Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Słynny sklep Wokulskiego i inne niespodzianki na planie we Wrocławiu
- Serial „Lalka” Netflixa – współczesny melodramat
- Stanisław Wokulski – uwięziony w patriarchacie
- Izabela Łęcka – kobieta, która marzy o wolności
- Warszawa z „Lalki” Prusa – zagra ją także Wrocław
- Zmiany w organizacji ruchu – ulica Szajnochy
- Zmiany w organizacji ruchu – ulica Gepperta
- Zmiany w organizacji ruchu – pl. Uniwersytecki
Słynny sklep Wokulskiego i inne niespodzianki na planie we Wrocławiu
W piątek 25 lipca ekipa „Lalki” pracowała na ul. Szajnochy. Pojawiły się zaprzężone w konie dorożki, powozy, nadeszli ubrani w stylu epoki statyści, ale też ulica zyskała charakter XIX-wiecznego miasta, a budynki szyldy – polskie i rosyjskie.
Na szybach okien jednego z obiektów (to zabudowany przez filmowców pałac Wallenberg-Pachalych) pojawiły się inicjały SW, co oznacza, że – najpewniej – właśnie we Wrocławiu zbudowano dekorację-sklep Stanisława Wokulskiego, w którym rozgrywa się spora część akcji „Lalki” Bolesława Prusa.
A pierwsze migawki z planu to zaledwie przedsmak jednej z najbardziej elektryzujących polskich produkcji ostatnich miesięcy.
Czego możemy się spodziewać po sześcioodcinkowym serialu, który Netflix produkuje z Akson Studio, a który na platformie obejrzymy w 2026 roku?
Czytaj także: Wrocławska Pergola, przy Hali Stulecia, w kultowym serialu „Fundacja” Apple TV+! Premiera 25 lipca
Serial „Lalka” Netflixa – współczesny melodramat
Nowa ekranizacja powieści Bolesława Prusa, do której scenariusz napisali Paweł Demirski, Jagoda Dutkiewicz, Paweł Maślona, to współczesny melodramat, w którym twórcy będą opowiadać o miłości, obsesji i społecznym rozdarciu.
– Ale nie zamykamy się w jednej konwencji. Pojawią się tu również elementy tragikomedii i kryminału, bo zależy nam na gatunkowej przygodzie pełnej emocjonalnych odcieni – zaznacza Paweł Maślona, reżyser „Lalki”.
Galeria zdjęć
Stanisław Wokulski – uwięziony w patriarchacie
Człowiek, który awans społeczny zawdzięcza zdobywanemu w ciężkich warunkach majątkowi, ale chciałby szacunku, również miłości. Uczucie, jakim obdarza Izabelę Łęcką, wydaje się obsesją, ale też warszawski kupiec patrzy na arystokratkę taką, jaką pragnąłby ją widzieć.
– Grany przeze mnie Stanisław Wokulski, to romantyk, ale też mężczyzna uwięziony w patriarchalnych schematach – opowiada aktor Tomasz Schuchardt, który wcieli się w rolę kupca.
– Pracując nad scenariuszem, koncentrowaliśmy się na jego złożoności i wewnętrznych rozterkach, unikając jednak przerysowania czy ukazywania go jako osoby owładniętej obsesją i całkowicie nieczułej na innych. Naszym celem było przedstawienie Wokulskiego jako człowieka z krwi i kości – z wadami, ale i z motywacjami, które da się zrozumieć i usprawiedliwić – dodaje Schuchardt.
Izabela Łęcka – kobieta, która marzy o wolności
Główną kobiecą postać w serialu, arystokratki Izabeli Łęckiej, o której względy stara się Stanisław Wokulski, gra Sandra Drzymalska.
Aktorka podkreśla, że twórcy chcą wspólnie ukazać ją jako osobę niezależną, która – choć pochodzi z arystokratycznego środowiska – próbuje przekraczać narzucone jej schematy, a zafascynowana emancypantkami pragnie żyć na własnych zasadach i nie wychodzić za mąż.
– Izabela Łęcka to bohaterka zmagająca się z samotnością, poszukująca własnej tożsamości i bliskości z innymi. Wyróżnia ją odwaga, determinacja oraz silna potrzeba odnalezienia swojego miejsca w świecie – wyjaśnia Sandra Drzymalska.
Warszawa z „Lalki” Prusa – zagra ją także Wrocław
Twórcy dokładają starań, aby XIX-wieczna Warszawa została pieczołowicie odtworzona w serialu.
– Kluczowe jest dla nas połączenie autentyczności historycznej z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, aby widz mógł naprawdę zanurzyć się w atmosferze dawnej Warszawy, miasta sprzed 150 lat – wyjaśnia reżyser serialu Paweł Maślona.
Co ciekawe, Warszawę zagrają nie tylko oryginalne miejsca w stolicy (m.in. Krakowskie Przedmieście, czy tor wyścigów konnych na Służewcu), ale też lokacje w innych polskich miastach – Łodzi, Lublinie i, rzecz jasna, we Wrocławiu.
We Wrocławiu w „Lalce” grać będą zarówno ukochana ulica filmowców, czyli Szajnochy (gdzie umiejscowiony jest budynek z inicjałami SW na szybach, czyli, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa, sklep Stanisława Wokulskiego), następnie plac Uniwersytecki, ulica Gepperta, ale też tor wyścigów konnych na Partynicach i Opera Wrocławska.
Zmiany w organizacji ruchu – ulica Szajnochy
- 21–27 lipca 2025 r. – całkowite wyłączenie z parkowania (przygotowanie scenografii);
- 25 i 27 lipca 2025 r. – realizacja zdjęć plenerowych z całkowitym wyłączeniem ulicy z ruchu kołowego, przy zachowaniu dojazdu dla służb i obsługi bytowej;
- 28–30 lipca 2025 r. – częściowe wyłączenie z parkowania (demontaż elementów scenografii).
Zmiany w organizacji ruchu – ulica Gepperta
- 25 i 27 lipca – wyłączenie z parkowania.
Zmiany w organizacji ruchu – pl. Uniwersytecki
Plac Uniwersytecki jest na stałe wyłączony z ruchu kołowego i parkowania, a ponadto planowane są tam:
- 2–4 sierpnia 2025 r. – lokalne wygrodzenia związane z przygotowaniami scenografii;
- 5 sierpnia 2025 r. – wstrzymywanie ruchu pieszego na czas ujęć – realizacja zdjęć plenerowych;
- 6–7 sierpnia 2025 r. – lokalne wygrodzenia pod demontaż elementów scenografii.