wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Wrocław, Ushguli i Oleśnica, czyli „W innym miejscu”. Zdjęcia z wernisażu wystawy absolwentów ASP Wrocław

Wrocław, Ushguli i Oleśnica, czyli „W innym miejscu”. Zdjęcia z wernisażu wystawy absolwentów ASP Wrocław

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Po lewej: Brama Wrocławska, po prawej: kobieta patrząca na obraz fot. Galeria Brama Wrocławska
Po lewej: Brama Wrocławska, po prawej: kobieta patrząca na obraz

Trójka absolwentów ASP Wrocław połączyła Wrocław, gruzińskie Ushguli i dolnośląską Oleśnicę. Mostem jest malarstwo prezentowane na wystawie „W innym miejscu” w Bramie Wrocławskiej. Można ją oglądać do końca kwietnia. Zostawiamy zdjęcia z wernisażu.

Reklama

Ushguli to kilka osad leżących powyżej 2000 metrów nad poziomem morza w Gruzji. Rozciągają się z nich panoramy na najwyższe pasma Kaukazu, a w krajobrazie samych wiosek dominują kamienne wieże obronne.

Brama Wrocławska w podwrocławskiej Oleśnicy to średniowieczna budowla z wieżą, która niegdyś jako jedna z czterech bram była częścią obwarowań miejskich. Zachowała się jako jedyna i dziś mieści się w niej galeria, w której do końca kwietnia prezentowana jest wystawa malarstwa „W innym miejscu”. Na ceglanych ścianach wiszą 22 obrazy wykonane techniką akrylową lub wodno-olejną.

— Pierwszy cykl to wspomnienie z dwóch podróży do Gruzji, która mnie absolutnie zafascynowała. Malowałam wrażenia, które po nich pozostały. Urzekło mnie zwłaszcza jedno miejsce, Ushguli — powiedziała na wernisażu Dorota Jednoróg, absolwentka studiów podyplomowych z malarstwa na wrocławskiej ASP. — Cieszę się, że tu jesteśmy, bo mogliśmy przecież zostać w domu i sprzątać na święta — zażartowała.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Dorota Jednor&oacute;g z cyklu Ushguli, akryl na pł&oacute;tnie, 2024</p> fot. materiały prasowe
Dorota Jednoróg z cyklu Ushguli, akryl na płótnie, 2024

„W innym miejscu” w Bramie Wrocławskiej

Kolejne obrazy to wrażenia na temat pór roku. — Oddawałam swoje nastroje, wyobrażenia, uczucia związane z jesienią oraz to, jak barwnie zmienia się pejzaż i jak się go odbiera, gdy nadchodzi zima. Zapraszam do ich osobistego odbioru, wejścia w nie i przeżycia — zachęca Mirosława Sauć, druga z autorek.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Mirosława Sauć z cyklu Zimowe impresje, technika własna na pł&oacute;tnie, 2024</p> fot. materiały prasowe
Mirosława Sauć z cyklu Zimowe impresje, technika własna na płótnie, 2024

Żeby zacząć malować, konieczna jest przede wszystkim wewnętrzna potrzeba, ale nie jest to oczywiste, że od razu zaczynamy tworzyć. Do tego potrzebna jest też odwaga. Musimy dać sobie przyzwolenie, żeby tworzyć, a jednocześnie powinniśmy zaopiekować się swoim wewnętrznym twórcą. Proces twórczy nie jest łatwy i odbywa się na wielu poziomach.
kuratorka, Agnieszka Semaniszyn-Konat

Zestaw dopełniają obrazy Błażeja Organisty, w tym proponujące podróż do podziemi zamku Książ w Wałbrzychu i odwołujące się do ruchu artystycznego arte povera, czyli sztuki ubogiej, wykorzystującej przedmioty codziennego użytku i skupiającej się na surowości materiałów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Błażej Organisty, Brązowy, akryl na pł&oacute;tnie, 60 x 80 cm, 2022</p> fot. materiały prasowe
Błażej Organisty, Brązowy, akryl na płótnie, 60 x 80 cm, 2022

Najnowsze prace artystów osadzone w szerokim kontekście pejzażu, zabierają widza w symboliczną podróż do osobistych miejsc i przestrzeni ich malarskiej, ale również realnej podróży. Cechą wspólną prezentowanych prac jest ich abstrakcyjna kompozycja, wrażliwość na materię malarską oraz obszary artystycznych poszukiwań. To, co je różnicuje to gest, stylistyka oraz synteza malarska symbolizująca alchemię miejsca jako celu i drogi do celu. Artyści wyrażają swoją prawdę zniuansowanym językiem, zachęcając odbiorcę do podjęcia tej wędrówki, w której sami podążają. Nie szkodzi, jeśli spotkamy się w innym miejscu.
opis kuratorski

Wystawa „W innym miejscu”

Miejsce: Galeria Brama Wrocławska, Oleśnica (Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy), ul. Wrocławska 24

Termin: 23 marca – 30 kwietnia

Artyści: Dorota Jednoróg, Mirosława Sauć i Błażej Organisty (absolwenci malarstwa podyplomowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Anny Marii Kramm)

Kuratorki: Sylwia Mucha (ASP Wrocław) i Agnieszka Semaniszyn-Konat (SWPS Wrocław)

Wstęp wolny

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl