Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius – nominacje
Ogłoszenie Nagrody Silesius za całokształt twórczości jest już tradycją i odbywa się podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W tym roku nazwisko poznamy w czwartek 15 maja o 17.00, a ogłoszeniu laureatki/laureata towarzyszyć będzie dyskusja o twórczości zwyciężczyni bądź zwycięzcy.
Ponadto podczas Festiwalu Silesius poznamy listę książek nominowanych do Nagrody Silesius w kategoriach: Debiut roku i Książka roku.
Pełny program Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2025 znajdziemy na stronie imprezy.
Jubileusz Ewy Lipskiej
Jedną z laureatek Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości jest znakomita poetka Ewa Lipska i to ona będzie gościem jubileuszu, który już we wtorek 13 maja o 17.00. Tam trzeba być!
Festiwalu Poezji Silesius 2025 – czym jest poezja?
Tematem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2025 jest hasło „Gdzie są rymy?”. I w ślad za tym pytaniem pojawią się i inne – jak jest poezja? Jaka może być? Jaka być powinna? Kto obecnie w Polsce opowiada, tłumaczy poezję? Kogo o poezję można pytać?
Czeka nas kilka spotkań w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) wokół tematów związanych z poezją:
- środa 14 maja, godz. 19.30, rozmowa „Gdzie są rymy? Gdy wybierają prozę” z Urszulą Honek i Krzysztofem Siwczykiem o ich najnowszych książkach prozatorskich i o tym, kiedy poezja przestaje osobom piszącym wystarczać. Prowadzenie: Emilia Konwerska;
- czwartek 15 maja, godz. 20.00, debata „Gdzie są rymy? O slamach poetyckich”, czyli o tym, czy slam potrzebuje literatury (albo na odwrót). Gośćmi będą kreujący slamerskie sceny w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu: Magdalena Walusiak, Łukasz Lorenc i Wojciech Kobus. Prowadzenie: Weronika Zwierzyńska (BroCat);
- sobota 17 maja, godz. 15.00, rozmowa „Gdzie są rymy?” wokół książek „Autoportret z okruchów” i „Krok i rytm” prezentujących twórczość krytycznoliteracką Tomasza Burka i Jacka Łukasiewicza z udziałem redaktorów tomów: Andrzeja Skrendy i Pawła Mackiewicza. Prowadzenie: Dobrawa Lisak-Gębala;
- sobota 17 maja, godz. 16.30, debata „Gdzie są rymy? Komu wolno pisać o poezji” z udziałem Dawida Kujawy, Barbary Rojek i Jakuba Skurtysa o kondycji współczesnej krytyki poetyckiej, jej miejscu w świecie mediów i o tym, jakie kompetencje powinny posiadać osoby oceniające twórczość innych. Prowadzenie: Waldek Mazur;
Festiwal Silesius – będą gwiazdy poezji
Na pewno warto poznać Marit Kaplę, pisarkę i dziennikarkę, której olbrzymi poetycki tom „Osebol” (o jego polskim przekładzie opowie we Wrocławiu), gdzie sportretowała mieszkańców miejsca, które w dzieciństwie było jej bardzo drogie, został w Szwecji bestsellerem. Spotkanie z autorką 13 maja o 20.00.
Jacka Podsiadły nie trzeba czytelnikom przedstawiać, a tym razem, w środę 14 maja o 17.00 przeczyta swoją poezję do muzyki, w ciemności. To propozycja także dla osób z niepełnosprawnością wzroku!
Z kolei premiera „Dunaj. Chyłe pola”, nowego tomu Małgorzaty Lebdy w sobotę 17 maja o 18.00, a z autorką i laureatką m.in. Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej porozmawia Paweł Mackiewicz.
Festiwal Silesius 2025 – gdzie odbywają się wydarzenia
Większość wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2025 odbywa się w Klubie Proza.
- Proza – klub Wrocławskiego Domu Literatury
- Księgarnia Tajne Komplety
- Kino Nowe Horyzonty (wydarzenia towarzyszące)
- Park Słowackiego (tu zaplanowano szereg wydarzeń w sobotę 17 maja od 12.00. Będzie można oglądać poetyckie rozgrywki w bule. A o 20.00 koncert zespołu Ślina)
- Przejście Garncarskie
Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius – historia
Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius ma już dziesięcioletnią tradycję. Po raz pierwszy odbył się w maju 2016 roku jako wydarzenie towarzyszące Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius, którą miasto Wrocław przyznaje od 2008 roku.
Od pięciu lat wręczanie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius można śledzić w październiku (podczas wspólnej gali honorowani są poeci oraz prozaicy – Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus).
Ale Festiwal Silesius w maju stanowi prolog sezonu nagród, będąc jednym z głównych elementów kreowania dużego, niemal całorocznego święta poezji.
Festiwal Poezji Silesius – wstęp wolny
Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2025 potrwa od 13 do 18 maja we Wrocławiu. Wstęp na niemal wszystkie wydarzenia jest wolny. Jeśli nie będziemy mogli uczestniczyć w nich osobiście, zawsze można je śledzić na żywo online na profilach na Facebooku: Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury.