Od blisko sześćdziesięciu lat wystawy wielkanocne we wrocławskim Muzeum Etnograficznym są ważnym doświadczeniem badawczym i antropologicznym. To niezwykła okazja do obserwowania rozwoju, kierunku zmian i artystycznych trendów tworzenia rekwizytów i ozdób świątecznych.Agnieszka Szepetiuk-Barańska, kuratorka wystawy Pisanki i palmy wielkanocne
Pisanki, palmy, pająki w muzeum
Na wystawie obejrzymy pisanki ozdobione w różnych, często najbardziej wymagających, technikach (batikowej, rytowniczej, aplikacyjnej), oklejane m.in. włóczką, ale także potraktowane...wiertłem dentystycznym, czy oplecione cyną i z masą bursztynową.
W tym roku atrakcją będą pająki wielkanocne, rodzaj dekoracji wiejskich izb przywodzący na myśl żyrandole, a wykonany m.in. ze słomy, czy kolorowej bibuły.
Nie zabraknie współcześnie wykonanych kartek świątecznych, a sporą atrakcją jest także archiwalny film z lat 60. XX wieku nakręcony podczas badań terenowych (regionalne obrzędy związane z witaniem wiosny (gaik) i pożegnaniem zimy) prowadzonych przez Muzeum Etnograficzne na Dolnym Śląsku.
Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym – 23 marca
Wydarzeniem dopełniającym wystawę jest organizowany od lat i niezwykle popularny kiermasz wielkanocny, który w tym roku odbędzie się w sobotę 23 marca od 10.00-16.00 w Muzeum Etnograficznym. Wstęp jest wolny.
Smacznej szynki i jajeczka w ten świąteczny ranek, a w koszyczku wielkanocnym samych niespodzianek! Kartka się tworzy, proszę czekać...Twoja e-kartka