O czym jest film „Pani od polskiego”
Główną bohaterką filmu Radosława Piwowarskiego jest wiejska nauczycielka Eliza, silna i niezależna idealistka (Sylwia Skrzypczak-Piękoś), która mieszka na Kresach. Jest 1942, a kobieta urodziła właśnie nieślubne dziecko, którego ojcem jest jej ukochany Stach (Vitalik Havryla), wiejski zawadiaka, właśnie zesłany na roboty do III Rzeszy. Eliza wraz z niemowlęciem rusza, aby go odnaleźć. Udaje jej się to we Frankfurcie i wtedy decyduje się związać swój los z losem Stacha.
Oboje zaczynają w Niemczech pracę na roli, są głodni i poniżani. Kobieta cały czas walczy o godność, o życie dziecka – i co najtrudniejsze – o miłość mężczyzny, który początkowo uznawał ich relację za przelotny romans. Teraz w ogniu wojennej próby oboje poznają się naprawdę, a istniejąca między nimi więź zmienia się wraz z upływem czasu.
Autorem scenariusza jest reżyser Radosław Piwowarski, zdjęcia robi Arkadiusz Tomiak, za scenografię odpowiada Wojciech Żogała, za kostiumy Agata Culak. Charakteryzację robi słynny Waldemar Pokromski (odpowiedzialny m.in. za przeobrażenie aktorów w „Zemście” Wajdy, czy „Pachnidle” Tykwera).
Filmowcy na Szajnochy – zobaczcie kręcone tu filmy
Ulica Szajnochy jest wyjątkowo filmowym miejscem. Ostatnio zdjęcia do swojego znakomitego filmu kręcił tu Michał Kwieciński (w „Filipie” przy Szajnochy znajdował się hotel, w którym pracował tytułowy bohater).
Z kolei w ubiegłym roku swój nowy obraz realizował w pałacu Wallenberg-Pachaly belgijski reżyser Tim Mielants. Obraz „Wil” obejrzymy wkrótce na platformie Netflix.