W 2024 roku do Muzeum Panorama Racławicka przyszło aż 2700 osób. W tym roku może ich być nawet więcej.
Panorama Racławicka 4 kwietnia za darmo – godziny zwiedzania
Godziny zwiedzania Panoramy Racławickiej w piątek 4 kwietnia – od 8.30 do 19.00. Trzeba liczyć się z długim oczekiwaniem w kolejce, ale potem czeka nas prawdziwa uczta.
Czyli możliwość podziwiania płótna o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów. Na olbrzymim obrazie Wojciecha Kossaka i Jana Styki przedstawiona została zwycięska bitwa Polaków z Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.
Panorama Racławicka bez biletu – zasady zwiedzania
- szatnia będzie nieczynna, dlatego najlepiej przyjść bez plecaków i bagażu
- bilety będą rozdawane każdemu wchodzącemu do Muzeum Panorama Racławicka, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.
- na platformę widokową, z której ogląda się płótno Kossaka i Styki, wejdzie jednorazowo tylko 85 osób (ze względów konserwatorskich oraz by zapewnić komfort zwiedzającym)
- przewidywany czas zwiedzania jednej grupy to ok. 15 minut
- bilet, który dostaniemy 4 kwietnia w Panoramie Racławickiej uprawnia do bezpłatnego wejścia na wystawy stałe do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł (w ciągu 3 miesięcy od daty naszego wejścia do Panoramy Racławickiej).
Otwarta 40 lat temu – jubileusz Panoramy Racławickiej we Wrocławiu
Muzeum Panorama Racławicka udostępniono dla zwiedzających dokładnie 14 czerwca 1985 roku.
– Te 40 lat pozwala na kolejne podsumowanie fenomenu tego obrazu i jego miejsca ekspozycji. Jest czasem, w którym chcemy wyrazić ogromną wdzięczność tym wszystkim, którym uratowanie i wyeksponowane tego malowidła zawdzięczamy. Nie zapominamy też o twórcach tego wyjątkowego dzieła (Jan Styka, Wojciech Kossak, Ludwig Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Michał Sozański, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski) – podkreśla prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
I zapowiada, że na uroczystości 14 czerwca 2025 r. do Wrocławia przyjadą potomkowie utalentowanych malarzy, którzy pod nadzorem Styki i Kossaka w dziewięć miesięcy – na przełomie 1893 i 1894 r. – namalowali ten monumentalny obraz.
Wyjątkowa wystawa w Panoramie Racławickiej – 14 czerwca
W rocznicę udostępnienia obrazu przedstawiającego bitwę pod Racławicami zaplanowano specjalną wystawę. W gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu wernisaż ekspozycji „Od szkicu do panoramy. 40-lecie udostępnienia Panoramy Racławickiej we Wrocławiu” (wystawę obejrzymy do 12 października).
Na wystawie, którą obejrzymy do 12 października, udostępnione będą dla zwiedzających szkice, rysunki koncepcyjne i przygotowawcze ukazujące proces twórczy stojący za monumentalną „Panoramą Racławicką” Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
Creme de la creme wystawy będzie tzw. „Mała Panorama Racławicka” (wypożyczona z prywatnej kolekcji), czyli olejny „prototyp” wielkiej „Panoramy”, który powstał jako narzędzie pomocnicze dla artystów. Dzięki niemu można było precyzyjnie zaplanować kompozycję, perspektywę oraz rozmieszczenia postaci i scen batalistycznych na pełnowymiarowym płótnie.