Jaja, palmy, pająki misternie zdobione
Na wystawie w Muzeum Etnograficznym obejrzymy przepięknie zdobione jaja, palmy, karty pocztowe, a także pająki, rodzaj żyrandola (m.in. z bibuły albo papieru), który wieszało się na środku izby.
Kuratorka Agnieszka Szepetiuk-Barańska podkreśla, że wszystkie prezentowane prace zostały wykonane i dostarczone przez aktywnie działających twórców, co czyni ekspozycję niezwykłym doświadczeniem badawczym i antropologicznym.
– Wystawa jest okazją do obserwowania rozwoju, kierunku zmian i artystycznych trendów tworzenia rekwizytów i ozdób wielkanocnych – zwraca uwagę specjalizująca się w zwyczajach ludowych kuratorka Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.
Zachwycą nas wzory, kolorystyka i rozmaite techniki (m.in. batikową, polegająca na nakładaniu gorącego wosku i farbowaniu) wykonania wielkanocnych jaj. Niektóre oklejono rdzeniem sitowia, słomą albo małymi wycinankami.
Na wystawie będą tak uwielbiane w opolskim „kroszonki” (do tego stopnia, że w hali dworca PKP w Opolu przez cały rok możemy podziwiać olbrzymie granatowe jajo ozdobione „kroszonką”), ale też jaja zdobione w motywy huculskie, rzeszowskie, czy kaszubskie.
Wśród ciekawostek także jaja zdobione motywami orawskimi, czy krymsko-tatarskimi.
Na wystawie do 27 kwietnia podziwiać można także palmy, które w Niedzielę Palmową, zwaną też Kwietną lub Wierzbną, niesione są w uroczystych procesjach.
Nie zabraknie pięknie wykonanych kartek świątecznych, stroików.
Kiermasz wielkanocny w Muzeum Etnograficznym
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Pisanki i palmy” będzie niezwykle popularny kiermasz wielkanocny, który w tym roku odbędzie się w sobotę 12 kwietnia od 10.00-16.00 w Muzeum Etnograficznym.
Podczas kiermaszu będzie można nie tylko kupić przepięknie zdobione pisanki, palmy, kartki wielkanocne i rękodzieło (m.in. wyroby z drewna) ale też porozmawiać z twórcami, którzy są wierni tradycji i wykonują swoje prace w dawnych technikach.
Wstęp jest wolny.