Ushguli to kilka osad leżących powyżej 2000 metrów nad poziomem morza w Gruzji. Rozciągają się z nich panoramy na najwyższe pasma Kaukazu, a w krajobrazie samych wiosek dominują kamienne wieże obronne.
Brama Wrocławska w podwrocławskiej Oleśnicy to średniowieczna budowla z wieżą, która niegdyś jako jedna z czterech bram była częścią obwarowań miejskich. Zachowała się jako jedyna i dziś mieści się w niej galeria, w której do końca kwietnia prezentowana jest wystawa malarstwa „W innym miejscu”. Na ceglanych ścianach wiszą 22 obrazy wykonane techniką akrylową lub wodno-olejną.
— Pierwszy cykl to wspomnienie z dwóch podróży do Gruzji, która mnie absolutnie zafascynowała. Malowałam wrażenia, które po nich pozostały. Urzekło mnie zwłaszcza jedno miejsce, Ushguli — powiedziała na wernisażu Dorota Jednoróg, absolwentka studiów podyplomowych z malarstwa na wrocławskiej ASP. — Cieszę się, że tu jesteśmy, bo mogliśmy przecież zostać w domu i sprzątać na święta — zażartowała.
„W innym miejscu” w Bramie Wrocławskiej
Kolejne obrazy to wrażenia na temat pór roku. — Oddawałam swoje nastroje, wyobrażenia, uczucia związane z jesienią oraz to, jak barwnie zmienia się pejzaż i jak się go odbiera, gdy nadchodzi zima. Zapraszam do ich osobistego odbioru, wejścia w nie i przeżycia — zachęca Mirosława Sauć, druga z autorek.
Żeby zacząć malować, konieczna jest przede wszystkim wewnętrzna potrzeba, ale nie jest to oczywiste, że od razu zaczynamy tworzyć. Do tego potrzebna jest też odwaga. Musimy dać sobie przyzwolenie, żeby tworzyć, a jednocześnie powinniśmy zaopiekować się swoim wewnętrznym twórcą. Proces twórczy nie jest łatwy i odbywa się na wielu poziomach.kuratorka, Agnieszka Semaniszyn-Konat
Zestaw dopełniają obrazy Błażeja Organisty, w tym proponujące podróż do podziemi zamku Książ w Wałbrzychu i odwołujące się do ruchu artystycznego arte povera, czyli sztuki ubogiej, wykorzystującej przedmioty codziennego użytku i skupiającej się na surowości materiałów.
Najnowsze prace artystów osadzone w szerokim kontekście pejzażu, zabierają widza w symboliczną podróż do osobistych miejsc i przestrzeni ich malarskiej, ale również realnej podróży. Cechą wspólną prezentowanych prac jest ich abstrakcyjna kompozycja, wrażliwość na materię malarską oraz obszary artystycznych poszukiwań. To, co je różnicuje to gest, stylistyka oraz synteza malarska symbolizująca alchemię miejsca jako celu i drogi do celu. Artyści wyrażają swoją prawdę zniuansowanym językiem, zachęcając odbiorcę do podjęcia tej wędrówki, w której sami podążają. Nie szkodzi, jeśli spotkamy się w innym miejscu.opis kuratorski
Wystawa „W innym miejscu”
Miejsce: Galeria Brama Wrocławska, Oleśnica (Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy), ul. Wrocławska 24
Termin: 23 marca – 30 kwietnia
Artyści: Dorota Jednoróg, Mirosława Sauć i Błażej Organisty (absolwenci malarstwa podyplomowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Anny Marii Kramm)
Kuratorki: Sylwia Mucha (ASP Wrocław) i Agnieszka Semaniszyn-Konat (SWPS Wrocław)
Wstęp wolny