie.

Mapa to solowy projekt Magdy Pasierskiej, artystki z Wrocławia, grającej w zespole Me Myself and I. Niedawno ukazała się pierwsza płyta Mapa „Wzywam Cię” i cechuje ją fakt, że twórczyni fascynuje się muzyką elektroniczną, pop. 

Firlej – wydarzenia w marcu 2023

 • 10 marca, godz. 19:00, Firlej: Antykabaret „Dobry Wieczór we Wrocławiu”: ANTYKABARET JEST KOBIETĄ
 • 12 marca, godz. 12:00, Firlej: FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Licho nie śpi”
 • 16 marca, godz. 18:00, Firlej: Przed premierą: Joanna Gorzała
 • 19 marca, godz. 12:00, Firlej: FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Niekończąca się historia”
 • 22 marca, godz. 20:00, Firlej: Klawo

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl