wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Niezwykła wystawa prac kowala Ryszard Mazura w Muzeum Etnograficznym

Ciężka praca, szacunek dla ognia i oddanie tradycji. Wrocławski kowal Ryszard Mazur jest wyjątkowym Muistrzem Rzemiosła Artystycznego.  Jego wyjątkowe prace obejrzymy do 31 stycznia w Muzeum Etnograficznym.

Reklama

Jaką duszę ma klient

– Muszę wiedzieć, jaki klient ma uścisk dłoni, jak mówi. Muszę wiedzieć, jak je, jak śpi, jak mieszka i jak ma umeblowane to swoje mieszkanie. Nasze upodobania świadczą o naszych wymogach estetycznych. I o duszy. A do duszy można przypasować styl. Jeden ma w sobie barok, drugi gotyk, a jeszcze inny neoklasycyzm – przekonuje Ryszard Mazur, co bardzo trafnie wypunktował w katalogu wystawy jej kurator Jacek Bohdanowicz.

Istotnie, Ryszardowi Mazurowi zdarzyło się odrzucić zamówienie, nierzadko intratne, kiedy czuł, że on i klient mają zupełnie różny sposób bycia, gust, system wartości. Mistrz Rzemiosła Artystycznego konsekwentnie unika efekciarstwa. – Szybko się je przejmuje, a gubi po drodze powagę rzemiosła – podkreśla wrocławski artysta. Dla niego najważniejszy jest szacunek dla zawodu, dla mistrzów, a przede wszystkim, dla ognia.  

Piękno duszy metalu. Wystawa prac kowala Ryszarda Mazura. Oprowadzanie

Piękno duszy metalu. Wystawa prac kowala Ryszarda Mazura. Oprowadzanie

Wystawa
Termin od 29 września 2018 do 31 stycznia 2019

Miejsce Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Zobacz

Święty ogień rzemieślnika

– Ogień jest rzeczą świętą, a na kowadle nigdy nie siadamy. To nie zabobony, ale pokora i szacunek do zawodu, który daje nam chleb – wyjaśniał Ryszard Mazur, kiedy odwiedziliśmy go przygotowując materiał do cyklu Wrocławscy Mistrzowie Rzemiosła.

W ogniu kuźni na wrocławskim Strachocinie powstało wiele arcydzieł sztuki kowalskiej, które wrocławianie doskonale znają, choć nie zawsze wiedzą, kto jest ich autorem, jak słynne latarnie w Rynku    (wielu jest przekonanych, że przetrwały z Breslau). Projektu Ryszarda Mazura są także smoki przy fontannie na placu Solnym, czy piękny modernistyczny kwiat w wojsławickim Arboretum.   

Metal posiada jednak duszę

Wystawa w Muzeum Architektury jest dla Ryszarda Mazura rodzajem podsumowania pracy zawodowej. Choć znajdziemy tu prace przede wszystkim najnowsze (z lat 2010-2018), są też fotografie starszych dzieł, które znajdują się na codzień w przestrzeni miejskiej, albo na posesji klientów wrocławskiego kowala, m.in. ogrodzenie na ul. brata Alberta na wrocławskim Biskupinie.

Jacek Bohdanowicz zatytułował wystawę „Piękno duszy metalu” i się nie pomylił. W trwałych, twardych, wykuwanych w wysokich temperaturach kompozycjach odnajdziemy nutę subtelną, delikatną, nawet kruchą. Metal też posiada duszę.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl