wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Konkursy
  4. Wygrajcie książkę „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak. Spotkanie z autorką 16 września [ZAKOŃCZONY]

Wygrajcie książkę „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak. Spotkanie z autorką 16 września [ZAKOŃCZONY]

Magdalena Talik,

Na zdjęciu Joanna Kuciel-Frydryszak z książką w ręku i okładka tomu „Chłopki” fot. Mat
Na zdjęciu Joanna Kuciel-Frydryszak z książką w ręku i okładka tomu „Chłopki”

Już 16 września o 17.00 spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak w Muzeum Etnograficznym. Niedawno nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się sensacyjna książka wrocławskiej pisarki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Mamy dla Was 3 egzemplarze tego tomu. Konkurs trwa od 15 września od 16.00 do 19 września do 9.00. Zapraszamy! Grajcie!

Reklama

Książki, które można wygrać w konkursie wroclaw.pl

Joanna Kuciel-Frydryszak, „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Wydawnictwo Marginesy

Wrocławianka Joanna Kuciel-Frydryszak, która w ostatnich latach stała się wnikliwą kronikarką życia kobiet pomijanych (w 2018 roku ukazał się bestsellerowy tom „Służące do wszystkiego” o życiu „białych niewolnic”, panien służących w obcych domach w Polsce w pierwszej połowie XX wieku) teraz sięgnęła po znacznie obszerniejszy i bardziej bolesny temat. Wciąż w polskiej literaturze słabo przepracowany, albo wręcz świadomie pomijany. Jej nowy tom „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” staje się niemal kroniką życia kobiet wiejskich – prababek i babek nie tylko wielu z nas, po prostu większości, o czym Polacy zapominają, albo do czego niechętnie się przyznają.

Za sprawą opowieści tytułowych chłopek, które dorastały na wsiach i pamiętają tamtą rzeczywistość, ale też dzięki historiom przekazywanym przez ich krewnych, którzy często po latach (jak australijska reżyserka filmowa Sophia Turkiewicz) poznawali trudną przeszłość swoich matek, Kuciel-Frydryszak tworzy niezwykłą panoramę polskiej wsi z kobietami w roli głównej. Spracowanymi, ubogimi, a często walczącymi o przetrwanie, będącymi ofiarami przemocy i zacofania, walczącymi na froncie codzienności. Mocno przygniatającej, choć to często sztafaż dwudziestolecia międzywojennego, tak chętnie opisywanego jako okres rozkwitu polskiej gospodarki, kultury, spraw społecznych.

Jest też i ciemna strona, choćby fakt, że w międzywojennej Polsce analfabetami jest 40 procent chłopów, że co piąte dziecko nie dożywa roku, że higieniści załamują ręce nad brakiem dostępu do toalet i kołtunami na chłopskich głowach, że czarownice nie występują tylko w baśniach braci Grimm, ale są wciąż częścią wiejskiego krajobrazu.

Jak wygrać książki Joanny Kuciel-Frydryszak

Aby wygrać 3 egzemplarze książki trzeba od piątku 15 września od godz. 16.00 do wtorku 19 września do godz. 9.00 wysłać do nas wypełniony poniższy formularz konkursowy, podać imię, nazwisko, a w treści wpisać kontaktowy numer telefonu, a następnie podać tytuły jeszcze dwóch książek, jakie napisała Joanna Kuciel-Frydryszak. Podpowiedź w tekście Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak wokół książki „Chłopki”. Tom powstał podczas stypendium prezydenta Wrocławia.

Wygrywają pierwsze i dwa ostatnie zgłoszenia, których autorzy odpowiedzieli poprawnie na pytanie. O wygranej poinformujemy telefonicznie i mailowo.

Przyjmowanie zgłoszeń zakończone. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl