wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera filmu „Kos”. Spotkanie z twórcami
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu aktor Robert Więckiewicz w kostiumie z XVIII wieku,  z portretem Kościuszki w dłoni, zagląda do karety fot. Łukasz Bąk
Na zdjęciu aktor Robert Więckiewicz w kostiumie z XVIII wieku, z portretem Kościuszki w dłoni, zagląda do karety

Od piątku 26 stycznia w kinach nietypowy film historyczny „Kos”, bo reżyser Łukasz Maślona postanowił pokazać Tadeusza Kościuszkę prawie jak bohatera westernu. Obraz nagrodzono Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z twórcami można się będzie spotkać w Panoramie Racławickiej 26 stycznia o 10.30. Na pytania odpowiedzą reżyser i grający jedną z głównych ról w filmie - Bartosz Bielenia. Wstęp wolny.

Reklama

Kościuszko jak bohater filmów Tarantino

Historia przygotowań do wybuchu insurekcji Kościuszkowskiej, ale opowiedziana niezwykle dynamicznie, ze specyficznym poczuciem humoru. Nieprzypadkowo „Kosa” określa się nie jako film historyczny, a historyczne kino akcji i niektórzy doceniają w nim klimat jak z filmów Quentina Tarantino. 

Zaś akcja obrazu w reżyserii Pawła Maślony zaczyna się na ekranie wiosną pamiętnego 1794 roku. Do kraju powraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak) i ma już w planach powstanie przeciwko Rosjanom, do którego pragnie zmobilizować zarówno szlachtę, jak i chłopów. Wraz z Kosem podróżuje przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Jacek Braciak w roli Kościuszki w filmie &bdquo;Kos&rdquo;</p> fot. Łukasz Bąk
Jacek Braciak w roli Kościuszki w filmie „Kos”

Plany insurekcji dojrzewają, ale trzeba ich strzec przed niepowołanymi oczami i uszami. Zwłaszcza należącymi do rosyjskiego rotmistrza Dunina (Robert Więckiewicz), bo ten za punkt honoru obrał sobie pojmanie generała i niedopuszczenie do rebelii.

Równolegle śledzimy losy chłopa Ignaca (Bartosz Bielenia), syna szlachcica Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), ale z nieprawego łoża. I choć rodzic uwzględnił go w testamencie i dał nadzieję na nadanie herbu i majątku, chłopak najpierw musi obronić się przed przyrodnim bratem Stanisławem (Piotr Pacek), który majątkiem dzielić się nie zamierza.

Ignac kradnie ojcowski testament, ale ma tylko dwa dni, aby dowieźć go do sądu i udowodnić, że jest szlachcicem. W trakcie wyprawy spotyka Domingo i się z nim zaprzyjaźnia, choć obu trudnosię porozumieć w jednym języku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Bartosz Bielenia w roli Ignaca w filmie &bdquo;Kos&rdquo;</p> fot. Łukasz Bąk
Bartosz Bielenia w roli Ignaca w filmie „Kos”

Ignac przybywa do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), a tu właśnie ukrywa się (udając kupca) Tadeusz Kościuszko. Kos nie ufa Ignacowi, ale w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania.

„Kos” – spotkanie z twórcami w Panoramie Racławickiej

Już w piątek 26 stycznia premiera „Kosa”, a we Wrocławiu wyjątkowa okazja, by spotkać się z twórcami filmu. W miejscu wyjątkowym, bo w Panoramie Racławickiej.

W tym roku pragniemy uczynić Panoramę Racławicką miejscem znacznie bardziej otwartym, zwłaszcza dla mieszkańców Wrocławia. Tym bardziej, że w roku 2024 przypadają dwie ważne rocznice - 4 kwietnia obchodzić będziemy 230. rocznicę bitwy pod Racławicami, zaś 5 czerwca 130. rocznicę udostępnienia imponującego obrazu Kossaka i Styki w Parku Stryjskim we Lwowie. Te dwa wydarzenia dają nam pretekst, by przez cały rok fetować Panoramę w różnych kontekstach, m.in. 26 stycznia spotkamy się z twórcami filmu Kos, z którymi łączy nas tematyka.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

O filmie opowiedzą reżyser Paweł Maślona i grający rolę bękarta Ignaca Bartosz Bielenia. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać kulisy powstawania filmu, który zdobył aż dziewięć nagród na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym Złotego Lwa.

Będzie można przenieść się do roku 1794 roku, by odnaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób historia inspiruje dzieła malarskie i fabularne.

Start spotkania o 10.30. Wstęp jest wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl