wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Renoma jest kinem, a Dolmed urzędem? Takie rzeczy tylko w serialu „Doppelgänger. Sobowtór”

Na platformie Max zadebiutował niedawno nowy miniserial Jana Holoubka „Doppelgänger. Sobowtór”. To szpiegowski thriller z akcją rozgrywającą się od 1946 do lat 90. Reżyser po raz kolejny kręcił zdjęcia we Wrocławiu i w każdym z epizodów zobaczymy wiele znanych nam miejsc. Przekonajcie się, które znane budynki zagrały w opowieści o dwóch mężczyznach połączonych tajemnicą z przeszłości.

Reklama

Doppelgänger – zły bliźniak, podwójny wędrowiec

Dwóch głównych bohaterów serialu „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka żyje w dwóch krajach. Szpiegujący dla peerelowskiej Polski Hans (Jakub Gierszał) żyje i pracuje w Strasburgu, zaś sprzyjający solidarnościowym zmianom w kraju Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) ma rodzinę i pracę w Gdańsku.

Galeria zdjęć

Ich biografie nie mogłyby się bardziej różnić, ale obaj czują, że coś lub ktoś ich prześladuje. Tytułowy doppelgänger (w języku niemieckim doppelgänger oznacza „podwójnego wędrowca”, czyli kogoś, kto porusza się w taki sam sposób jak druga osoba) to mroczny duch żywej osoby, nazywany też złym bliźniakiem. Ujrzenie własnego doppelgängera było zapowiedzią śmierci albo choroby.

Dlaczego bohaterowie mają sobowtóra? To zagadka, której rozwiązanie poznajemy w czteroodcinkowym serialu, jaki jest rozwinięciem kinowego filmu „Doppelgänger. Sobowtór”, jaki oglądaliśmy w kinach w ubiegłym roku. 

Akcja serialu, który jest dostępny na platformie Max, rozpoczyna się zimą 1946 roku w Grudziądzu, z którego ucieka Niemka. Zostawia swojego synka, naznaczając go wcześniej blizną, by móc go kiedyś rozpoznać. 

Potem przenosimy się do drugiej połowy lat 70. Do Strasburga przyjeżdża właśnie Hans (Jakub Gierszał), szpieg z PRL-u. W tym samym czasie w Gdańsku na pogrzebie swojej matki przemawia Jan Bitner (Tomasz Schuchardt). Losy obu mężczyzn połączy szczególna przeszłość, ale i niespokojne czasy zmian. 

Wrocław jako Strasburg, ale i Gdańsk

Wrocław i wiele tutejszych miejsc gra lokalizacje, przede wszystkim w Strasburgu, ale i w Gdańsku. W których scenach serialu „Doppelgänger. Sobowtór” zobaczycie znane budynki we Wrocławiu?

  • Dworzec Główny gra dworzec kolejowy w Strasburgu.
  • Hotel Monopol to w serialu ekskluzywny sklep z ubraniami, w którym dokonuje się wizerunkowa metamorfoza Hansa.
  • Dom Handlowy Kameleon to tło w scenie, kiedy Hans postanawia rozpocząć większą karierę i wręcza ulotki przechodniom.
  • Dom Handlowy Renoma gra kino w Strasburgu, do którego chodzi Hans. To jedna z najciekawszych metamorfoz. Renoma idealnie pasuje jako miejsce rozrywki. 
  • Dolmed gra miejsce pracy Hansa w Strasburgu, czyli wydział ds. imigrantów.
  • Kolegiata pw. św. Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim gra kościół w Gdańsku, w którym kazanie głosi ksiądz Jerzy Popiełuszko. Na mszy obecny jest Jan Bitner i jego rodzina.
  • Sukiennice grają w dwóch ważnych scenach. Za dnia można przejechać z Sukiennic do rynku i w tym miejscu Hansa prześladuje widok zamaskowanej postaci o dwóch twarzach wśród grupy komediantów.

<p>Na zdjęciu przygotowania do sceny z serialu&nbsp;&bdquo;Doppelg&auml;nger. Sobowt&oacute;r&rdquo;, statyści w Sukiennicach</p> fot. Grzegorz Rajter
Na zdjęciu przygotowania do sceny z serialu „Doppelgänger. Sobowtór”, statyści w Sukiennicach

  • Z kolei nocne zdjęcia w Sukiennicach pokazują tę samą uliczkę, którą Hans z przyjaciółką wracają do domu.   

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama