wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 21:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Tak wyglądały sklepy i bary w latach 50. i 60. we Wrocławiu

Sklep z wełnami Merino przy pl. PKWN (obecnie pl. Legionów), bar Wiking na ul. Świerczewskiego (obecnie ul. Piłsudskiego) i słynny Klub Dziennikarza przy Podwalu – nowa wystawa Muzeum Architektury „Nowoczesne wnętrze” jest jak wehikuł czasu - prezentuje i przypomina miejsca znane i lubiane we Wrocławiu z lat 50. i 60. XX w., czyli z czasów „wielkiej odwilży”. Większość z nich nie ma już na mapie miasta. Warto zobaczyć, jak wyglądały.

Reklama

Lata 50. i 60. ubiegłego wieku to okres gwałtownych zmian społecznych i kulturowych, widocznych także w architekturze wnętrz. Nowa wystawa w Muzeum Architektury prezentuje innowacje w ich projektowaniu, które były odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania czasów „wielkiej odwilży”.

- Od syntetycznych tworzyw po ikoniczny fotel 366 Józefa Chierowskiego - na wystawie pokażemy wyjątkowe dzieła studentów Władysława Winczego, którzy przełamywali konwencjonalne podejście do designu, wprowadzając nowe materiały i twórcze rozwiązania. Dawny Klub Dziennikarza, Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, cepelia, kawiarnie, bary mleczne - większość tych miejsc zniknęła z mapy miasta, zanim zdążyliśmy się z nimi pożegnać. Jak zmieniało się wrocławskie mieszkanie i przestrzeń publiczna w czasach politycznej odwilży? Zapraszamy do Muzeum Architektury!
Marta Czyż, rzeczniczka prasowa Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz zdjęcia z wystawy „Nowoczesne wnętrze” w Muzeum Architektury!

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wystawa "Nowoczesne wnętrze" w Muzeum Architektury we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky
Wystawa "Nowoczesne wnętrze" w Muzeum Architektury we Wrocławiu

W przypadku architektury wnętrz ton w naszym regionie nadawał Władysław Wincze – projektant wnętrz i mebli, członek Spółdzielni Artystów „Ład”, propagator rzemieślniczych form produkcji, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz wrocławskiej PWSSP (w latach 1956–1964 kierownik Studium Architektury Wnętrz) - pisze kurator wystawy dr Tomasz Mikołajczak z ASP.

I dodaje, że ciekawym kontrapunktem wobec twórczych idei Winczego były koncepcje nowych rozwiązań projektowych tworzone przez grupę jego studentów i studentek, zafascynowanych nowoczesnością.

To nowoczesne podejście widoczne było nie tylko w projektach wnętrz, ale również sprzętów. Przy ich produkcji wykorzystywano nowe materiały, w tym syntetyczne surowce, które zastąpiły trudno dostępne wówczas drewno. Mowa tu o dermie, nylonie, ale też o żelazie, szkle i tkaninach.

Meble odznaczały się pomysłowymi kształtami, kompaktowymi proporcjami i lekkością form. W większości przypadków były one przeznaczone do produkcji przemysłowej, choć spośród prezentowanych na wystawie prototypów do obrotu handlowego trafił jedynie fotel 366, opracowany przez Józefa Chierowskiego, który z czasem stał się ikoną polskiego dizajnu czasów PRL-u.
Dr Tomasz Mikołajczak, kurator wystawy

  • Wystawa „Nowoczesne wnętrze” będzie prezentowana w Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej od 21 listopada 2024 do 16 marca 2025 roku.

Więcej informacji na stronie Muzeum Architektury. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl