wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Wielka woda” najchętniej oglądanym polskim serialem Netfliksa. Co jeszcze było hitem w 2022?
Na zdjęciu plan filmowy „Wielkiej wody”, czyli kąpielisko w Srebrnej Górze, gdzie odtworzono Przedmieście Oławskie mat. pras. Netfliksa cc
Na zdjęciu plan filmowy „Wielkiej wody”, czyli kąpielisko w Srebrnej Górze, gdzie odtworzono Przedmieście Oławskie

Serial w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka był najchętniej oglądaną polską produkcją na Netfliksie w naszym kraju, jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, opierając się na badaniach firmy PlumResearch, która mierzy oglądalność na platformach streamingowych. Najchętniej oglądanym w Polsce serialem zagranicznym pozostał hit „Stranger Things” (w tym roku widzowie oglądali 4 sezon amerykańskiej produkcji).

Reklama

60 proc. tytułów na liście dziesięciu najchętniej oglądanych seriali na Netfliksie w 2022 roku zajmują produkcje amerykańskie, treści polskie to 20 proc. i kolejne 20 proc. to produkcje brytyjskie.

Zagraniczne seriale Netfliksa najchętniej oglądane w Polsce 

Na pierwszym miejscu, według badań PlumResearch (dla portalu Wirtualnemedia.pl) uplasował się serial „Stranger Things”, który obejrzało łącznie 3,7 mln użytkowników Netfliksa.

Serial, który – jak podkreśla Netflix – jest nostalgicznym ukłonem w stronę horrorów i filmów science fiction lat 80. – to gigantyczny frekwencyjny sukces już od sześciu lat. Za oceanem zdobył 38 nominacji do Emmy, grający w nim aktorzy z miejsca stali się gwiazdami (jak nastoletnia Millie Bobby Brown), a niektórzy wrócili do grania po przerwie (Winona Ryder). A projektujący kostiumy (w pierwszym sezonie jedną z kostiumografek była Polka Małgosia Turzańska) wylansowali na nowo modę na ciuchy z lat 80., którą błyskawicznie podchwyciły sieciówki (także w polskich sklepach można było kupić ubrania z kolekcji sygnowanej „Stranger Things”). 

Pod względem popularności na drugim miejscu (widownia 2,67 mln) znalazła się nowa produkcja spod ręki Tima Burtona – „Wednesday”, której tytułowa bohaterka (w tej roli Jenna Ortega) bystra i sarkastyczna prowadzi śledztwo w sprawie serii zabójstw, przysparzając sobie nowych przyjaciół - i wrogów - w Akademii Nevermore.  

Polaków zainteresowała także historia seryjnego mordercy Jeffreya Dahmera (w tej roli Evan Peters), który w ciągu kilkunastu lat zabił 17 nastoletnich chłopców i młodych mężczyzn. Serialu „Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” obejrzało 2,51 mln widzów.

Sporą widownię miał też serial „Turbulencje” (1,79 mln), którego bohaterami są pasażerowie samolotu, który w tajemniczych okolicznościach znika na 5 i pół roku. Gdy niespodziewanie samolot ląduje na lotnisku, wszyscy na pokładzie nie postarzeli się nawet o dzień.

Wciąż świetną oglądalność ma jeden z największych hitów serialowych ostatnich lat – stylowa gangsterska opowieść z lat 20. XX wieku z Birmingham, czyli „Peaky Blinders” (1,75 mln), który widzowie śledzą już od blisko 10 lat! 

Dobrze oglądał się familijny „Psi patrol” (1,65 mln) i kostiumowa, choć mocno uwspółcześniona opowieść „Bridgertonowie” (1,61 mln). Nie jest też zaskoczeniem zawsze wysoka pozycja klejnotu w koronie Netfliksa, czyli serialu „The Crown” (1,58 mln) o brytyjskiej rodzinie królewskiej. 

Wielka woda najchętniej oglądaną polską produkcją Netfliksa

Kręconą we Wrocławiu i opowiadającą o Powodzi Tysiąclecia „Wielką wodę” obejrzało na Netfliksie 2,67 mln i to w Polsce trzeci serial, po który najchętniej sięgali widzowie.

Za granicą produkcja w reżyserii Jana Holoubka i Barłomieja Ignaciuka zebrała też doskonałe wyniki. W Stanach Zjednoczonych wynik wynosił 7,98 mln, zaś w Wielkiej Brytanii 1,37 mln. 

„Wielka woda” jest wielkim sukcesem za sprawą wielu czynników – niezłego scenariusza, dobranej pieczołowicie obsady, zdjęć (m.in. realizowanych we Wrocławiu) czy efektów specjalnych, które rzeczywiście działają na ekranie.

O czym jest serial „Wielka woda” Netfliksa

Losy bohaterów „Wielkiej wody” śledzimy niemal dzień po dniu, poczynając od 25 maja 1997 roku, kiedy u wojewody dolnośląskiego odbywa się właśnie narada przed papieską pielgrzymką. Włodarze są zajęci trasami przejazdu papamobile, więc bagatelizują faks z analizą zagrożenia powodziowego dla Wrocławia od J. Tremer. „Jaka powódź? Przecież susza jest” – są przekonani.

Tydzień później – 8 lipca – na Żuławach Wiślanych wyniki pomiarów nie kłamią. I mieszkająca tam hydrolożka Jaśmina Tremer (w tej roli Agnieszka Żulewska) doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jej interwencja przynosi skutek – zostaje poproszona jako ekspertka do Wrocławia przez lokalnego polityka z kręgu wojewody, Jakuba Marczaka (Tomasz Schuchardt). Zaproszenie nie jest tylko wyjazdem służbowym, dwoje łączy wspólna przeszłość, choć nie od razu ją poznajemy. 

Tremer nie jest w mieście tylko gościem, niegdyś tu mieszkała, wciąż mieszka tu jej matka (Anna Dymna w niesamowitej charakteryzacji, niemal nie do poznania), a demony przeszłości (dawni znajomi) ścigają na każdym kroku. Hydrolożka odcina się od wszystkiego rzucając się w wir pracy. A prawdziwy kataklizm dopiero się zbliża i nie tylko naukowcy i włodarze, ale przede wszystkim zwykli wrocławianie będą musieli stawić mu czoła. 

Drugim polskim tytułem najchętniej oglądanym przez Polaków okazał się serial „Zachowaj spokój” (1,66 mln).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl