wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Rozmowy i recenzje
  4. Paryskie klimaty

To lektura niebezpiecznie kusząca i wciągająca słuchacza w inną brzmieniową sferę niż ta, do której przywykliśmy w tej części Europy.   \

Namiętna sonata Gabriela Fauré, tajemnicza Claude’a Debussy’ego, migotliwa Sonatina Henri’ego Dutilleux, czy tajemnicza Agrestide Eugène’a Bozzy to nie tylko panorama francuskiej muzyki kameralnej ostatnich ponad stu lat. To lektura niebezpiecznie kusząca i wciągająca słuchacza w inną brzmieniową sferę niż ta, do której przywykliśmy w tej części Europy.   

Należąca do klarnecisty Jana Jakuba Bokuna firma nagraniowa JB Records pełni we Wrocławiu rolę nie do przecenienia, dokumentując dokonania artystów związanych z tym środowiskiem muzycznym. Siłą rzeczy Bokun, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, szef festiwalu Clarimania, ale też animator życia kulturalnego w stolicy Dolnego Śląska ma dobrą orientację w kwestii, kto jest dziś gorącym nazwiskiem, które warto promować. Płyta „Inspiration Parisiennes” została nagrana z udziałem czworga utalentowanych wrocławskich instrumentalistów. Pianistkę Annę Rutkowską-Schock (zarazem producentkę tego albumu) znają zarówno fani muzyki współczesnej, jak i bywalcy festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, bo w ubiegłym roku na Rynku grała pod batutą Jerzego Maksymiuka tematy do niemego filmu z Polą Negri w roli głównej. Skrzypek Christian Danowicz to koncertmistrz Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, świetnie sprawdzający się w roli wiolinisty-wirtuoza. Na wiolonczeli gra Marcin Misiak, także członek Leopoldinum. Wreszcie świetny flecista Jan Krzeszowiec, na co dzień solista orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, z powodzeniem grywający także kameralistykę.

Każdy z artystów dostał na tym albumie szansę zaprezentowania się w znakomitym, choć niełatwym repertuarze i wykorzystał ją w pełni. Christian Danowicz dobrze radzi sobie z jednym z najciekawszych utworów Gabriela Fauré-Sonatą skrzypcową A-dur op. 13, jednym z wczesnych utworów dedykowanym Paulowi Viardot i nie tylko wyjątkowo melodyjnym, ale wymagającym pokazania wielu emocji. Świetnie towarzyszy skrzypkowi Anna Rutkowska-Schock, która w Sonacie wiolonczelowej Claude’a Debussy’ego pokazuje już zupełnie inne brzmienie, świetnie pracuje z Marcinem Misiakiem (wystarczy posłuchać znakomitej po prostu drugiej części) i ten refleksyjny, ale zarazem pełen niezwykłych zwrotów akcji utwór w tonacji d-moll zapada w pamięć. Być może jednak największą niespodzianką na krążku są dwa świetne utwory współczesnych francuskich kompozytorów-Henri Dutilleux i Eugène’a Bozzy. Okazuje się, że flet nie bez powodu ma największych mistrzów właśnie w kręgach frankofońskich. Niewielu twórców potrafi z równą finezją, bogactwem brzmieniowym, ale i poczuciem humoru pisać dla flecistów.

To inspirująca płyta zwłaszcza w kontekście trwających wakacji i lata. Pozwala się przenieść w paryski świat bez kupowania biletu podróżnego i przedzierania się przez tłum turystów.   

Magdalena Talik

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama