Czym jest Przegląd Survival
To wyjątkowa prezentacja sztuki współczesnej w wyjątkowych przestrzeniach Wrocławia. Przegląd Sztuki Survival odbywa się co roku w innym miejscu. Na prezentacje projektów artystycznych wybierane są budynki lub przestrzenie użyteczności publicznej ‒ miejsca zapomniane, czasem opuszczone lub zaniedbane, zawieszone pomiędzy minionymi czasami swojej świetności a niepewną i nieokreśloną przyszłością. Oglądaliśmy już prace artystów m.in. w przepompowni Portu Miejskiego, czy w Pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych, a także dawnym szpitalu przy Traugutta.
W tym roku miejscem 21. Przeglądu Sztuki Survival jest dawna Zajezdnia Popowice.
Motto Survivalu 2023 – Erzac (namiastka, podróbka)
W komunistycznej Polsce erzacem określało się produkt, który udaje ten prawdziwy, najczęściej niedostępny, bo z zagranicy. Erzacem były choćby wyroby czekoladopodobne, ale organizatorzy Survivalu podkreślają, że namiastka dotyczyła nie tylko produktów spożywczych, ale też ubrań, benzyny, czy materiałów budowlanych, a także...pracy kobiet, które zastąpiły w fabrykach zbrojeniowych, górnictwie, komunikacji miejskiej mężczyzn powołanych na front.
Do tego hasła odnosili się artyści, którzy przysłali do Fundacji Art Transparent swoje propozycje realizacji na 21. edycję Przeglądu Sztuki Survival. W przestrzeniach Zajezdni Popowice jeszcze we wtorek 27 czerwca do 22.00 obejrzymy kilkadziesiąt dzieł z malarstwa, rzeźby, instalacji, wideo czy projektów dźwiękowych.
Survival 2023 – tłumy w weekend
Weekend otwarcia 23-25 czerwca udowodnił, że przegląd ma wiernych fanów, którzy cierpliwie będą czekać na zwiedzanie. Organizatorzy uprzedzają, że przed wejściem trzeba będzie odstać swoje. (liczba osób mogąca przebywać równocześnie na terenie Survivalu jest ograniczona). Po minięciu bramy i wejściu na teren Przegląd z prawej strony będzie info punkt. Nasze osoby wolentariackie udzielą Ci wszystkich potrzebnych informacji. Otrzymasz również wydrukowaną mapę Przeglądu.
Uwaga! Na terenie Zajezdni Popowice znajdziemy wiele barier architektonicznych, jak wąskie klatki schodowe, nierówne, brukowane nawierzchnie (niekiedy z wtopionymi szynami tramwajowymi). Niektóre pomieszczenia są zaciemnione, o niskim stropie. Trzeba zachować czujność przy oglądaniu prac artystów.
Dzieła obejrzymy w czterech budynkach znajdujących się w różnych miejscach Zajezdni.
- w budynku A z poziomu gruntu dostępna jest tylko jedna przestrzeń – hala z neonami. Na pozostałe prowadzą wąskie schody na piętro. Część ekspozycji znajduje się także w podziemiu, do którego również prowadzą schody. Ta część jest wyciemniona, a eksponowane w niej prace wideo mogą generować głośny dźwięk i silne bodźce świetlne, które dodatkowo nakładają się na siebie
- budynek B to parterowa hala z zaparkowanymi zabytkowymi tramwajami
- budynek C to rozległa, parterowa hala (tu znajdziemy też klub festiwalowy)
- budynek D, czyli stara kotłownia, nie jest dostępny z poziomu gruntu. Eksponowane są w nim prace dźwiękowe, które mogą generować głośne, nagłe dźwięki.
W budynku D we wtorek 27 czerwca o 19.00 koncert Mai Miro. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona!