wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Krajewski, Stachniak, Siemion, Marczak. Zobaczcie książki wrocławskich autorów i o wrocławskich sprawach
Na zdjęciu książki wrocławskich autorów albo związane z wrocławskimi tematami fot. Mat
Na zdjęciu książki wrocławskich autorów albo związane z wrocławskimi tematami

Od czwartku, 1 grudnia startują 30. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Zastanawiacie się, jakie książki kupić? Zdecydujcie się na wrocławskich autorów i wrocławskie tematy. Podpowiadamy, jak być lokalnym patriotą-czytelnikiem. Zobaczcie nowe powieści Marka Krajewskiego, Ewy Stachniak, Weroniki Anny Marczak, Piotra Siemiona, Patryka Pufelskiego. Przekonajcie, się, co czytać w mikołajki i w święta. A książki wygracie też w naszym konkursie.

Reklama

Beata, Eugeniusz Dębscy, „Śmierć druga”, Wydawnictwo Agora 2022

Beata i Eugeniusz Dębscy to autorzy wrocławscy, twórcy serii powieści detektywistycznych o Tomaszu Winklerze, detektywie, który został usunięty z pracy w policji. W kolejnym tomie losów śledczego akcja rozgrywa się we Wrocławiu, a Winkler musi zająć się tematem morderstwa dwudziestoletniego Rafała Góry.

Podejrzanym w sprawie jest najlepszy przyjaciel Góry, Sebastian. Winkler ma sporo wątpliwości, bo zna podejrzanego, ale też zdaje sobie sprawę, że różnie bywa. A może Sebastian jest jednak winny. Przyda się pomoc najbliższej współpracowniczki Romy Wiśniowieckiej (prywatnie babci detektywa). Książka zebrała dobre recenzje, akcja toczy się wartko, nie brak też poczucia humoru.  

Adam Kopacki „Witamy w piekle”, Wydawnictwo Dlaczemu 2022

Poznaniak Adam Kopacki porzucił Wielkopolskę dla stolicy Dolnego Śląska, gdzie teraz pracuje, mieszka i pisze. Akcja jego powieści rozgrywa się m.in. w korporacji Hello, która ma siedzibę na Legnickiej i gdzie pracują bohaterowie, którzy się poznają właśnie w firmie.

Czytając „Witamy w piekle” przekonujemy się, że nawet w kulturze sztucznego uśmiechu, wyrabiania normy i mobbingu można znaleźć ludzi, którym warto opowiedzieć o zmartwieniach. A tych nie brakuje, bo trzydziestolatkowie borykają się m.in. z trudnymi relacjami z rodzicami. Nieźle napisane, z wartką akcją, na bardzo aktualny temat.   

Marek Krajewski, „Błaganie o śmierć”, Wydawnictwo Znak 2022

Fani mogą uronić łezkę, bo to ostatnia część cyklu powieści, których głównym bohaterem jest Eberhard Mock, śledczy z Breslau. Tak przynajmniej zapowiada Marek Krajewski, który przyznaje, że powoli zaczął się nudzić swoim bohaterem (napisał 13 książek w 25 lat i wypromował w nich Wrocław). Akcja najnowszej książki rozgrywa się w Breslau w 1919 roku. Dwie sprawy łączą się ze sobą – pierwszą jest zaginięcie Herty Rossenbach i jej rocznej córeczki Bettiny, drugą śledztwo w sprawie walki bokserskiej między Georgiem Mittagiem a Arnoldem Berhingerem, w której zginał ten pierwszy.

Pojedynek był skandalem niemieckiego boksu, a teraz Mock musi zorientować się, z jakiego powodu Mittag musiał zginąć i nie przestaje szukać Herty oraz małej Bettiny. W tle będą kryminaliści, i więźniowie zrzeszeni w Bractwie Pierścieniowców. Marek Krajewski będzie podpisywał swoje książki w niedzielę 4 grudnia od 12.00 do 13.00 na stoisku Znaku. 

Magdalena Majcher „Finalistka”, Wydawnictwo W.A.B. 2022

Wszyscy wrocławianie pamiętają lato 1996 roku i sprawę, która wstrząsnęła miastem, czyli zabójstwo modelki Agnieszki Kotlarskiej, Miss Polski i Miss International, którą jej wieloletni stalker ugodził nożem (raniąc wówczas także jej męża). Pisarka Magdalena Majcher w swojej książce „Finalistka” wraca do tamtej sprawy, aby opowiedzieć ją w kontekście przemocy wobec kobiet.

Powieść autorka dedykowała kobietom z dopiskiem „życzę nam takiego świata, w którym będziemy czuły się bezpiecznie, niezależnie od długości sukienki, koloru szminki czy głębokości dekoltu”. Bohaterowie mają, rzecz jasna, zmienione nazwiska, ale bez trudu domyślimy się, o jakie postaci chodzi. Magdalena Majcher będzie podpisywała swoją książkę w sobotę 3 grudnia od 13.00 do 14.00 na stoisku Wydawnictwa W.A.B.  

Weronika Anna Marczak, „Rodzina Monet”, Wydawnictwo Muza 2022

To jedna z największych gwiazd, którymi zachwycili się czytelnicy polskiego Wattpada, czyli strony i aplikacji, na której publikują autorzy jeszcze mało znani. Na Targach Książki w Krakowie Weronika Anna Marczak pobiła prawdziwy rekord i przez 5 godzin podpisywała swoje książki. Nie inaczej będzie, z pewnością, w jej rodzinnym mieście (autorka będzie gościem Wrocławskich Targów Dobrych Książek i podpisze swoje książki w sobotę 3 grudnia od 15.00 do 16.00 na stoisku Wydawnictwa Muza).

Saga „Rodzina Monet” (niedawno ukazał się już trzeci tom) to historia piętnastoletniej dziewczynki Hailie Monet, która została osierocona przez mamę i babcię, ale okazuje się, że ma pięciu starszych braci w wielkim domu w Pensylwanii, którzy muszą się nią zaopiekować, choć nie do końca mają na to ochotę.   

Czytaj także: Wygrajcie książki wrocławskich autorów. Ewy Stachniak, Piotra Siemiona, Agnieszki Mieli, Adama Kopackiego [KONKURS]

Agnieszka Miela, trylogia „Dzieci starych bogów”, Wydawnictwo Zysk i -Ska 2022

Urodzona w Sierakowie, ale od pewnego już czasu wrocławianka jest autorką dwóch tomów z serii „Dzieci starych bogów”, którą zaplanowano jako trylogię. Pierwszy ukazał się w 2021 roku, drugi w tym roku. Najpierw czytamy „Śmiech diabła”, potem „Grzechy ojców”, a bohaterami są m.in. Aine (zwana Wilgą) i Bertram, potomkowie dwóch Starych Rodów, których losy złączono z Ziarnami Relenvel.

Autorka wykreowała w swoim dark fantasy naprawdę mroczne klimaty, które spodobają się zarówno wielbicielom fantasy, jak i science fiction, ale też tym, którzy śledzą książki o życiu w średniowieczu. Agnieszkę Mielę spotkamy na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, gdzie na stoisku Wydawnictwa Zysk i S-ka będzie popisywała swoje książki w sobotę 3 grudnia o 16.00. 

Patryk Pufelski, „Pawilon małych ssaków”, Wydawnictwo Karakter 2022

To jest niezwykły projekt z ciekawą historią, bo pracownik wrocławskiego zoo (opiekun pingwinów, fok, ale też przeuroczych kotików) wysłał „Pawilon małych ssaków” na konkurs pamiętników osób LGBTQ+ zorganizowany przez Pracownię Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w ISNS UW we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla. Tekst do tego stopnia zachwycił (był „piękny, bezpretensjonalny i świeży”), że podjęto decyzję, aby nie umieszczać go zbiorowym wydaniu z innymi, ale wydać jako osobną książkę.

W tomie „Pawilon małych ssaków” Patryk Pufelski, który od lat jest związany z zoo (najpierw w Krakowie, teraz we Wrocławiu) o zwierzętach, rzecz jasna, opowiada, ale to przede wszystkim dziennik o nim, jego rodzinie, o wpływie Holocaustu na rodzinę, o homofobii, ale też codziennych wielkich i małych sprawach. Piękna, poruszająca książka wrażliwego człowieka. Spotkanie autorskie Patryka Pufelskiego w piątek 2 grudnia o 18.00 w Klubie Proza. Poprowadzi je Dawid Janiuś.  

Piotr Siemion, „Bella, ciao”, Wydawnictwo Filtry 2022

Jego „Niskie Łąki” były literacką sensacją i obyczajowym skandalem, a dwadzieścia dwa lata temu Piotr Siemion (wtedy po powrocie ze Stanów Zjednoczonych) pisał o Wrocławiu i Polsce w pierwszych latach po transformacji ustrojowej.

Najnowsza powieść „Bella, ciao” to też komentarz do polskiej rzeczywistości, choć akcja rozgrywa się w przyszłości, tuż po wojnie. Rzecz w tym, że teraz trzeba zawierać niechciane często sojusze, na drogach mijają się wojsko, uchodźcy, panuje atmosfera wszechobecnego lęku i niepewnego jutra. Książka ukazała się w kwietniu i nieoczekiwanie stała się super aktualna w kontekście trwającej już wówczas wojny na Ukrainie.  

Ewa Stachniak, „Szkoła luster”, Wydawnictwo Znak 2022

Wrocławska autorka, która przed laty wyemigrowała do Kanady i pisze swoje bestsellery w języku angielskim (w Polsce ukazują się autoryzowane przekłady) zachwyciła anglojęzyczny (i nie tylko) rynek powieściami historycznymi, których bohaterkami są kobiety, którym przyszło żyć w ciekawych czasach i obserwować zmiany polityczne i obyczajowe.

Tym razem śledzimy losy trzynastoletniej Veronique, która musi przetrwać na bezwzględnym dworze Ludwika XV w Wersalu A.D. 1755. Tytułowa sala luster to, rzecz jasna, jedna z komnat królewskiego pałacu, a Ewa Stachniak i tym razem podróżowała do miejsc, w których rozgrywa się akcja, czytała dokumenty, listy z epoki, książki historyczne, by stworzyć świat, w którym wielkie postaci, jak Ludwik XV czy jego metresa Madame Pompadour są pełnoprawnymi bohaterami.   

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl